Jak zawiązać krawat? [Poradnik MH]

Sprawa jest poważniejsza niż można by sądzić, gdyż umiejętność wiązania krawata jest pośrednim dowodem rodzinnej stabilności, a nie tylko zwyczajnym robieniem supła na kawałku materiału. Jest to bowiem umiejętność, którą nabywa się w młodości od ojca lub starszego brata i jedynacy chowani przez samotne matki są z góry na straconej pozycji.

krawat, wiązanie krawata MIchal Bednarek/ Shutterstock.com
Nauka wiązania krawata jest jak inicjacja do męskiego świata - nie czekaj z tym do trzydziestki.

Kobiety podświadomie chyba wyczuwają, że lepszym kandydatem do założenia normalnej rodziny jest ten, kto wzrastał w prawidłowej i dlatego stronią od maminsynków, rozpoznając ich bezbłędnie po krawacie. Jeżeli nadal nie jesteś przekonany do tej ozdoby, wiedz, że są takie knajpy, gdzie bez krawata nie można wejść. Wystarczy? Abyś nie wyglądał jak samobójcę-nieudacznika, któremu zerwała się pętla, musisz opanować kilka ruchów i nauczyć się klasyczny węzeł - windsor.

Początkiem wszystkiego jest założenie krawata na szyję: złap wąski koniec lewą ręką w odległości około 5 centymetrów poniżej szyi, przełóż szeroki koniec nad tym miejscem i przytrzymaj. Powinna powstać litera V.

1. Wsuń prawą ręką szeroki koniec do litery V od dołu, lewą ręką cały czas przytrzymując to samo miejsce. Następnie przełóż cały szeroki koniec przez V i ułóż go po lewej stronie, tak by zakrywał ostatnie zawinięcie. Przytrzymaj go lewą ręką, by ściśle przylegał do boku litery V.

2. Szeroki koniec przytrzymaj z dołu palcem wskazującym lewej ręki, a prawą ręką bardzo ściśle owiń od dołu miejsce, które trzymasz lewą dłonią. Gdy szeroki koniec będzie po prawej stronie, włóż go od góry do V.

3. Przełóż szeroki koniec przez V. Z obu stron V masz teraz dwie połówki trójkąta – staraj się uformować je lewą ręką tak, by były podobnej wielkości i ściśle do siebie przylegały.

4. Weź szeroki koniec i przełóż go poziomo górą na lewą stronę, zasłaniając trójkąt, który cały czas trzymasz lewą ręką.

5. Włóż szeroki koniec do litery V od dołu, a następnie przełóż go między ostatnim zawinięciem a trójkątem. Pociągnij delikatnie szeroki koniec, aż zrobi się węzeł. Przytrzymaj go lewą ręką, a prawą pociągnij za wąski koniec. W ten sposób węzeł się zacieśni. Właśnie skończyłeś wiązać węzeł windsorski. Gratulacje.

Opis nie wystarczył? Służymy instrukcją obrazkową. 

Wiązania krawata WindsorShutterstock.com

Nasza rada

Jeżeli widzisz przed oczami czarne plamy i masz kłopoty z oddychaniem, koniecznie natychmiast poluzuj węzeł.

Przeczytaj też: Reguły noszenia garnituru

REKLAMA