Majsterkowicz MH: narzędziowy niezbędnik

Możesz nie umieć upiec jabłecznika. Możesz nie znać języka programowania pralki. Nawet jeśli pomylisz się w doborze krawata, ona chętnie Ci wybaczy i wyjaśni zasady. Ale gdy trzeba odkręcić śrubkę lub zamontować nową lampę, jeśli nosisz spodnie, musisz poradzić sobie sam. No, narzędzia też się przydadzą. Oto te niezbędne w każdym domu.  

Narzędziowy niezbednik shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Zestaw wkrętaków

Szukaj minimum 6-elementowego, z kilkoma długościami rączki. Czasami dostęp do wkrętu jest tak trudny, że poradzi sobie tylko długi śrubokręt, innym razem, żeby w ogóle coś odkręcić musisz skorzystać ze swojego najbardziej uniwersalnego narzędzia - wieloprzegubowej dłoni - i wkrętaka z krótką rączką.  

2. Klucze oczkowe.

Jeśli nie prowadzisz warsztatu samochodowego podstawowy zestaw z grzechotką w zupełności wystarczy. Pamiętaj tylko, żeby zaopatrzyć się jeszcze w kilka kluczy płaskich w najpopularniejszych rozmiarach - 10, 13, 15, 17. Przydadzą się, gdy będziesz musiał skontrować obrót.  

3. Miarka

Często się jej nie docenia, ale żaden majster nie rusza się bez niej z domu. Bez tzw. metrówki nie wyliczysz, ile farby potrzebujesz, czy ta kanapa zmieści się pod oknem, a i biceps mierzy z litościwym zapasem.   

4. Wiertarka

W większości przypadków przydaje się głównie do wieszania obrazków na ścianie, ale wystarczą trzy, żeby inwestycja w najprostszą się zwróciła - wieszanie obrazów na gwoździach to przeżytek w naszych zabudowanych regipsami domach. Jeśli zamierzasz używać jej sporadycznie, nie przesadzaj z jakością i nie kupuj tych za więcej niż 250 zł - taka za 100 w zupełności wystarczy do wywiercenia kilku otworów w ciągu roku.

Wybieraj najlepiej taką z płynną regulacją obrotów - po dokupieniu bitów może się też przydać do dokręcania wkrętów.  Zestaw podstawowych wierteł często jest w komplecie. Jeśli mieszkasz w bloku, w którym ściany są z betonu - wybierz mocniejszą renomowanej marki. Oczywiście koniecznie z udarem.

 

Narzędziowy niezbednik shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Poziomnica

Jasne, można ściągnąć aplikację, która pomoże Ci wypoziomować pralkę lub równo ustawić szafę, ale klasyczna poziomica z bańką powietrza się nie rozładuje, a gdy spadnie (a tak się składa, że poziomice uwielbiają spadać), ciągle będziesz mógł sprawdzić do której jest czynny najbliższa Castorama.  

6. Nóż tapicerski

Przyciąć wykładzinę, tapetę, od biedy nawet wyciąć otwór rewizyjny w regipsie - we wszystkich tych zadaniach sprawdzi się lepiej niż nóż szefa kuchni. No i jest wielokrotnie tańszy.  

7. Próbnik

Taki mały śrubokręcik z diodą w środku, który potrafi wykryć, czy w tym kabelku płynie prąd, czy nie, jest niezbędny, gdy robisz cokolwiek z elektryką. Uwaga, zanim zaufasz wynikom pomiaru, sprawdź w gniazdku, w którym na pewno jest prąd, czy próbnik działa.  

 8. Kombinerki

Czyli tzw. klucz ostatniej szansy - najczęściej wykorzystywane do zastępowania klucza płaskiego, który akurat się gdzieś zapodział. Świetnie sprawdzą się również przy obieraniu kabelka z izolacji oraz wykręcani wkrętów, w których ukręciłeś łepek. 

 

Narzędziowy niezbednik shutterstock.com
fot. shutterstock.com

9. Piła

O ile nie jesteś ślusarzem (a wówczas tego typu porady nie są Ci potrzebne), zapewne ciąć będziesz głównie drewno i płyty meblowe. W tych zadaniach najlepiej sprawdzi się tzw. piła płatnica - dzięki szerokiemu ostrzu najłatwiej jest utrzymać prostą linię cięcia.  

10. Wkrętarka akumulatorowa

Jeśli lubisz kupować meble w Ikei, pokochasz to narzędzie. Wkręcanie stu pięćdziesięciu śrubek można wprawdzie potraktować jako doskonały trening mięśnie przedramienia, ale znamy przyjemniejsze sposoby ich wzmacniania. Jeśli masz akurat trochę wolnej kasy, zainwestuj w wiertarko-wkrętarkę. Możesz oszczędzić na wiertarce.   

11. Ołówek i kartka

Nawet najprostsze zadanie można schrzanić, jeśli się go wcześniej nie zaplanuje, choćby pobieżnie. W czasie prac też czasami trzeba coś zapisać, a wpisywanie danych w telefon jest zwyczajnie niewygodne.  

12. Okulary ochronne

Gdy się skaleczysz - wystarczy plasterek, czasami bandaż. Gdy przytrzaśniesz sobie palec, przypomnisz sobie przekleństwa używane ostatnio w podstawówce. Wystarczy jednak pyłek w oku, by zepsuć cały dzień, nie mówiąc już o wbitej w nie maleńkiej śrubce. 

 

Zobacz również:
REKLAMA