REKLAMA

Kiedy ona ma dziecko...

Ona jest super. Mądra, seksowna, wyrozumiała, dowcipna. Tylko... ma dziecko. Jeśli mimo to chcesz nadal z nią być, nie masz innego wyjścia - musisz się z nim zaprzyjaźnić. Jak to zrobić? Oto instrukcja napisana przez psychologa.

Zefa/Corbis
fot. Zefa/Corbis
Nie oczekuj od dzieciaka, że zaprzyjaźnicie się od razu. Musisz być przygotowany na rozmaite, często niechętne reakcje. Zrozum, to tylko dziecko, i to dziecko po przejściach.

Krok 6: biologiczny ojciec

REKLAMA

Najbardziej komfortowa dla was wszystkich jest sytuacja, w której ma on dobry kontakt z własnym ojcem. Taką relację należy wspierać bez obaw, że coś w niej przegrywamy. My nie przegrywamy nic, a wygrywa dziecko. I o to przecież chodzi. Nie wolno nam krytykować ojca dziecka, nawet jeśli na krytykę zasługuje. Do tego oddelegowana może być jedynie mama.

Jeśli zaś dziecko krytykuje, powinniśmy raczej starać się przedstawiać mu punkt widzenia jego taty, zamiast tworzyć fałszywą koalicję. Wiem, że nigdy nie zastąpię dziecku prawdziwego ojca. Ale mogę być dla niego przyjacielem. A to już bardzo dużo.

Podsumowanie: nie musisz być ideałem

Tym, co męczy wielu facetów związanych z kobietą, która ma dzieci, jest trudność w określeniu własnej roli. Niektórzy starają się za bardzo i frustrują się, że im nie wychodzi, inni wycofują tworzenia więzi z dziećmi - a najważniejsze w tej relacji to bycie autentycznym i cierpliwym. Tworzenie więzi to długotrwały proces.

1. Nie oczekuj od dzieciaka, że zaprzyjaźnicie się od razu. Musisz być przygotowany na rozmaite, często niechętne reakcje. Zrozum, to tylko dziecko, i to dziecko po przejściach. Ma prawo do złości, tęsknoty za ojcem, zazdrości o matkę.

2. Miej świadomość, że możesz być poddawany próbom. Dziecko będzie sprawdzać, na ile szczery jesteś, czy Ci naprawdę zależy, czy można Ci zaufać. Nie udawaj niczego, nie składaj obietnic, których nie będziesz w stanie dotrzymać. Nigdy Ci tego nie zapomni.

3. Staraj się, aby dziecko nie czuło się zepchnięte na margines. Wchodząc w związek z jego matką, wchodzisz też w związek z nim.

4. Szanuj zwyczaje. Dziecko po rozpadzie związku rodziców może być nadmiernie przywiązane do rytuałów domowych - miejsc przy stole, pory posiłków, niedzielnego spaceru do zoo itp. Nie próbuj tego zmieniać.

5. Daj się poznać. Sam opowiadaj dziecku o sobie, w każdym razie tyle, ile możesz. O swoim dzieciństwie, o szkole, o hobby itp. Trudno polubić kogoś, kogo się nie zna, prawda?

6. Dbaj o to, żeby dziecko przestało widzieć w Tobie rywala swojego ojca. Staraj się mówić o nim dobrze. Idealnie byłoby, gdybyś mógł mieć z tym facetem przyjazne kontakty.

MH 05/2005

1 2 3
STRONA 3 z 3

Komentarze

 (20)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA