Kiedy wyprowadzić się od rodziców?

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Pew Research Center, współcześnie niemal dwa razy więcej mężczyzn w wieku od 25 do 35 lat żyje z rodzicami – w porównaniu do czasów naszych ojców czy dziadków. Przyczyna takiego stanu rzeczy? Chęć kontynuowania nauki, braki lokalowe, zwykłe wygodnictwo. Wszystko rozumiemy, ale jesteśmy również przekonani, że w pewnym momencie warto wybrać wolność. Podpowiadamy, kiedy.

Kiedy wyprowadzić się od rodziców fot. shutterstock.com

1. Gdy dostaniesz pracę

Nie mówimy o tych dorywczych zajęciach, które pozwalają opłacić Netflixa i zabalować w sobotę, tylko poważnej robocie. Jeśli czujesz, że jesteś we właściwym miejscu na Ziemi, a koledzy i przełożeni doceniają Twoje zaangażowanie, czas na kolejny krok – podpisanie umowy najmu.

REKLAMA

Podpowiedź

Poddasza czy ostatnie piętra w starych kamienicach może mają ładny widok z okna, ale często są potwornie trudne do ogrzania. Pamiętaj o tym, bo będziesz płacił nie tylko czynsz, ale i rachunki.

Uważaj!

Miło mieć trzy pokoje i balkon, ale i tak nie będziesz spędzał w mieszkaniu zbyt wiele czasu. Dlatego na początku może być ciasne – ciesz się raczej tym, że własne.

2. Gdy wyjedziesz na studia

Jeśli rodzice chcą Cię wspierać finansowo, należysz do wąskiej grupy szczęśliwców, która może korzystać z przywilejów samodzielnego życia, ale zbytnio nie musi przejmować się obowiązkami. Zrób z tego dobry użytek. Chyba wiesz, o co chodzi, prawda?

Podpowiedź

Wynajem z kumplami obniży koszty i sprawi, że nie będziesz wracał do pustego mieszkania. Ale już na początku ustal, kto, kiedy i co sprząta, żebyście nie zginęli pod stertą pustych opakowań i szklanych butelek.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy zamieszkać razem?

Uważaj!

Niejedna męska przyjaźń rozbiła się o rafy podkradania smakołyków z lodówki. Jeśli coś bierzesz, zapytaj. Jeśli nie możesz zapytać, potem odkup. Niby proste, ale ułatwi Ci życie.

3. Gdy poznasz tę jedyną

Coraz częściej budzisz się u niej, idziesz do łazienki i myślisz, że mógłbyś już przywieźć tę cholerną szczoteczkę do zębów? Gratulujemy! To znak, że jesteś gotowy zacząć rozdział pt. „Wspólne życie”. Wyprowadzkę z domu rodzinnego dostajesz niejako w pakiecie.

Podpowiedź

Nie ma gorszego tematu kłótni niż pieniądze. Dlatego na starcie dogadajcie się, w jakich proporcjach składacie się na mieszkanie i rachunki oraz kto pilnuje wszelkich formalności.

Uważaj!

Fakt, że zamieszkaliście razem, nie oznacza od razu, że warto zrezygnować ze wszystkich wspólnych wyjść do miasta. Chyba że masz ochotę już niedługo wracać do rodziców. Wtedy to co innego...

4. Gdy weźmiesz ślub

Chłopie, jeśli do teraz nie udało Ci się opuścić rodzin- nego gniazda, nadszedł najwyższy czas. Bo nic tak nie zabija pożycia małżeńskiego, jak matka za ścianą. I żeby była jasność: nie mamy nic przeciwko matkom, to wspaniałe kobiety. Po prostu dorosłe życie polega na tym, aby pewne rzeczy robić bez ich opieki.

SPRAWDŹ TEŻ: Mieszkanie z kobietą - 7 zasad przetrwania

Podpowiedź

Miesiąc miodowy jest ważny, ale to, co będzie później, jeszcze ważniejsze. Dlatego zamiast roztrwonić całą kasę, która została ze ślubu, pomyśl, czy nie warto ją przeznaczyć na własne M3.

Uważaj!

Skoro nigdy wcześniej z nikim nie mieszkałeś, będziesz musiał zrezygnować z paru swoich przyzwyczajeń. Argument, że Twojej mamie to nie przeszkadzało, nie jest argumentem.


Artykuł pochodzi z książki „Gentleman. Kodeks nowego mężczyzny".

Zobacz również:
REKLAMA