1. Oszczędzaj czas
Kupuj bilety przez internet, a nie za pośrednictwem operatorów i biur podróży, które pobierają prowizję. Odprawiaj się również przez internet. Wiele linii lotniczych, zwłaszcza tych tanich, uważa punktualne przybycie na lotnisko za warunek wejścia na pokład.
Musisz zatem zjawić się z wydrukiem e-biletu od 3 godzin do 40 min przed odlotem, ustawić się w długiej kolejce do tzw. czekingu, nadać bagaż i wziąć kartę pokładową. Jeżeli kupiłeś bilet tanich linii i nie zdążysz na czas, to nie polecisz i nie dostaniesz zwrotu pieniędzy.
Ale możesz również zaczekować się przez internet, nawet wtedy gdy chcesz nadać bagaż. Na stronie internetowej linii, której bilet kupiłeś, wchodzisz w zakładkę Online check-in, wprowadzasz numer swojej rezerwacji, deklarujesz, ile sztuk bagażu chcesz nadać, i gotowe.
Musisz to jednak zrobić na kilka godzin przez startem samolotu, bo odprawa online jest zamykana dużo wcześniej niż ta na lotnisku. Potem wystarczy, jeżeli pojawisz się na lotnisku 10 minut przed końcem normalnej odprawy (czas jej zamknięcia jest podany na wydruku rezerwacji) i nadasz bagaż.
Jeżeli odprawiasz się na lotnisku i masz wykupiony bilet w klasie ekonomicznej, stań w tej kolejce, która jest najbliżej odprawy dla klasy biznes. Tam zawsze jest o wiele mniej ludzi i kiedy się odprawią, operator prosi pasażerów z kolejki obok o podejście do jego stanowiska.
2. Oszczędzaj nerwy
Jeżeli lecisz z przesiadką przez lotnisko Heathrow w Londynie, Charlesa de Gaulle’a w Paryżu czy Fiumicino w Rzymie, masz bardzo dużą szansę, że Twój bagaż w trakcie przeładowania zostanie zagubiony. Zostaniesz wówczas w tym, co masz na sobie, na co najmniej 24 godziny po wylądowaniu.
Wiele linii lotniczych oferuje w takich sytuacjach ekwiwalent około 100 euro na zakup niezbędnych rzeczy, ale w żadnym stopniu nie zrekompensuje Ci to zmarnowanego pierwszego dnia urlopu czy tłumaczeń na jakimś spotkaniu, że jesteś trochę nieświeży.
Dlatego dla bezpieczeństwa spakuj do podręcznego bagażu zmianę bielizny, koszulę i spodnie (na wypadek zalania ich czymś w samolocie) i niezbędne kosmetyki.
Na lotniskach całego świata cały czas obowiązuje zakaz wożenia ze sobą płynów o objętości powyżej 100 ml. I chociaż ochrona lotniska coraz częściej przymyka na ten przepis oko, to musisz się z nim liczyć.
Warto przed podróżą kupić małe podróżne opakowania na kosmetyki i przelać do nich niewielką ilość tego, czego używasz na co dzień. I jeszcze jedno: podpisuj swój bagaż – na przytroczonej do walizki tabliczce powinno być Twoje imię, nazwisko, numer telefonu i lotu. W razie zaginięcia bagaż odnajdzie się dużo szybciej.