Kurt Yaeger: bądź panem swego życia

Los bywa przewrotny i, jak pokazuje przypadek Kurta Yaegera, czasem pisze dla nas inny scenariusz, niż ten, który sobie wymarzyliśmy. Ten facet w wypadku stracił nogę, ale nie stracił hartu ducha. Dziś twierdzi, że amputacja to najlepsza rzecz, jaka przydarzyła mu się w życiu.

Kurt Yeager Josh Allen
fot. Josh Allen

Dla większości ludzi tragedia oznacza koniec. Nie zdziwiłoby więc nikogo, gdyby Kurt Yaeger, jeden z najwybitniejszych zawodników BMX na świecie, po straszliwym wypadku* stał się zgorzkniałym staruszkiem w wieku zaledwie trzydziestu kilku lat. Choć w wyniku fatalnego zdarzenia stracił nogę, to wciąż pokazuje, że życie to dar, a motywacja znaczy naprawdę dużo.

Kurt nie załamał się i nie wahał ani chwili, aby po roku wycieńczających operacji i długiej, mozolnej rehabilitacji powrócić i przeżyć swoisty renesans. 35-letni Yaeger założył własny biznes (zajął się produkcją magnetycznych pedałów rowerowych dla osób po amputacji nogi), odnalazł się jako aktor w cieszącym się popularnością serialu "Sons of Anarchy" i pokazał wszystkim, jak istotne jest szukanie jasnej strony życia - w taki sposób, z którego członkowie Latającego Cyrku Monty Pythona byliby na pewno dumni.

"Jeżeli się nie śmiejesz, to płaczesz. Czasem zmuszając się do śmiechu – nawet, gdy czujesz, że to całkiem bez sensu – zaczynasz się automatycznie czuć lepiej. Mam całe życie płakać, że straciłem nogę? Muszę dać sobie radę z tymi samymi problemami, co każdy. Jak każdy inny muszę bronić się przed gradem ciosów, którymi wali we mnie życie, a to jest po prostu cholernie trudne, jeśli nie podejdziesz do tego z dystanem" – mówi Kurt.

Yaeger podzielił się z nami swoimi przemyśleniami i ma dla Ciebie kilka rad, które sprawią, że będziesz silniejszy o jego doświadczenia i pomogą Ci  przezwyciężyć trudne momenty:

1. Zadawaj właściwe pytania

Kiedy dzieje się coś złego, nie pytaj: "Dlaczego ja?". Pytaj: "Co dalej?". Jasne, możesz spędzić mnóstwo czasu, robiąc z siebie ofiarę, ale możesz też zająć swoją głowę czymś, co sprawi, że będziesz znowu aktywnie sterował swoim życiem.

2. Zaakceptuj fakty

Bez względu na to, jak wielkim jesteś optymistą, po stracie nogi zawsze nadchodzi w życiu taki moment, że wydaje Ci się ono pozbawione sensu i niewiele warte. Ale pamiętaj… mógłbyś być martwy! Przyjmij fakty do wiadomości. Następnie powiedz, że to bzdura i że nie warto się nimi przejmować. Potem wyluzuj i weź kąpiel z bąbelkami.

3. Czerp mądrość

Gdyby rok po moim wypadku ktoś powiedział: "Hej, Kurt, chcesz 10 milionów dolarów czy swoją nogę z powrotem?", bez wahania odpowiedziałbym: "Oddawaj mi nogę, człowieku". Ale to było kilka lat temu, a ja sporo zmądrzałem i spojrzałem na sprawy z nowej perspektywy.

Mój świat się zmienił. Mam przyjaciół w społecznościach niepełnosprawnych. Robię karierę aktorską. Żyję pełnią życia. Gdybyś teraz ktoś zadał mi pytanie, czy chcę nogę, czy pieniądze, odpowiedziałbym: "Wezmę doświadczenie i mądrość, które nabyłem przez te wszystkie lata od wypadku. Zatrzymaj kasę".

