Jak wyprać koszulę? [Różne rodzaje plam]

Jeśli zdarzy ci się zanurzyć mankiet w musztardzie lub poplamisz koszulę, nie spisuj jej na straty! Usuń jedzenie z ubrania, zbierz tłuszcz papierowym ręcznikiem i zajmij się przebarwieniami.

pranie, koszula, plamy Shutterstock.com
Sekret skuteczności – działaj natychmiast.

Sok owocowy – ciemne soki (np. z aronii lub winogron) zostawiają uporczywe przebarwienia. Świeże plamy wypłucz pod bieżącą zimną wodą, a potem polej plamę odplamiaczem. W przypadku starych plam namocz na noc w zimnej wodzie, następnie usuń odplamiaczem i wypierz.

REKLAMA

Kawa i kawa z mlekiem – od razu wypłucz tkaninę w ciepłej wodzie. Namocz w proszku, a następnie wypierz. Jeśli po wyschnięciu pozostaną ślady po plamie – usuń je odplamiaczem.

Coca-cola – spierz plamę pod bieżącą zimną wodą, a pozostałe przebarwienia usuń denaturatem lub odplamiaczem. Pod starą podłóż ściereczkę i zwilżaj roztworem gliceryny i ciepłej wody (1:1). Pozostaw na godzinę, a jeśli pozostaną przebarwienia – usuń denaturatem lub odplamiaczem.

Wódka i piwo – świeże plamy łatwo usunąć, płucząc tkaninę w ciepłej wodzie, a następnie piorąc. Suche plamy na białych tkaninach trzeba wybielić wodą utlenioną, a kolorowe przemywać roztworem wody (500 ml) i octu (3 łyżeczki).  

Zobacz też: Czy alkohol utrudnia budowanie mięśni?

Herbata – świeże plamy schodzą łatwo po kąpieli w letniej wodzie i namoczeniu w boraksie. W przypadku starych plam rozłóż materiał nad miską, posyp plamę grubą warstwą boraksu i powoli polewaj wrzącą wodą wprost z czajnika, a potem wypierz jak zwykle.  

Czekolada – poczekaj aż stwardnieje i zeskrob ją. Namocz w wodzie z proszkiem, wypierz zgodnie ze wskazówkami na metce. Uporczywą plamę posyp boraksem i ostrożnie polej tkaninę gorącą wodą. Zamiast tego – można także polać tkaninę płynem do usuwania plam, a następnie wyprać.

Zobacz też: 30 życiowych porad kobiet dla facetów 

Wino czerwone – osusz papierowym ręcznikiem i posyp plamę solą. Wypłucz w ciepłej wodzie. W przypadku mocniejszych zabrudzeń namocz tkaninę w ciepłej wodzie z boraksem. Białe tkaniny z wełny i jedwabiu trzeba wybielać, płucząc w roztworze wody utlenionej i ciepłej wody w proporcji 1:6. Wypłucz w czystej wodzie i wypierz.  

Musztarda – świeża plama puszcza po ręcznym praniu tkaniny w roztworze łagodnego detergentu, a następnie po zmyciu gąbką zaplamionych miejsc roztworem amoniaku (1 łyżeczka na pół litra wody). Wypierz, by usunąć pozostałe ślady.  

Jajko na miękko – taką plamę zmywaj gąbką w zimnej posolonej wodzie (2 łyżki stołowe soli na 3 litry). Przed upraniem namocz w wodzie z proszkiem. Nigdy nie usuwaj pod gorącą wodą, bo pod jej wpływem plama się utrwali!  

Zobacz też: Takiego jajka jeszcze nie jadłeś!

Ketchup – spłukuj to miejsce pod bieżącą letnią wodą, pocierając plamę palcami używając proszku do prania. Następnie wypierz zgodnie z instrukcją.

REKLAMA