Jak wygrywać w życiu - 5 zasad zwycięzcy

Możesz nauczyć się myśleć jak zwycięzca – mówi Kate Hays, szefowa działu psychologii w English Institute of Sport. 

motywacja, wygrywanie shutterstock.com
Wygrywania można się nauczyć, ale uważaj - uzależnia.

1. Zagrożenie czy wyzwanie?

Masz wygłosić mowę na weselu kumpla, czy też bierzesz udział w wyścigu? Wszystko jedno – decydujący jest sposób, w jaki postrzegasz sytuację: jako zagrożenie czy wyzwanie. Gdy jest to dla Ciebie wyzwanie, podejmujesz trafniejsze decyzje i lepiej panujesz nad swoimi emocjami.

REKLAMA

2. Dopasuj plan

Określ dokładnie, co chcesz osiągnąć, a następnie zdefiniuj kroki, jakie musisz podjąć w tym celu. Jeżeli Ci się nie uda osiągnąć celu, będziesz wiedział, co zmienić w swoim postępowaniu następnym razem.

DLA AKTYWNYCH: Jak wygrywać w sporcie?

3. Wiara we własne siły

Potrzebujesz pewności i wiary w siebie, aby osiągnąć sukces. Ale tego nie można zadekretować. Wiara we własne siły pojawia się wtedy, gdy jesteś dobrze przygotowany do działania i dostrzegasz postęp. Ludzie sukcesu nie zdają się na szczęśliwy traf. Dlatego tak ważna jest codzienna praca u podstaw, czyli to nasze słynne „małe kroki, wielkie rezultaty”.

4. Sprawdzaj się

Bez względu na to, czy odniosłeś sukces, czy poległeś, zawsze skrupulatnie analizuj swoje działania po fakcie. Taka autorefleksja pomoże Ci zrozumieć, w jakim stopniu adekwatne są Twoje działania. Zarówno sukces, jak i porażka są naszymi nauczycielami.

5. Poczuj to

Nawaliłeś? Dałeś d...? Nie uciekaj od tego: poczuj ten wstyd, żal, zażenowanie, ból. Te emocje, według specjalistów, są doskonałym motywatorem. Następnym razem postarasz się dziesięć razy bardziej, żeby tylko nie czuć się tak podle.  

Zobacz również:
Zapraszamy na krótki kurs rwania sztangi. Nie zbudujesz tym ćwiczeniem wielkich mięśni, ale jeśli opanujesz je w zadowalającym stopniu, będziesz mógł jednym ćwiczeniem kształtować siłę, mobilność i eksplozywność.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA