71 hot dogów w 10 minut

Tegoroczny mistrz Konkursu Jedzenia Hot Dogów Nathana (Nathan’s Hot Dog Eating Contest), Joey Chestnut, wygrał w kategorii mężczyzn, zjadając 71 hot dogów w 10 minut.

71 hot dogów East News/Erik Pendzich/REX/Shutterstock
Erik Pendzich/REX/Shutterstock

Zbliżył się on tym samym do swojego najlepszego wyniku, będącego światowym rekordem, 74 zjedzonych bułek z parówką. Innymi słowy, 35-letni Joey wciągnął w 10 minut ponad 7 kilogramów jedzenia i 19 880 kalorii. Gdyby ważący 104 kilogramy i mierzący 185 centymetrów rekordzista utrzymał je już na zawsze w żołądku (co raczej się nie zdarza) spalałby tę gigaporcję przez następny tydzień. W kategorii kobiet wygrała po raz szósty z rzędu Miki Sudo, w takim samym czasie zjadając 31 hot dogów, czyli o 10 mniej, niż jej życiowy rekord.

Zawody Nathan’s Hot Dog Eating Contest

Co roku 4 lipca w Nowym Jorku za długim stołem na scenie zbierają się: mistrz i mistrzyni z poprzedniego roku, zwycięzcy regionalnych kwalifikacji oraz dwóch zawodników z dzikimi kartami. Wygrywają dwie osoby - mężczyzna i kobieta - które w ciągu 10 minut zjedzą i utrzymają w żołądku najwięcej jeszcze ciepłych hot dogów. Przed każdym z zawodników i zawodniczek stoi sędzia liczący znikające fastfoody. Reguły dopuszczają używanie napojów oraz sosów, jednak zdecydowana większość uczestników nie korzysta z tej drugiej opcji.

Legenda głosi, że historia zawodów sięga roku 1916, gdy czwórka imigrantów postanowiła zakończyć dyskusję o tym, kto jest największym patriotą, poprzez konkurs jedzenia hot dogów przy budce Nathan’s Famous. Jednak to tylko legenda. Tak naprawdę korzenie konkursu sięgają lat 70-tych, kiedy jedzenie hot dogów na czas stało się jedną z letnich atrakcji na Coney Island.

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje, gdy zjesz za dużo?

Daleki Wschód podbija Amerykę

Trzy dekady później, w 2001 roku, Japończyk Takeru Kobayashi, ważący 58 kilogramów (w porywach do 87 kg) przy wzroście 173 cm, wygrał swój pierwszy turniej w Nowym Jorku, całkowicie dominując nad konkurencją - pobił poprzedni rekord 25 i pół hot doga prawie dwukrotnie, zjadając ich aż 50 w 12 minut. Kobayashi wygrał kolejnych 5 zawodów z rzędu i zyskał przydomek ojca chrzestnego wyczynowego jedzenia.

W 2007 Kobayashi, jako broniący tytułu mistrz, na kilka sekund przed końcem czasu nie był w stanie utrzymać w żołądku wszystkich hot dogów. Wbrew regulaminowi, arbiter zdecydował o niedyskwalifikowaniu zawodnika, jednak nie zdało się to na wiele, gdyż wygrał Joey Chestnut, jednocześnie kończąc erę dominacji Japończyka - Amerykanin wygrał kolejne dwanaście z trzynastu zawodów.

Jak trenować by jeść więcej i szybciej

Mistrzowie podchodzą do treningów na różne sposoby. Joe pości oraz rozciąga swój żołądek używając mleka, wody i suplementów białkowych. Amerykanin jedzenie na czas uważa za wyzwanie zarówno dla ciała jak i umysłu. Kobayashi natomiast trenuje pożerając coraz to większe ilości jedzenia, następnie trenując ciało aby tłuszcz nie zakłócił rozrostu żołądka. Słynie również z własnego kołyszącego ruchu, tzw. „potrząśnięcia Kobayashiego”, które ma na celu forsowne przepchnięcie jedzenia w dół przełyku i ciaśniejsze ułożenie go w żołądku. Technika Japończyka  polega na przełamaniu parówki w połowie, zmoczeniu bułki w wodzie i równoczesnym zjedzeniu powstałego - niezbyt apetycznego - dania.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Długa i kręta droga jedzenia

Ile można zarobić na szynkim jedzeniu?

W przypadku Nathan’s Hot Dog Eating Contest pula nagród wynosi 40 000 USD, przy czym kobiety zdobywają dokładnie takie same kwoty jak mężczyźni.

Rozkład nagród jest następujący:

  • I MIEJSCE - 10 000 USD
  • II MIEJSCE - 5 000 USD
  • III MIEJSCE - 2 500 USD
  • IV MIEJSCE - 1 500 USD
  • V MIEJSCE - 1 000 USD

Jako że nowojorski konkurs jest tylko jednym z wielu w całych Stanach, profesjonalni zjadacze na czas potrafią w ciągu roku zarobić nawet 100 000 USD. Kusząca perspektywa. Jest tylko jedno "ale"...

Czym grozi za szybkie jedzenie?

Zanim rzucisz się trenować do przyszłorocznego konkursu weź pod uwagę, że takie pospieszne opychanie się nie jest obojętne dla zdrowia. Autorzy artykułu z 2007 roku, zatytułowanego „Zawody w jedzeniu na czas: prawda i konsekwencje", opublikowanego w American Journal of Roentgenology, przestrzegają, że „profesjonalni uczestnicy zawodów w jedzeniu na czas narażają się na chorobliwą otyłość, gastroparezę (problemy z opróżnieniem i rozciągnięciem żołądka), oporne na leczenie mdłości a w skrajnych przypadkach nawet na resekcję części żołądka”.

Dla porządku tylko dodamy, że resekcja żołądka kosztuje w Polsce 15 000 - 20 000 zł. I nagle 10 000 USD przestaje wyglądać tak atrakcyjnie, prawda?

ZOBACZ TEŻ: Co to jest tłuszcz trzewny i dlaczego jest taki groźny?

REKLAMA