Młody tata: zrozum swoją partnerkę

Pierwsze miesiące bycia ojcem to trudny okres. Mniej seksu, mniej snu, więcej obowiązków i trosk. Ale to egoistyczne podejście - Twoja partnerka ma jeszcze ciężej. Bądź dla niej oparciem i pomocą - bądź mężczyzną.

Młody tata shutterstock.com
Okres po narodzeniu dziecka to bardzo trudny czas dla związku - przetrzymaj go jak prawdziwy mężczyzna.

To nieuchronne – mama Twojego dziecka z pewnością się zmieni, zarówno podczas ciąży, jak i później. Niektóre zmiany mogą wydawać Ci się atrakcyjne – na przykład dorodne piersi. Aczkolwiek powinieneś wiedzieć, że w tym wypadku nie Twoja przyjemność jest głównym celem tego zjawiska. Inne zmiany mogą być dla Ciebie denerwujące.

Kobieta może stać się roztargniona, nieobecna duchem, płaczliwa. Musisz to przetrzymać i starać się być dla niej oparciem. Masz duże szanse nie doświadczyć tzw. depresji poporodowej, bo dotyka ona tylko 10% matek. Natomiast huśtawka hormonalna, jaka jest udziałem Twojej partnerki, nieuchronnie Cię dotknie w taki lub inny sposób.

ZOBACZ TEŻ: Depresja "poporodowa" dotyka też mężczyzn. 

Te zmiany nastroju i dziwaczne zachowanie mogą trwać tygodniami albo miesiącami – trudno przewidzieć. Najgorsze, co możesz zrobić, według psychologów, to starać się jej uświadomić, jak głupio i irracjonalnie postępuje. Daj sobie spokój: burza hormonów wkrótce się uspokoi i z pewnością odzyskasz swoją dawną, rozsądną i pogodną dziewczynę.

A na razie daj jej się wypłakać na filmach animowanych dla dzieci i sam pilnuj, czy wyłączyła z prądu prostownicę do włosów. I pamiętaj: kiedy pojawi się dziecko, nie pozwól, aby zdominowało Wasze życie uczuciowe. Zawsze stawiaj Wasz związek i Wasze uczucie na pierwszym miejscu.

Kiepski ojciec: protekcjonalnie traktuje „humory” partnerki.

Dobry ojciec: rozumie, że ona nie robi tego złośliwie. Nie poucza, nie wyśmiewa, tylko spokojnie wspiera i chroni. 

SPRAWDŹ: Partnerskie wymuszenia - co robić?

Zobacz również:
REKLAMA