Motocykl 125 cm3: skorzystaj ze zmiany prawa

Jeżeli kiedykolwiek chciałeś przesiąść się z auta na motocykl, to od 1 września masz do tego świetną okazję. Tego dnia bowiem w życie wchodzi nowelizacja prawna, stanowiąca, że do jazdy niektórymi z nich wystarczy prawo jazdy kategorii B. Sprawdzamy szczegóły.

motor, motocykl Dudarev Mikhail, shutterstock.com
fot. Dudarev Mikhail, 2015, shutterstock.com

Motocykl w mieście ma nad autem dużą przewagę – jest bardziej zwrotny, przynajmniej o połowę mniej pali, pozwala przecisnąć się w korku, a problem parkowania praktycznie nie istnieje, bo zostawiasz bike'a „pod drzwiami” bez płacenia za miejsce.

REKLAMA

Minusem jest mniejszy bak paliwa (ok. 6-7 l), a więc krótszy zasięg, a także nieprzystosowanie do jazdy przy złej pogodzie. Żeby jeździć motocyklem, kierowca z samochodowym prawem jazdy i motocykl muszą spełnić kilka wymogów.

W skrócie – niektóre maszyny, którymi wolno jeździć z prawkiem kat. B, osiągają nawet 120 km/h (do 70 km/h przyspieszają w kilka sekund), nie wszystkie mają seryjny ABS, a niektóre ważą nawet 150 kg, więc przed omijaniem aut w korkach poćwicz utrzymanie równowagi.

Warunki konieczne

1. 3 lata z kategorią B

Minimum tyle czasu musisz mieć prawo jazdy kategorii B, żeby legalnie ujeżdżać jednoślady.

2. Maksymalnie 125 cm3

Silnik motocykla może mieć do 125 cm3 i współpracować ze skrzynią mechaniczną lub automatyczną.

3. Najwyżej 15 KM

Moc nie może być większa niż 15 KM, a jej stosunek do masy nie może przekraczać 0,13 KM/kg.

Ile to kosztuje?

1. Koszt przejechania 100 km

Motor 16 zł

Samochód 40 zł

2. Koszt ubezpieczenia OC

Motor 250 zł

Samochód 800 zł

Departament Bezpieczeństwa MH radzi: zainwestuj w porządny kask! I bez niego nie wsiadaj na motocykl. Porządny kosztuje około 400-500 zł, tani – ok. 100 zł. Pamiętaj jednak, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

MH 08/14

REKLAMA