Jak wyhodować idealny wąs?

Zobacz, jak zapuścić wąsy i jak je pielęgnować. Bo latem jest za gorąco na brodę.

| Data aktualizacji: 2020-07-08
Henry Cavill Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com

Myślisz „wąs” i staje Ci przed oczami wujek Staszek podczas Sylwestra ‘89? Wykasuj ten obraz z pamięci i pomyśl lepiej o naprawdę fajnie wyglądających wąsaczach, jak Henry Cavill czy Taco Hemingway. Jest coś staromodnie męskiego w owłosionej górnej wardze, zwłaszcza jeśli postawisz na tradycyjny, obfity wąs (patrz: Tom Selleck – wąsata ikona lat 70.). Jasne, że trzeba trochę odwagi, żeby je zapuścić, ale kiedy już je masz, to Ty trzęsiesz miastem. Czy jakoś tak.

via GIPHY

Dlaczego wąsy nagle stały się modne? Bo faceci tacy, jak Henry Cavill, Zac Efron czy Colin Farrel pokazali, że wyglądają naprawdę dobrze. Poza tym modna do niedawna broda średnio sprawdza się podczas upałów, a zupełnie naga twarz sprawia, że wielu facetów nabiera wyglądu brzydkich bobasów. Wąsy wydają się więc rozsądnym kompromisem między wygodą a męskim wyglądem.

Zapuszczenie wąsów to żadna filozofia, a jeśli udało Ci się wyhodować  brodę, to już w ogóle bułka z masłem. 

Jak zapuścić wąsy?

Jeśli masz nierówny zarost, z łysawymi plackami, broda nie będzie Twoją ozdobą. Za to wąsy sprawdzą się nawet przy lichym owłosieniu. Ważne tylko, żeby być konsekwentnym w ich zapuszczaniu i przetrwać pierwsze dni dziewiczego meszku.

Najłatwiej przez to przejść, zapuszczając wąsy razem z brodą. Kiedy już zarost pod nosem będzie odpowiedniej długości, zacznij skracać brodę. Możesz to robić stopniowo, co jakiś czas goląc brodę krócej, aż przywykniesz do siebie z wąsami i ustalisz, jaki dokładnie mają mieć kształt. Na koniec możesz mieć wąsy i gładko ogoloną twarz lub trzydniowy zarost. Tym sposobem i Ty, i znajomi zdążycie przyzwyczaić się do Twojego nowego wyglądu. Jest nawet nikła szansa, że unikniesz głupich śmieszków kumpli z siłki.

Jak dbać o wąsy?

W porównaniu do trymowania brody, utrzymanie wąsów w ładzie to betka. Ważne, żeby przycinać je dość często i nie dopuścić do zwisania w kącikach ust, jak u Village People. Celuj w kształt spłaszczonej piramidy, sięgającej od skrzydełek nosa po kąciki ust, nie dalej.

Pilnuj długości, przeczesując wąsy specjalnym grzebykiem i przycinając małymi ostrymi nożyczkami. Trzymaj się linii warg – wąsy przycięte krócej wyglądają po prostu upiornie.

To naprawdę nie jest trudne, ale jeśli takie Ci się wydaje, znajdź zdjęcie wąsów, jakie Ci się podobają i poproś Barbera o nadanie Twojemu zarostowi takiego kształtu. Później będziesz musiał tylko od czasu do czasu równać do odpowiedniej długości.

Sprawdź też: MH z wizytą u wrocławskiego barbera - jak to wygląda?

Zobacz również:
REKLAMA