[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Kodeks dżentelmena: 14 męskich zasad

Nie miejcie skojarzeń z melonikiem, parasolem i gonitwą w Ascott. Na bycie dżentelmenem składa się również więcej, niż markowy zegarek i znajomość dziesiątek blendów whisky. To kilka zasad, które robią z nas, mężczyzn, wartych naśladowania.  

ojciec i syn fot. Shutterstock
1. Bądź sobą

Mężczyzna nie stroi się w cudze piórka i nie udaje, że jest kimś innym. Ma własny świat i włada nim niepodzielnie. Nie musi być trendy i nie zmienia swoich gustów na zawołanie. Umiejętność spojrzenia na siebie z dystansem i humorem jest dodatkowym atutem.

2. Bądź świadomy

Marian Hemar, wybitny poeta mieszkający na emigracji, miał zwyczaj mawiać: "Dżentelmen nie sprawia przykrości nienaumyślnie". To wielka lekcja dobrego wychowania i dorosłości, w której szczerość może być bolesna, ale konieczna.

3. Okazuj wdzięczność

W świecie, w którym każdemu się wydaje, że ma niezbywalne prawo do wszystkiego i wszystko mu się należy, pokora jest w cenie. Mężczyzna sam nie oczekuje dowodów wdzięczności, ale umie ją okazywać innym nawet za drobne przysługi. Mówi "dziękuję" i "doceniam" tak często, jak to możliwe.

4. Bądź lojalny

Mężczyzna nie plotkuje i nie oczernia ludzi, z którymi się przyjaźni. Ocenia trzeźwo ich wady, a sam wie najlepiej, jakie mają zalety i w ich obronie nie waha się występować.

5. Bądź sprawiedliwy

Mężczyzna rozlicza nie tylko wyniki działań, ale bierze także pod uwagę intencje. Gdy kieruje zespołem, chwali tych, którzy się starają i walczą, a nie tylko tych, którzy mają efekty. Wie, że pochwała działa niejednokrotnie lepiej niż podwyżka, której, skądinąd, też nie powinien skąpić. 

"Siłą mężczyzny jest umiejętność znajdowania odpowiednich proporcji i przekonanie, że pewnych rzeczy po prostu się nie robi." 

6. Bądź dyskretny

Mężczyzna nie zwierza się publicznie ze swoich intymnych spraw i nie wkracza w intymność innych. Nie debatuje o orgazmach kochanek, małżeńskich kłopotach i osiąganych dochodach. W epoce tabloidów, rechocących prowadzących w telewizji i pokusy 10-minutowej popularności, to rzecz nie do przecenienia. Nie wszystko jest na sprzedaż.

REKLAMA

REKLAMA

Czy masz charakter? - [TEST] fot. shutterstock.com
7. Bądź uczynny

Nienadskakujący, nienadgorliwy, nienachalny – po prostu życzliwie uczynny. Mężczyzna doskonale wie, że istotą uczynności jest prawdziwa bezinteresowność, bez oczekiwania na pochwały czy nagrody.

8. Bądź ojcem

Kumplowanie się z dziećmi wygląda dobrze tylko na ekranie w hollywoodzkich produkcjach. Mężczyzna dyskutuje z synem lub córką o życiowych wyborach i uzasadnia racje, ale decyzje podejmuje szybko i samodzielnie. Tak samo szybko wciela je w życie i egzekwuje ich wykonanie. Wie także, że słowa "przepraszam" lub "pomyliłem się, wybacz" istnieją również w ojcowskim słowniku. O "proszę" i "dziękuję" nie wspominając.

9. Bądź twardy

Mężczyzna nie marudzi i nie narzeka. Ani na szefa, ani na żonę, ani na los pechowy, małe zarobki i wieczne niedocenianie. Docenia się sam, a sprawdza w boju. Jest wytrzymały i oczekuje tego samego od innych – nie odpuszcza pod byle pretekstem.

REKLAMA

szczęście fot. Shutterstock
10. Bądź na poziomie

Mężczyzna nie musi być czarusiem, lwem salonowym, bawidamkiem i zalotnikiem. Jego wartość towarzyska nie polega na pochlebstwach, gadulstwie i opowiadaniu wątpliwych dowcipów, lecz na oszczędnej narracji, zmierzającej nieuchronnie do pointy. I wbrew powszechnemu mniemaniu nie musi mieć słusznych poglądów na wszystko.

11. Bądź tradycyjny

Mężczyzna wie, że nie wszystko nadaje się do przekazania esemesem lub mejlem. Są okazje, gdy należy wysłać tradycyjny list, ręcznie pisany. 

"Mężczyzna wie, że czasy się zmieniają, ale wierzy, że pewne stałe reguły pozostają niezmienne. I jest im wierny." 

12. Bądź słowny

Mężczyzna dotrzymuje obietnic i terminów. Ważne są tak samo przyrzeczenia dane dziecku o wyjściu do kina, jak zobowiązanie do oddania gotowego projektu szefowi. Na umówione spotkania przychodzi 5 minut wcześniej, nigdy 15 minut później. Jeżeli wydarza się coś naprawdę nieprzewidzianego, dzwoni i uprzedza o spóźnieniu.

13. Bądź hojny

Nie rozrzutny – brak umiaru i ekscytacja pieniądzem są cechami nuworyszy. Mężczyzna zna wartość pieniądza, ma dla niego szacunek, ale nie pozwala mu sobą rządzić. Nie rozmawia o zarobkach swoich i cudzych, nie afiszuje się zamożnością i nie znosi ostentacji.

14. Bądź odważny

Mężczyzna nie śmieje się z wierszy i poetów, a "Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta przeczytał ze zrozumieniem lub umie na pamięć.

"Bądź odważny, gdy rozum
zawodzi, bądź odważny 
W ostatecznym rachunku 
jedynie to się liczy 
A gniew twój bezsilny niech 
będzie jak morze
Ilekroć usłyszysz głos 
poniżonych i bitych 
Niech nie opuszcza cię
twoja siostra – pogarda 
Dla szpiclów, katów, tchórzy...".

Dalej też jest fajnie i pouczająco – warto przeczytać i zapamiętać na całe życie.

MH 12/2014

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij