Milenialsi popełniają najmniej przestępstw w historii

W USA od 1990 roku przestępczość spada, nawet jeśli się weźmie pod uwagę wzrost liczby popełnianych morderstw w 2020 roku. Jednak wg uczonych z LBJ School of Public Affairs at The University of Texas at Austin, od roku 2000 nie ma w tym praktycznie żadnej zasługi rozwiązań systemowych. Skąd więc takie uspokojenie?

Przestępczość młodocianych Shutterstock.com

Większość analiz przyczyn przestępczości i prób znalezienia rozwiązania tego problemu opiera się na aktualnych okolicznościach. Jednak badacze uznali, że dzisiejszy poziom przestępczości może być, przynajmniej częściowo rezultatem okoliczności z poprzednich lat. Dzisiejszy poziom przestępczości tkwi korzeniami w warunkach życia i decyzjach dzieci. Poziom przestępczości wśród milenialsó, urodzonych po 1985 roku jest zauważalnie niższy niż w poprzednich pokoleniach. Rodzice milenialsów, boomersi, czyli ludzie urodzeni w latach 1946-1964 popełniali zaś najwięcej przestępstw od czasów powstania rejestrów przestępstw.

ZOBACZ TEŻ: Ile alkoholu to już na pewno za dużo?

„Jako że typowa aktywność przestępcza zaczyna się w wieku kilkunastu lat i osiąga apogeum około 18 roku życia, to poprawienie warunków życia w dzieciństwie – w rodzinie, w szkole, w sąsiedztwie – przyczyniło się w głównej mierze do spadku wskaźników przestępczości w ostatnich latach – mówi prof. Bill Spelman, autor badania. „Najlepszym sposobem zapobiegania przestępstwom w przyszłości jest więc prawdopodobnie to, co doprowadziło do spadku obecnie – takie wsparcie dla rodzin, szkół i lokalnych społeczności, żeby dzieci wychowywały się w poszanowaniu innych i żeby nie musiały kraść, by jakoś przeżyć. Nadszedł czas, byśmy przestali koncentrować się na tym, jak powstrzymać złych ludzi, a zaczęli skupiać na tym, jak pomóc dzieciakom stać się dobrymi ludźmi”.

Od dawna wiadomo, że istnieje ścisła zależność między przestępczością młodocianych a warunkami życia w jakich się wychowują. Bieda, problemy w szkole, nierówności płacowe i zaniedbane dzielnice sprzyjają przestępczości wśród młodocianych. A liczba przestępstw popełnianych przez młodocianych stanowi niezły wskaźnik prognozowanej przestępczości dorosłych za kilka- kilkanaście lat.

Lepiej wychowywać niż później karać

„Liczba miejsc w więzieniach czy liczebność policji nie jest aż tak istotna, jak się niektórym wydaje. Polityka ograniczeń dostępu do broni i coraz ostrzejsza polityka antynarkotykowa raczej zwiększają liczbę przestępstw niż ją redukują – mówi prof. Spelman. To wszystko sprawia tylko, że potencjalni przestępcy muszą się liczyć ze zwiększonymi kosztami i zmniejszonymi zyskami z działalności przestępczej. Jednak to jest droga donikąd. Siły porządku, system sprawiedliwości jaki znamy, jest w stanie tylko nieco spiłować najostrzejsze rogi problemu. Jednak tylko solidna prewencja jest w stanie problem przestępczości rozwiązać.

Ogólnie rzecz biorąc, liczba urodzeń, wiek i warunki socjalno-ekonomiczne są czynnikami, które w równym stopniu wpływają na poziom przestępczości. Większość przestępstw popełnianych jest przez ludzi w wieku 15-25 lat. Po 25 roku życia aktywność kryminalna, jeśli można tak powiedzieć, gwałtownie spada, niemal do zera w okolicach 40 roku życia. Badacze nazywają to efektem wieku. Większość sposobów ograniczania przestępczości koncentruje się na przestępcach aktywnych obecnie.

Grzeczne roczniki

W badaniu uczonych z Texas University badacze przyjrzeli się uważniej kohortom, czyli sprawdzili, jaka jest przestępczość wszystkich osób z danego rocznika. Okazało się, że chociaż zależność, że najwięcej przestępstw popełniają osoby w wieku 15-25 lat jest uniwersalna, to jednak zauważalna jest tendencja spadkowa. Ci, którzy dziś mieszczą się w tym przedziale, a więc urodzeni w w latach 1996-2006, popełniają mniej przestępstw niż ich starsi bracia, ojcowie wujkowie i dziadkowie. Co więcej, ta zależność pokoleniowa trwa już od lat. Milenialsi popełniają mniej przestępstw niż Generacja X, a Generacja X popełnia mniej przestępstw niż Boomersi.

ZOBACZ TEŻ: Ten zły testosteron - co nam robi?

Boomersi mieli najtrudniejsze dzieciństwo, Generacja X trochę łatwiejsze, a Milenialsi w porównaniu z Boomersami mieli dzieciństwo niemal sielskie. Chociaż na pokolenie dzisiejszych kilkulatków nie ma jeszcze znalezionej nazwy, rób wszystko by pokolenie „jeszczeniewiadomo”, miało jak najwięcej dobrych wzorców. Wtedy na starość nie będziesz się bał wyjść wieczorem na ulicę.


Źródło: University of Texas

https://news.utexas.edu/2021/05/10/millennials-commit-less-crime-than-prior-generations/

REKLAMA