Przyjaźń jest dla nas bardzo ważna. Według badań Ośrodka Badań Opinii Publicznej dla prawie 60% naszych rodaków przyjaźń jest cenniejsza niż kariera, pieniądze, a nawet rodzina. I dobrze, bo jak się okazuje ludzie, którzy mają wielu przyjaciół, czerpią z tego same korzyści. Towarzyscy ludzie są zdrowsi, szczęśliwsi, skuteczniej rzucają palenie i odchudzają się, częściej zapinają pasy w samochodach. Kiedy stracą pracę, szybciej znajdują następną. Więcej zarabiają.
Ale czy chodzi tylko o przyjaciół w realu? Czy fakt, że masz 386 znajomych na Facebooku czy Naszej Klasie, może również poprawić Twoje życie?
87% Polaków deklaruje, że ma prawdziwych przyjaciół. Najczęściej są to 2-3 osoby. Źródło: Instytut Badania Opinii RMF FM
Marek i Piotr są teraz znajomymi
W każdej chwili mogę się dowiedzieć, co też nowego się wydarzyło u każdego z moich 186 znajomych. Jeden był na imprezie i pokazuje z niej zdjęcia, drugi poleca koncert, trzeci właśnie szuka mieszkania, koleżanka wzięła psa ze schroniska, inna zaś wpuściła do galerii 150 zdjęć ze swoich wakacji we Włoszech. Gdybym chciał, mogę zajrzeć na ich profil i sprawdzić, ilu oni z kolei mają znajomych (i czy przypadkiem nie więcej niż ja).
Nie robię tego zbyt często, bo mi się, szczerze mówiąc, nie chce oglądać cudzych, nudnych zdjęć z wakacji, ale dzięki internetowi myślę o sobie jako o człowieku, który ma kupę znajomych. W porównaniu z moimi rodzicami, którzy utrzymują kontakty z dwoma zaprzyjaźnionymi jeszcze od studenckich czasów małżeństwami jestem chyba szczęściarzem? I, według wspomnianych wcześniej badań na temat przyjaźni, będę prawdopodobnie żył wiecznie, w doskonałym zdrowiu i dobrobycie.
Z drugiej jednak strony: czy wirtualna grupa znajomych pełni taką samą funkcję, jak grupa przyjaciół? Z pewnością nie. Żadna z pytanych przeze mnie osób nie szuka przyjaciół na Facebooku. To raczej medium do podtrzymywania już istniejących relacji.
Wierny, lojalny i oddaje kasę
Przyjaźń jest pojęciem traktowanym przez Polaków szalenie serio. I, można powiedzieć, romantycznie i idealistycznie. 78% z nas wierzy w przyjaźń do końca życia - wynika z badań TNS OBOP pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego. 87% ma prawdziwych przyjaciół. Ale to kategoria wąska i elitarna: bardzo wyraźnie oddzielamy przyjaźń od znajomości. Najwięcej, czyli 33%, ma dwóch prawdziwych przyjaciół. Tylko 11% może sie pochwalić 4-5 przyjaciółmi. Ośmiu spośród trzystu ankietowanych mówi, że ma więcej niż dziesięciu prawdziwych przyjaciół.
Przyjaciołom stawiamy wysokie wymagania. Oczekujemy, że będą lojalni, wierni i nie zapomną o naszych urodzinach. Ponad 80% z nas nie potrafiłoby wybaczyć przyjacielowi, gdyby odbił nam partnerkę; tyle samo uważa, że niewybaczalne jest obgadywanie nas za plecami. Ale potrafimy być wielkoduszni w sprawach materialnych - 67% puściłoby w niepamięć, gdyby przyjaciel nie oddał pożyczonej kasy czy rozbił samochód.