Lepsze życie w 60 sekund: jak schudnąć, zdobyć pracę i osiągać cele

Możesz poprawić jakość swojego życia w znacznie krótszym czasie, niż myślisz. Prawdę mówiąc, większość tych sposobów nie zajmie Ci więcej niż minutę. Zaledwie kilka porad może sprawić, że w zaledwie minutę poczujesz się o wiele lepiej. Warto spróbować.

Paweł Rzecki/Motor Presse Polska
rys. Paweł Rzecki

Poradniki samorozwoju pełne są porad równie pracochłonnych, co nieskutecznych, a wyobrażanie sobie  przyszłego sukcesu to jedna z najbardziej przereklamowanych porad. Lepiej stworzyć konkretny plan. Oto pomysły MH na to, by w zaledwie 60 sekund zmienić swoje życie na lepsze.

REKLAMA

1. Jak być szczęśliwym?

Prowadź dziennik. Wszyscy chcemy osiągnąć szczęście w słusznym przekonaniu, że szczęśliwym żyje się lepiej, są zdrowsi, mają lepsze związki z innymi i osiągają większe sukcesy. Z badań wynika, że ani wygrana w loterii, ani lata medytacji nie przynoszą pożądanych efektów.

Co działa?

Badacze z uniwersytetu w Arizonie przeprowadzili eksperyment, w którym uczestnicy przez kilka minut dziennie wypisywali wszystkie fajne rzeczy, które im się tego dnia wydarzyły, co zmusiło ich do skoncentrowania się na miłych aspektach życia (typu: wypiłem dobrą kawę, sąsiadka się do mnie uśmiechnęła itp.). Skutki były spektakularne i przyniosły badanym trwałą poprawę nastroju.

ZOBACZ: Czy seks daje szczęście?

2. Jak zdobyć pracę?

Przede wszystkim nie bój się swoich słabości. Amerykańscy badacze – Chad Higgins i Timothy Judge – wyciągnęli wnioski przygnębiające dla tych, którzy święcie wierzą w rolę agresywnego PR.

Co działa?

Okazało się, że największe szanse na pracę mieli ci kandydaci, którzy na początku rozmowy nie wahali się mówić o swoich słabszych stronach, zostawiając na koniec opis swoich sukcesów. To sprawiało wrażenie otwartości i szczerości, a także zaskarbiało większą sympatię potencjalnych pracodawców. Higgins i Judge udowodnili, że ujmujące zachowanie kandydata było czynnikiem zdecydowanie ważniejszym niż jego kwalifikacje.

3. Jak się rozluźnić?

Wystarczy krótkim masaż, aby uwolnić się od nadmiernego stresu. Ten prosty zabieg sprawi, że ważna rozmowa pójdzie Ci jak z płatka.

Co działa?

Oto błyskawiczna metoda na odstresowanie, polecana przez specjalistę od akupresury – Mami Tsang. Lekko uciskając palcami, masuj zaznaczone punkty, wykonując koliste ruchy przez 15 sekund, z 5-sekundową przerwą między kolejnymi punktami.

A. Najpierw pomasuj kciukiem punkt między oczami, a następnie skronie opuszkami palców obu dłoni.

B. Czubkami palców oraz kciukami wymasuj górną część barków.

C. Palcem wskazującym i środkowym uciskaj kolistymi ruchami punkt na wewnętrznej stronie nadgarstków (trzy palce poniżej wnętrza dłoni).

D. Palcem wskazującym i kciukiem wymasuj miejsce między kciukiem i palcem wskazującym drugiej dłoni.

Powtórz kroki od A do D.

PRZECZYTAJ: Jak być szczęśliwym?

REKLAMA

REKLAMA

4. Jak schudnąć?

Bezmyślność jest największym sprzymierzeńcem nadwagi. Machinalne podjadanie to nasz wróg. Z badań wynika, że usunięcie czekoladek z naszego pola widzenia (zamknięcie ich w nieprzezroczystym pojemniku) zmniejsza o połowę zjadaną ich ilość. Podobnie działa niegromadzenie zbyt dużych zapasów jedzenia. Ludzie są leniwi i gdy nie mają czegoś pod ręką, to nie jedzą. Proste.

REKLAMA

Co działa?

Naukowcy z uniwersytetu w Iowa udowodnili, że najprostszy zabieg – powieszenia lustra przy lodowce w kuchni – może o ponad 30% zmniejszyć naszą ochotę na kaloryczne potrawy. Rzut oka na własne odbicie zwiększa świadomość wyglądu i włącza autocenzurę.

5. Jak wykryć kłamstwo?

Lepiej nie ufaj swojej intuicji i wzrokowi. Niestety eksperymenty dowodzą, że wytrawni kłamcy wcale nie pocierają nosa, nie pocą się ze zdenerwowania i nie robią nic z tych rzeczy, które uważa się za przejawy kłamstwa.

Co działa?

