[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.6

Jet Li: mądrość wojownika

Jet Li na szczyty kariery w Hollywood wspiął się nie tylko dzięki silnym mięśniom, ale i sile charakteru. Czerpie ją z filozofii buddyzmu i medytacji. Zobacz, jak największy wojownik Fabryki Snów osiągnął sukces dzięki równowadze między ciałem i duchem.

fot. E. J. Camp
Ta scena mogłaby z powodzeniem trafić do jednego z jego filmów. Przez hotelowe drzwi wchodzi mężczyzna w czerni. Oczy ukryte za ciemnymi okularami w zwolnionym tempie spoglądają na pogrążone w półmroku lobby. Jest niewysoki, ale z jego sylwetki emanuje pewność siebie i klasa. Oto mężczyzna, który może wszystko. Umie na przykład kopnąć z półobrotu i rozbić cegłę gołą pięścią.

Gdyby to rzeczywiście był film, podszedłbym do niego i rzuciłbym jakiś tekst w stylu Tarantino: "Proszę, proszę, patrzcie, kto się zjawił. Masz tupet, koleś! A teraz oddawaj moją pieprzoną kasę!". I rozpętałoby się piekło. Cios, blok i znowu cios. I moje ciało szybujące bezwładnie nad kontuarem.

Mądrość wojownika

A jednak dzieje się inaczej. Ciemne okulary znikają z twarzy i Jet Li - pan i władca filmów walki - wita się ze mną szerokim uśmiechem i mocnym uściskiem dłoni. Tym sposobem odbywa się spotkanie Wschodu z Zachodem i odbywa się bez rozlewu krwi.

REKLAMA

Razem udajemy się do hotelowej kawiarni. Gdy idziemy w jej kierunku, próbuję zarejestrować słynne zabójcze spojrzenie Jeta Li. Jednak zamiast niego widzę szczery uśmiech, który nie schodzi z jego twarzy. A gdy w rozmowie dochodzimy do tematu sztuk walki, jego skromność jest rozbrajająca.

"Pewnie dałbyś radę mnie pokonać" - mówi, uśmiechając się przy tym niewinnie. W tym momencie znowu zaczynam gdybać. Co by było, gdybym rozbił swoją szklankę o brzeg stołu i rzucił mu się do gardła? W końcu pewnie wszyscy faceci zastanawiają się, jak wypadliby w starciu z mistrzem sztuk walki. Hm..

Li znowu się uśmiecha. Opuścił gardę. Pewnie udałoby mi się go powalić. W chwili, gdy dociera do mnie ta myśl, przypominam sobie filmy, w których Jet Li rozkładał wrogów na łopatki w ułamku sekundy. Nie, nie mam z nim szans. Zanim bym się obejrzał, jedną ręką zablokowałby mój cios, a drugą wpakowałby moją głowę w swoją szarlotkę.

"Nie jestem bohaterem - mówi. - Po prostu spędzam sporo czasu, ćwicząc sztuki walki, a potem pokazuję ludziom to, czego się nauczyłem. Ale to nic specjalnego. Wiele osób to potrafi. Nigdy nie powiedziałbym, że jestem najlepszym wojownikiem. Rozdmuchując swoje ego, przysparzasz sobie wrogów. Pewnie wielu facetów, których mijam na ulicy, byłoby w stanie mnie pokonać. Nie ma to żadnego znaczenia".

Li mówi to szczerze. Może ma nieco toporny akcent, ale jego odpowiedzi padają natychmiast i są bardzo przekonujące. Sceny walk, w których brał udział, nie są żadnym brzemieniem, ale obecnie bardziej interesuje go równowaga, którą osiągnął w życiu osobistym. Li ma 44 lata, żonę i czteroletnią córkę. I wyraźnie przechodzi etap duchowej przemiany. Jej motorem jest buddyzm. W połączeniu z całymi latami doskonalenia się w sztukach walki powstaje prawdziwy eliksir mądrości.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 (7)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij