Młodsze kochanki i czucie własnych zapachów: dziwne pytania do MH

Cóż, czasami pytacie redakcję o dziwne rzeczy, ale wychodzimy z założenia, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. 

Seksowna blondynka shutterstock.com

Dlaczego oglądamy się za młodszymi?

REKLAMA

Bo jesteśmy samcami z gatunku homo sapiens. Samcami. „Z punktu widzenia ewolucji samiec musi rozsiewać swoje nasienie, żeby jego geny przetrwały. No i jeszcze do początku poprzedniego wieku było tak, że im więcej dzieci, tym więcej rąk do pomocy w pracy na polu” – wyjaśnia dr Helen Fisher, antropolog.

Kobieta w okolicach dwudziestki daje zaś większe szanse na potomstwo niż najlepiej nawet utrzymana trzydziestoparolatka. Badanie przeprowadzone przez Pew Research Center wykazało, że 20% rozwiedzionych facetów na drugą żoną wybiera kobietę o 10 i więcej lat młodszą. Nic na to nie poradzisz – taka natura.  

Dlaczego własny zapach znoszę znacznie lepiej niż zapach innych?

Jak większość rzeczy związanych z węchem, także i w tym przypadku chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że nieprzyjemny zapach może być spowodowany infekcją bakteryjną. „Nie masz ochoty zbliżać się do osobnika, który śmierdzi, dzięki czemu zmniejszasz ryzyko zarażenia się jego chorobą. W gruncie rzeczy to prosty i wyjątkowo skuteczny mechanizm” – mówi dr Nina Strohminger z Yale University. Jak donosi „Evolution and Human Behavior”, zapach osób bliskich też wydaje nam się przyjemniejszy, bo albo mamy te same geny, albo i tak mieszkamy razem, więc zagrożenie jest mniejsze.

A dlaczego Twój bąk nie razi Twoich nozdrzy tak mocno, jak bąk kumpla z pokoju? To sprytny mechanizm. Wyobraź sobie, że wymiotujesz za każdym razem, gdy robisz kupę. Długo byś nie pożył, bo odruchowo starałbyś się unikać tej sytuacji. 

REKLAMA