Jedną z przesłanek kłamstwa jest rzadsze używanie zaimków "mój", "ja". Ale jeżeli chcesz mieć pewność, czy ktoś Ci nie ściemnia, poproś go o napisanie e-maila. Wyniki badań na Uniwersytecie Cornella dowodzą, że ludzie kłamią w 37% rozmów telefonicznych, 27% rozmów bezpośrednich, ale tylko w 14% e-maili.

6. Jak wywierać wpływ?

Siła magicznego dotyku. Zwiększanie własnej siły przekonywania interesuje każdego, jako że jest to dziedzina, która ma zastosowanie i w marketingu, i w uwodzeniu.

Co działa?

Eksperymenty dowiodły, że znacznie (nawet o 20%) zwiększymy siłę oddziaływania, jeżeli prosząc kogoś o coś, dotkniemy go w ramię. Wystarczy lekkie, kilkusekundowe dotknięcie. Magiczny efekt został potwierdzony zarówno wtedy, gdy prosimy kogoś o podpisanie petycji, datek na schronisko dla zwierząt czy też nowo poznaną kobietę do tańca.

REKLAMA

7. Jak odzyskać zgubę?

Postaraj się o zdjęcie sympatycznego dziecka. Zgubienie portfela to katastrofa, wymagająca później wielodniowego łażenia po urzędach i bankach. Jak zwiększyć szansę, że znalazca odda nam zgubę?

REKLAMA

Co działa?

Psycholog Richard Wiseman zbadał, co najbardziej zmiękcza serca znalazców, wkładając do eksperymentalnie gubionych portfeli różne rzeczy – zdjęcia piesków, dzieci, rodziny, pięknych kobiet, miłe listy, listy z pogróżkami. Okazało się, że to właśnie zdjęcie miłego dziecka kilkukrotnie zwiększyło ilość oddanych portfeli, jako że podświadomie aktywuje u ludzi chęć opieki i pomocy.

8. Jak ustalić życiowe cele?

Wyobraź sobie swój pogrzeb. Jedną z przyczyn, dla których zarzucamy postanowienia noworoczne i wszystkie inne, jest fakt, że wyznaczyliśmy sobie cele, z którymi się podświadomie nie identyfikujemy.

Co działa?

Według badaczy z Uniwersytetu Michigan najskuteczniejszym sposobem na określenie istotnych celów w życiu jest poświęcenie paru minut na wyobrażenie sobie, że nasz przyjaciel wygłasza mowę na naszym pogrzebie. Jaką ocenę naszej osoby i naszych osiągnięć chcielibyśmy usłyszeć? A potem uczciwie przyjrzyjmy się dotychczasowemu życiu.

9. Jak podjąć dobrą decyzję?

Unikaj burzy mózgów. Każdy zna powiedzenie, że co dwie głowy, to nie jedna, i że nie ma to jak burza mózgów. Ale, niestety, fakty temu przeczą. James Stoner z Massachusetts Institute of Technology udowodnił, że w grupie ludzie mają tendencję do podejmowania decyzji bardziej skrajnych, ryzykownych, a co gorsza nieracjonalnych. I trwa to dłużej.

Co działa?

Najlepsza jest technika kartki papieru, parę minut skupienia i wypisanie sobie wszystkich za i przeciw. Wbrew obiegowym opiniom samodzielna praca przynosi więcej pomysłów i są one lepszej jakości.

REKLAMA

REKLAMA

10. Jak zapewnić dziecku szczęście?

Wybierz mu dobre imię. To nie czary-mary. Znany psycholog Richard Wiseman po przeanalizowaniu tysięcy badań stwierdził, że imię i nazwisko może mieć istotny wpływ na nasz los.

REKLAMA

Co działa?

Osoby noszące imiona i nazwiska zaczynające się na początkowe litery alfabetu odnoszą większe sukcesy, a to dlatego, że pierwsi na liście są bardziej widoczni i częściej wybierani.

Jeżeli nazywasz się Żuk, możesz jeszcze nadać dziecku imię, które dobrze się kojarzy, na przykład imię sławnej i powszechnie lubianej osoby. Badania wskazują, że dzieci o imionach "ładnych" są lepiej traktowane przez nauczycieli, co przekłada się na ich chęć do nauki i późniejsze sukcesy.

11. Jak pobudzić kreatywność?

Postaw na biurku paprotkę. Na temat pobudzania kreatywności istnieje cała pokaźna literatura, ale w zasadzie każda z porad wydaje się pracochłonna albo wymaga burzy mózgów, która – jak już wiemy – nie jest skuteczna.

Co działa?

Japońscy psychologowie Seiji Shibata i Naoto Suzuki podczas serii eksperymentów prosili ludzi o rozwiązanie testu kreatywności w rożnie zaaranżowanych pomieszczeniach.

Okazało się, że obecność w pomieszczeniu zielonych roślin o co najmniej 15% zwiększa zarówno ilość, jak i jakość twórczych pomysłów. Psychologowie ewolucyjni tłumaczą to tym, że obecność roślin wpływa na nas relaksująco, ponieważ wyzwala prehistoryczną reakcję – jest roślina, jest jedzenie.

MH 06/2012

REKLAMA