Męskie lektury [MH poleca]

Na świecie jest niewiele rzeczy, które relaksują bardziej niż spędzenie kilku godzin na ławce w parku w słoneczny dzień z lekką powieścią w dłoni. Oto cztery takie lektury odprężające.

książki, czytanie

Brudny szmal

Gdy spokojny, samotny barman Bob znajduje w śmietniku skatowanego niemal na śmierć szczeniaka i postanawia go przygarnąć, jeszcze nie wie, że właśnie uruchomił lawinę dramatycznych i makabrycznych zdarzeń. Dennis Lehane, jeden z najlepszych amerykańskich autorów kryminałów, znowu porusza się po swoim ulubionym terytorium – ciemnych zaułkach miasta, którym rządzą organizacje przestępcze, i mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy. I czyni to z wirtuozerią słowną godną Raymonda Chandlera.

Dennis Lehane, wyd. Prószyński i S-ka

Lubisz czytać? Musisz przeczytać też to: Męskie lektury obowiązkowe

Alex

Piękna Alex zostaje porwana i zamknięta w skrzyni podwieszonej pod sufitem opuszczonego hangaru. Czeka ją powolna śmierć w męczarniach, gdyż jej dręczyciel nie ma litości. Skatowana i wycieńczona kobieta postanawia za wszelką cenę walczyć o swoje życie. Tak rozpoczyna się kryminał, w którym autor do samego końca zwodzi czytelnika, każąc mu co rusz weryfikować zdobytą już wiedzę na temat zdarzeń i bohaterów, tego, kim są i co nimi powoduje. Tu nic nie jest przypadkowe – zakończenie pozostawia czytelnika wbitego w fotel z masą pytań, chociaż przecież poznał właśnie wszystkie odpowiedzi.

Pierre Lemaitre, wyd. Muza S.A.

Duch na wyspie

Akcja piątej powieści szwedzkiego autora znowu dzieje się na Olandii. W noc świętojańską splatają się losy kilku osób i od tego momentu wokół zaczynają się dziać dziwne i niepokojące rzeczy. Th eorin, jeden z najbardziej utalentowanych skandynawskich autorów kryminałów, potrafi o zwykłych, banalnych rzeczach – jak pogoda, krajobraz czy rodzinne spotkanie – pisać w taki sposób, że włosy się jeżą na karku i z niepokojem przewracamy kolejne strony. Balansuje przy tym na krawędzi dwóch światów: magicznego, pełnego dawnych wierzeń i miejscowych legend, oraz jak najbardziej realnego, w którym rządzą niegodziwość i zbrodnia.

Johan Theorin, wyd. Czarne

Wołanie kukułki

Jeśli w dzieciństwie czytałeś „Harry'ego Pottera”, sprawdź, jak ukrywająca się pod pseudonimem Robert Galbraith autorka serii powieści o nastoletnim czarodzieju radzi sobie z literaturą dla dorosłych. Tym razem bohaterem nie jest już nastolatek, tylko Cormoran Strike, 35-letni weteran wojny w Afganistanie, który po odniesieniu rany i demobilizacji prowadzi w Londynie słabo prosperującą agencję.

Zgłasza się do niego przyrodni brat słynnej modelki, która popełniła samobójstwo. Brat jest jednak przekonany, że ktoś jej w tym pomógł. Detektyw, chociaż niezbyt wierzy w taką wersję, przyjmuje zlecenie, bo rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy na czynsz. Rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go przez salony celebrytów i sypialnię innej modelki do bardzo zaskakującego rozwiązania.

Robert Galbraith, Wydawnictwo Dolnośląskie

Zobacz również:
REKLAMA