[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
3.7

MMA czy boks? Który trening jest lepszy? Oto wyniki

Pojedynek, który musi zakończyć się przed czasem. Wszechstronność kontra specjalizacja. Nowoczesność kontra tradycja. Tak więc, Panowie: Let’s get ready to rumble!

boks Shutterstock.com

Pieniądze

MMA: 3 miliony $ - największa w historii gaża za walkę w MMA. Zgarnął ją oczywiście Conor McGregor za zwycięstwo w rewanżu z Natem Diazem.

Boks: 30 milionów $ - Ale to boks jest prawdziwą wagą królewską finansów w sporcie. McGregor dostał 10 razy tyle za swoją bokserską walkę z Floydem Mayweatherem.

Kalorie

MMA: Godzina spędzona na treningu to utrata 500 kcal. Dorzućmy do tego naukę wielu przydatnych ruchów i chwytów

Boks: Jeśli chcesz pokonać oponkę, boks może być ciosem nokautującym. Podczas godziny treningu spalisz ponad 800 kcal.

Kontuzje

MMA: Po 15-letniej karierze raczej zapomnij o zdobyciu nagrody Nobla z fizyki kwantowej. Objętość mózgu może spaść aż o 10%. (American Academy of Neurology)

Boks: 20% bokserów ma uszkodzenia neuropsychiatryczne. Powtarzalne obrażenia głowy mogą powodować objawy podobne do choroby Alzheimera. (Deutsches Ärzteblatt International)

Korzyści

MMA: 

  • Siła chwytu
  • Rozwiązywanie
  • Barowych sporów
  • Nabierzesz gibkości
  • Zamienisz ciało w broń

(Zobacz: Muay thai. Jak zamienić ciało w broń?)

Boks:

  • Szerokie ramiona
  • Koordynacja 
  • Wytrzymałość
  • Sześciopak ze stali

Small talk

MMA: "Kim, do k****, jest ten koleś?". Tak Conor McGregor podsumował rzucającego mu wyzwanie Jeremy’ego Stephena. - Conor McGregor

Boks: "Jeśli kiedykolwiek śniłeś o pokonaniu mnie, lepiej obudź się i przeproś". Ali miał nie tylko dynamit w ręku, ale też ciętą ripostę. - Muhammad Ali

Specjalizacja

MMA: 500 kg - znany z muay thai cios kolanem w klatkę piersiową to najbardziej niszczycielskie zagranie w MMA. Może wyzwalać nacisk do 500 kg.

Boks: 56 km/h - bokserzy są ograniczeni do zadawania ciosów pięściami, ale wyćwiczony do perfekcji transfer siły z nóg i bioder sprawia, że każdy cios może być kończący. I piorunująco szybki.

Werdykt: Boks wygrywa!

MMA gwarantuje wysoki poziom ogólnej sprawności, ale to trening bokserski precyzyjnie uderzy w oporną tkankę tłuszczową. Jeśli nie zależy Ci na tym, by zostać maszyną do zabijania, postaw na starą, dobrą sztukę okładania się pięściami.

Sprawdź: Dlaczego boks to doskonała sztuka walki?

REKLAMA

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij