MH na czasie: wydarzenia, koncerty, ludzie

Są imprezy, których po prostu nie można przegapić. A przynajmniej szkoda. Zebraliśmy dla W as październikowe „the best of”. 

Nick Cave shutterstock.com
Na koncercie tego gościa po prostu wypada być choć raz.

Fakap

  • W księgarniach od 30.09

„Na co dzień czelendżujesz kejsy? Zrób sobie brejka i przeczytaj tru story” – tak reklamuje się ta książka o świecie, który postradał zmysły. Bezrobotny, 53-letni były redaktor amerykańskiego „Newsweeka” znajduje dżob w firmie start-upowej w Dolinie Krzemowej i opowiada nam ze śmiechem (przez łzy), czego doświadczył w korpo.

Gaby Moreno

  • Wrocław, 12.10

Laureatka Latin Grammy zagra we Wrocławiu! Koncertowała z Tracy Chapman, Bono i Andreą Bocellim, a także była członkinią zespołu Hugh Lauriego, czyli telewizyjnego Dra House'a. Gaby jest teraz – w opinii krytyków – jedną z najciekawszych wokalistek jazzowych i folkowych na świecie.

Kenny Garret

  • Wrocław, 18.10

Saksofonista, kompozytor, aranżer jest zdobywcą pięciu nagród Grammy i jeszcze szóstej, zdobytej wspólnie z Chickiem Coreą i Johnem McLaughlinem. Do tego ma dziewięć tytułów „Najlepszego saksofonisty altowego”, przyznawanego co roku przez słynny magazyn „DownBeat”. We Wrocławiu zapowiada się fantastyczny koncert.

Nick Cave

  • Warszawa, 24.10

Nick Cave pewnie wolałby, żeby album „Skeleton Tree” nigdy nie powstał. Tak samo jak film dokumentalny „One more time with feeling”, który opowiada o nagraniach. I jeszcze pewnie chciałby z polską publicznością spotkać się w innych okolicznościach. Trudno się dziwić, bo to płyta, której każda nuta i sylaba zdają się mówić o śmierci własnego dziecka.

Przejmująca, sięgająca głęboko pod skórę, ale i piękna, hipnotyzująca.
I również lecząca rany, bo jej finał pozwala odnaleźć nadzieję i spokój. Grana na żywo, bez fajerwerków i migoczących świateł, robi jeszcze większe wrażenie, o czym możesz przekonać się w warszawskim Torwarze. Poluj na bilety, bo wiele ich nie zostało. Warto.

„Borg/McEnroe”, Reż. Janus Metz Pedersen

  • W kinach od 27.10

Wimbledon, 1980 rok. Finał między Szwedem Bjoernem Borgiem a Amerykaninem Johnem McEnroe uważany jest przez wielu za najlepszy pojedynek w historii tenisa ziemnego. W tamtych latach to właśnie oni rozgrzewali zbiorową wyobraźnię – pierwszy zawsze skupiony, chłodny, milczący i zabójczo skuteczny na korcie; drugi porywczy, gwałtowny, wybuchowy i zdeterminowany, by zdetronizować króla Borga.

Ta walka lodu z ogniem, a nawet, jak twierdzili niektórzy, dobra ze złem została przeniesiona na ekran, ale nie jest to film o tenisie, lecz o cenie sukcesu i – paradoksalnie – o przyjaźni. 

Independent Dub Day

  • Wrocław, 2-3.10

Independent Dub Day to największy halowy festiwal muzyki dub w naszej części Europy! Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska będzie drżeć od potężnych basów! Na scenie pojawią się połączone siły Alpha Steppa i Alpha & Omega, czyli Dub Dynasty, legendarny kolektyw z Leicester, który od ponad 20 lat trzęsie sceną UK Dub – Vibronics, The Bush Chemists, jedna z najważniejszych formacji dubowych w Wielkiej Brytanii, ojciec brytyjskiego dubu Aba Shanti-I, bristolska załoga Dubkasm, mistrz konsolety Adrian Sherwood oraz guru brytyjskiej sceny dubowej Mad Professor! Nie zabraknie również polskich wykonawców. 

REKLAMA