MMA czy boks? Który trening jest lepszy? Oto wyniki

Pojedynek, który musi zakończyć się przed czasem. Wszechstronność kontra specjalizacja. Nowoczesność kontra tradycja. Tak więc, Panowie: Let’s get ready to rumble!

boks Shutterstock.com
Shutterstock.com

Pieniądze

MMA: 3 miliony $ - największa w historii gaża za walkę w MMA. Zgarnął ją oczywiście Conor McGregor za zwycięstwo w rewanżu z Natem Diazem.

Boks: 30 milionów $ - Ale to boks jest prawdziwą wagą królewską finansów w sporcie. McGregor dostał 10 razy tyle za swoją bokserską walkę z Floydem Mayweatherem.

Kalorie

MMA: Godzina spędzona na treningu to utrata 500 kcal. Dorzućmy do tego naukę wielu przydatnych ruchów i chwytów

Boks: Jeśli chcesz pokonać oponkę, boks może być ciosem nokautującym. Podczas godziny treningu spalisz ponad 800 kcal.

Kontuzje

MMA: Po 15-letniej karierze raczej zapomnij o zdobyciu nagrody Nobla z fizyki kwantowej. Objętość mózgu może spaść aż o 10%. (American Academy of Neurology)

Boks: 20% bokserów ma uszkodzenia neuropsychiatryczne. Powtarzalne obrażenia głowy mogą powodować objawy podobne do choroby Alzheimera. (Deutsches Ärzteblatt International)

Korzyści

MMA: 

  • Siła chwytu
  • Rozwiązywanie
  • Barowych sporów
  • Nabierzesz gibkości
  • Zamienisz ciało w broń

(Zobacz: Muay thai. Jak zamienić ciało w broń?)

Boks:

  • Szerokie ramiona
  • Koordynacja 
  • Wytrzymałość
  • Sześciopak ze stali

Small talk

MMA: "Kim, do k****, jest ten koleś?". Tak Conor McGregor podsumował rzucającego mu wyzwanie Jeremy’ego Stephena. - Conor McGregor

Boks: "Jeśli kiedykolwiek śniłeś o pokonaniu mnie, lepiej obudź się i przeproś". Ali miał nie tylko dynamit w ręku, ale też ciętą ripostę. - Muhammad Ali

Specjalizacja

MMA: 500 kg - znany z muay thai cios kolanem w klatkę piersiową to najbardziej niszczycielskie zagranie w MMA. Może wyzwalać nacisk do 500 kg.

Boks: 56 km/h - bokserzy są ograniczeni do zadawania ciosów pięściami, ale wyćwiczony do perfekcji transfer siły z nóg i bioder sprawia, że każdy cios może być kończący. I piorunująco szybki.

Werdykt: Boks wygrywa!

MMA gwarantuje wysoki poziom ogólnej sprawności, ale to trening bokserski precyzyjnie uderzy w oporną tkankę tłuszczową. Jeśli nie zależy Ci na tym, by zostać maszyną do zabijania, postaw na starą, dobrą sztukę okładania się pięściami.

Sprawdź: Dlaczego boks to doskonała sztuka walki?

Zobacz również:
REKLAMA