Jak zostać mistrzem rzutu podkładką pod piwo [Na luzie]

Niełatwo nam sobie wyobrazić osobę, która nigdy nie próbowała swoich sił w trudnej dyscyplinie, jaką jest długi rzut podkładką do piwa. Wyjaśniamy, dlaczego to jest takie trudne.

piwo, podkładki pod piwo shutterstock.com

Tekturowe podkładki pod piwo nie tylko chronią stoły, czasem są używane jako ochrona kufla przed osami, albo jako pociski. Zwykle z niewielkim sukcesem: po krótkim locie podkładka schodzi z kursu i ścieżki, obraca się na bok i spada na ziemię. Naukowcy też chodzą na piwo i najwyraźniej pomysł użycia podkładki pod piwo jako frisbee nie jest im obcy. Z właściwą sobie dociekliwością postanowili zbadać dlaczego to jest takie trudne oraz jak można zwiększyć dokładność i zasięg rzutu.

REKLAMA

ZOBACZ: 10 powodów, dla których warto pić piwo

Gdyby ktoś był ciekawy, jaka uczelnia pozwala na takie badania, podajemy nazwę - to Instytut Promieniowania i Fizyki Jądrowej im. Helmholtza oraz Instytut Astronomii Argelander na Uniwersytecie w Bonn. Pomysł na badania zrodził się podczas imprezy naukowej w niemieckiej stolicy piwa - Monachium. Impreza regularnie przyciąga uwagę zwiedzających fascynującymi eksperymentami fizycznymi. Podczas wspólnej debaty w barze uczestnicy zastanawiali się, dlaczego rzucone podkładki pod piwo zachowują się w ten sposób.

Po powrocie fizycy specjalnie zaprojektowali maszynę do rzucania podkładkami do piwa i nagrywali loty za pomocą szybkiej kamery. Pozwoliło im to zweryfikować, czy ich przewidywania teoretyczne odpowiadają ich obserwacjom praktycznym. „Projekt jest jasny zarówno dla laików, jak i fizyków. I wspaniale ilustruje cały proces poszerzania wiedzy przez nauki przyrodnicze – od obserwacji po teorię i jej eksperymentalne testowanie, aż po jej zastosowania i dalszy rozwój” - mówią eksperymentatorzy.

Fizycy po przeanalizowaniu trajektorii lotu podkładek (ale też kart do gry i płyt CD) uznali, że podkładka przy zastosowaniu zwykłej techniki rzucania nieuchronnie zaczyna dryfować najpóźniej po 0,45 sekundzie lotu. Karty do gry spadają już po 0,24 sekundach, a płyty CD po 0,8 sekundach. Powodem tego jest wzajemne oddziaływanie grawitacji, siły nośnej i zachowania momentu pędu. Podkładka przechyla się do tyłu wkrótce po rzucie pod wpływem grawitacji i ustawia się pod kątem podobnym do lądującego samolotu. Daje mu to kąt natarcia podobny do samolotu lądującego. Ten kąt tworzy uniesienie w przepływie powietrza.

PRZCZYTAJ: 5 zaskakujących właściwości piwa

„Jednak siła podnosząca nie jest przykładana do środka maty, ale raczej do przedniej części maty”, wyjaśnia doktorant Johann Ostmeyer, który wpadł na pomysł badania. To szybko spowoduje odwrócenie okrągłej tekturki, ale tylko wtedy, gdy jest rzucane w dość niekonwencjonalny sposób. „Podkładka pod piwo jest zwykle obracana podczas rzucania, podobnie jak frisbee”, mówi Christoph Schürmann z Instytutu Astronomii Argelander na Uniwersytecie w Bonn. „To zmienia ją w rodzaj bączka”. Ta rotacja stabilizuje lot i zapobiega odwracaniu. Zamiast tego siła nośna powoduje, że podkładka skręca w bok – w prawo, jeśli wcześniej jest obrócona w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

W tym momencie nie jest już równoległa do podłoża, lecz ustawia się pionowo w powietrzu jak obracające się koło. W tej pozycji podkładka ma rotację wsteczną - gdyby rzeczywiście stała jak koło na ziemi, wróciłaby do punktu początkowego. W locie, natomiast, szybko spada na ziemię. Proces ten jest charakterystyczny dla wszystkich płaskich, okrągłych przedmiotów.

Nawiasem mówiąc, podkładki pod piwo poruszają się najbardziej stabilnie, a tym samym najdalej, jeśli obracają się bardzo szybko – sztuczka ta została również opanowana przez światowego mistrza rzutu kartami do gry - Ricka Smitha Jr., którego rekord wynosi ponad 60 metrów (kartami). Jednak najszybciej obracające się podkładki pod piwo nie poruszają się prosto przez dłużej niż 0,45 sekundy. „Ci, którzy chcą rzucić jak najdalej i jak najcelniej powinni ustawić podkładkę w pozycji pionowej i zastosować rotacje wsteczną” - wyjaśnia Ostmeyer .

Badanie było finansowane ze środków Niemieckiej Fundacji Badawczej (DFG) i Narodowej Fundacji Nauk Przyrodniczych w Chinach (NSFC).

Źródło: sciencedaily.com, materiały dostarczone przez Uniwersytet w Bonn

Zobacz również:
REKLAMA