4. Stawiaj małe kroki

Dla mnie ta rada była niemal dosłowna. Patrzyłem na to, jak zmieniło się moje życie. Moja lewa noga kończyła się na kolanie. Widziałem ograniczenia i zmieniałem je w możliwości rozwoju. Wiedziałem, że chcę znowu jeździć na swoim rowerze i musiałem wykombinować, jak to zrobić. Musiałem się dowiedzieć, jak zacząć od podstaw. Początkowo problem sprawiało mi nawet zakładanie buta na protezę, aby ta działała prawidłowo. Dopiero po opanowaniu do perfekcji tej czynności, przechodziłem do następnej.

Kolejne proste rzeczy stawały się dla mnie normalnością i tym sposobem potrafiłem wyznaczać sobie cięższe cele. Tak też było z jazdą na rowerze. Czas pozwala odzyskać "normalność", dając Ci nową "normalność". Ja na rowerze znów robię backflipy. Gdy mam na sobie spodnie, nikt się nie domyśli, że jestem po amputacji nogi.

5. Graj w grę zwaną życiem

Doświadczyłem nie tylko fizycznego odrodzenia, ale zbudowałem też swoją karierę w przemyśle rozrywkowym, tak jakbym budował postać w grze. Wiesz o co chodzi: gość idzie na misję z pustym plecakiem, potem zdobywa super ekwipunek, zyskuje pewne doświadczenie i wtedy zdobywa kolejny poziom.

Tak właśnie teraz działam - to wszystko to dla mnie gra strategiczna. OK, nie schodziłem po schodach przez 3 miesiące. Co muszę zrobić, aby dostać się na dół? Albo: chcę być aktorem. Jak zostać aktorem? Zastanówmy się, gdybym był reżyserem podczas castingu, czego bym oczekiwał? Spajam to w całość, planuję strategię i zbieram kawałki mojego "ekwipunku" do "plecaka". A potem zdobywam kolejny poziom.

6. Bądź dobry i dziel się dobrocią

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobiłem, było zaangażowanie się w działalność charytatywną. Nie musisz dawać pieniędzy. Możesz poświęcić swój czas lub zaoferować wiedzę i doświadczenie. Pracuję z grupami weteranów i niepełnosprawnych i wiesz co? To wspaniałe uczucie dawać coś z siebie.

Często słucham także ich historii, dowiaduję się, przez co przeszli ci ludzie. To zmienia kompletnie perspektywę. Jak bardzo wkurzony będę na swój los po utracie nogi w wypadku, podczas gdy ten 19-letni dzieciak, służąc w Afganistanie, również stracił nogę i jedyne, o co teraz ma pretensje, to fakt, że nie może tam wrócić i dalej służyć swojemu krajowi? Teraz rozumiem. Wszystko rozumiem.

7. Bądź pewny siebie

Każdy obawia się porażki lub wyjścia na idiotę. Ja boję się, że upadnę. Dosłownie. Nie chcę uszkodzić tej reszty ciała, która mi została! (śmiech) W pewnym momencie musisz po prostu zdać sobie sprawę z tego, kim jesteś. "Wiesz co, mam nadzieję, że mnie lubisz, ale do diabła z tobą, jeśli jest inaczej". Na szczęście, przy tych wielkich brutalnych sukinkotach z "Sons of Anarchy" nie wyglądam jak delikatny kwiatuszek.

---------

*Kurt Yaeger podczas jazdy na motocyklu został zepchnięty z drogi przez samochód, uderzył w słup i stoczył się z 12-metrowego nasypu. W wyniku wypadku, oprócz obrażeń lewej nogi, które doprowadziły do jej amputacji, doznał m.in. zerwania więzadła krzyżowego przedniego i więzadła pobocznego przyśrodkowego w prawej nodze, złamania miednicy i siedmiu kręgów, rozerwania pęcherza, połamania kilku żeber i wstrząśnienia mózgu. W szpitalu spędził ponad 3 miesiące, przechodząc w tym czasie 28 operacji. Po rocznej rehabilitacji wrócił do pełnej sprawności.

Historia Kurta Yaegera posłużyła grupie Rudimental za scenariusz teledysku do piosenki "Waiting All Night". Kurt, oczywiście, zagrał w nim samego siebie:

MH

REKLAMA