MDMA, LSD, Psylocybina i inne narkotyki - działanie i zagrożenia

To nie jest tekst zachwalający działanie narkotyków. Przeciwnie – chcemy Cię ostrzec i uświadomić, że ten kolorowy świat ma dwie twarze. Ta druga, mniej znana, nie ma powodów do śmiechu.

narkotyki, mdma
W 2010 roku przeprowadzono badanie na szkodliwość alkoholu, papierosów i narkotyków. Najgorzej wypadła klasyczna gorzała.

MDMA

Pochodzenie 3,4-metylenodioksymetamfetaminę, bo taka jest poprawna nazwa chemiczna, odkryto w niemieckim koncernie Merck w 1912 roku. To chyba ta słynna chemia z Niemiec. Ty możesz ją znać pod bardziej popularną nazwą – ecstasy.

Efekty MDMA powoduje wzrostu empatii do ludzi i świata, daje energetycznego kopa oraz powoduje uczucie euforii i błogostanu psychicznego.

Zagrożenie Biorąc MDMA, spojrzysz na świat przez różowe okulary, ale przesłonią Ci one kilka istotnych faktów. Grozi Ci bowiem tachykardia, migotanie komór serca, drgawki, a nawet halucynacje, urojenia i psychoza. Ryzyko wystąpienia tych objawów lawinowo wzrasta, jeśli do tabletki wypijesz kilka luf przy barze. A tak się zazwyczaj dzieje.

Przeczytaj też: Co się kryje w narkotykach?

LSD

Pochodzenie LSD powstało w laboratorium szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna w 1938 roku. W latach 40 i 50. XX wieku LSD wykorzystywano w psychiatrii, a nawet przeprowadzano eksperymenty z zastosowaniem militarnym.

Efekty To od zażywania LSD wzięła się słynna nazwa „trip”. Po swojej pierwszej podróży Hofmann napisał: „Widziałem nieprzerwany strumień fantastycznych obrazów”. Bardzo możliwe – LSD może powodować halucynacje, zaburzenia poczucia czasu oraz uczucie jedności ze światem.

Zagrożenie Dietyloamid kwasu D-lizergowego może wywołać paranoję i pełną psychozę narkotykową. Dawka śmiertelna zawiera się w przedziale 0,2-1 mg/kg. Nie radzimy tego testować.

Psylocybina

Pochodzenie Istnieją dowody, że ludzie zażywali psylocybinę już od zarania dziejów – liczące sobie 6 tys. lat malowidło ścienne w Hiszpanii przedstawia halucynogenną Psilocybe hispanica.

Efekty Znawcy tematu uważają, że „tripy” po grzybkach są zwykle łagodniejsze niż te po kwasach. Dowód? Badacze z Wielkiej Brytanii porównali MDMA z grzybkami i udowodnili, że te ostatnie w mniejszym stopniu zmieniają świadomość biorącego. Ponadto w 2010 roku zestawiono ze sobą szkodliwość alkoholu, papierosów i 18 popularnych narkotyków. Psylocybina wykazała najmniej destruktywny wpływ na ludzki organizm.

Zagrożenie Nieprzyjemne objawy spożycia grzybków obejmują biegunkę, wymioty i nadmierną potliwość.

Pejotl

Pochodzenie Pochodzi z pustyń i półpustyń Teksasu i Nowego Meksyku, a ślady jego zażywania datuje się na przynajmniej 1000 lat p.n.e., co czyni go, obok grzybków, jednym z najstarszych narkotyków w historii ludzkości. Kwiaty Lophophora Wiliamsii mogą zakwitać nawet przez 30 lat.

Efekty Jego zwolennicy twierdzą, że ten halucynogen powoduje wspaniałe wizje, a regularnie zażywany pozwoli Ci zrozumieć istotę wszechświata oraz poznać tajemnice przyszłości i przeszłości.

Zagrożenie Niestety, bardziej możliwe, że pejotl spowoduje bardzo intensywne wymioty – niektóre przypadki były tak ciężkie, że wymiotujący uszkadzali sobie poważnie śluzówkę przełyku – przyspieszoną akcję serca czy fi zyczne pobudzenie.

Ayahuasca

Pochodzenie W języku Indian Keczua oznacza „lianę duszy”. Według geografa Manuela Villavicencia rdzenni mieszkańcy Ekwadoru używali tego liściastego naparu, aby pomógł im odgadnąć, przewidzieć i odpowiedzieć na trudne pytania o naturę wszechświata.

Efekty Po jednym z kontrolowanych spożyć turyści odwiedzający Indian w Peru twierdzili, że ayahuasca pozwoliła im lepiej zrozumieć siebie i innych.

Zagrożenie Narkotyk może powodować mdłości, wymioty, zwiększać ciśnienie krwi, przyspieszać tętno, wywoływać pobudzenie i rozszerzenie źrenic. Z drugiej strony prowadzone są badania nad jego zastosowaniem w leczeniu stanów lękowych, depresji i uzależnień.

Ibogaina

Pochodzenie Daleka kuzynka ayahuaski. Pochodzi z kory korzeniowej afrykańskiego krzewu Tabernanthe iboga. Ludzie plemienni w Afryce używali jej podczas ceremonii religijnych. W krajach rozwiniętych stosowana testowo głównie w leczeniu uzależnień. Jeden gram kosztuje około 500 dolarów.

Efekty Powoduje halucynacje, a przedmioty w polu widzenia mogą zmieniać kształt, teksturę i kolor. Ważne info: nie pomoże zamknięcie oczu. Mogą wystąpić również stany euforyczne, pogłębiony lęk i niekontrolowany śmiech, czyli niezła jazda.

Zagrożenie Bardzo niebezpieczna dla ludzi borykających się z problemami sercowymi (nie piszemy o nieszczęśliwie zakochanych). Sklasyfikowana jako mogąca wywołać zgon. Unikaj jak ognia.

MH 05/18

Zobacz również:
REKLAMA