Jak załagodzić konflikt rodzinny: radzi barman Józek

Rodzinne zloty czy kolacja z teściami to spotkania podwyższonego ryzyka - istnieje spora szansa na wybuch i szybką eskalację konfliktu. Zobacz, co ma w tej kwestii do powiedzenie barman Józek, specjalista od trudnych i zagmatwanych spraw.

Barman Józek shutterstock.com

Mistrz dyplomacji

Jesteśmy 2 lata po ślubie, ale jej rodzice mieszkają za granicą i rzadko się z nimi widujemy. Przyjechali, więc oczywiście specjalna kolacja w naszym domu, bardzo miło, smacznie, winko, koniaczek do kawki, ogólnie sympatycznie. Od słowa do słowa zeszło na politykę i rozpętało się piekło. Koniaku coraz więcej, tyrady coraz głośniejsze i coraz mniej porozumienia.

Efekt? Teść trzasnął drzwiami, żona z teściową zapłakane w kuchni i ja ze świadomością, że jestem dupa nie gospodarz. Nie jest istotne, o jakie sprawy się spieraliśmy i kto był po czyjej politycznej stronie, ale jak to załagodzić?

Tak naprawdę jest mi wszystko jedno, co sobie myśli o rzeczywistości mój teść (chociaż go lubię), ale jest mi niezręcznie wobec teściowej i żony. Jak z tego wybrnąć, tym bardziej że podobno padło o kilka słów za dużo?

MH: Co ja mam Ci powiedzieć, chłopie? Dyskusje polityczne nie różnią się specjalnie od wszystkich innych i nie chodzi w nich wcale o dojście do prawdy, tylko o posiadanie racji. I to zazwyczaj nie swojej racji, tylko wyczytanej lub wysłuchanej w telewizji. No, może dyskusje matematyków z kredą przy tablicy są inne, bo tam weryfikacja jest natychmiastowa. A tu?

Jedna i druga strona sporu sięga po argumenty pochodzące ze źródeł, które obie strony wzajemnie lekceważą i nikt nie zadaje sobie trudu, by doczytać coś więcej. Wymieniają więc pakiety gotowych, przygotowanych przez innych haseł i mają łechcące ego, poczucie zaangażowania. To nie ma sensu, sorry. I ponieważ tak jest z większością, nie interesują mnie rozmowy o polityce.

Chyba że muszę. A teraz zadzwoń do teścia lub spotkaj się z nim i zwyczajnie przeproś jak facet za niezręczną sytuację. Na szczęście nie żyjemy w czasach, gdy polityka była sprawą życia i śmierci, a dobre relacje z rodziną są naprawdę ważniejsze. 

Bądź dżentelmenem. Zawsze.

Impulsywne działanie pod wpływem emocji, szczególnie w relacjach z bliskimi, rzadko kiedy zdaje egzamin. Pamiętaj, by w każdej sytuacji postępować według starych sprawdzony zasad. 

REKLAMA