Jak wybrać pierścionek zaręczynowy z brylantem?

Nawet jeśli kiedyś zdarzyło Ci się wierzyć, że wielkość nie ma znaczenia, to w przypadku wręczania kobiecie pierścionka z brylantem ta wiara nie ma zastosowania.

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy fot. shutterstock.com

Diamenty powstawały z czystego węgla ponad 100 km pod ziemią, a erupcje wulkanów popchnęły je nieco bliżej powierzchni, dzięki czemu możemy je wykopywać, szlifować i nazywać brylantami. Co musisz o nich wiedzieć?

REKLAMA

Karat

W nim mierzy się wagę kamieni szlachetnych. 1 karat równa się 100 punktom, czyli 200 miligramom, a więc np. kamień o wadze 1/4 karata będzie miał 25 punktów.

Szlif

To nie jest to samo, co kształt. Szlify tworzą fasetki, czyli płaskie powierzchnie odbijające światło. Na przykład okrągły diament z brylantowym szlifem będzie miał 58 fasetek ustawionych pod różnymi kątami. No i to właśnie szlif bezpośrednio decyduje o wartości.

Barwa

Za najlepsze kamienie uważane są te bezbarwne, które rozszczepiają białe światło, dając efekt tęczy. Istnieją też diamenty o zabarwieniu różowym, żółtawym, niebieskim, zielonym lub czerwonym, co jest efektem domieszek azotu lub boru. Kamienie oznaczone literami D, E i F uznawane są za bezbarwne, natomiast te od G do X za podbarwione w różnym stopniu (nie pytaj, dlaczego nie ma oznaczeń A, B i C. Bo tak!).

Wybór

Na zakupy najlepiej wybrać się z kimś kumatym i do dobrego jubilera. Jeżeli wielkość kamienia wydaje się bardziej spektakularna niż jego jakość, to dlaczego nie kupić większego kamienia z pewnymi usterkami, których i tak nie widać gołym okiem? No i właśnie do tego potrzebny jest Ci ktoś, kto doradzi.

Czystość

Im mniej inkluzji (tj. obcych ciał) wewnątrz, tym lepszy kamień. Diamenty ocenia się wg następującej skali (to ważne, bo znajdzie się na certyfikacie): VVS1-VVS2 – nie ma żadnych usterek widocznych pod szkłem powiększającym 10 razy. VS1-VS2 – minimalne niedoskonałości widziane pod szkłem powiększającym 10 razy. S1-S2 – bardzo niewielkie niedoskonałości, większe niż powyższe, ale nadal niewidoczne gołym okiem. I1, I2, I3 – niedoskonałe, mają usterki widoczne bez szkła powiększającego.


Artykuł pochodzi z książki „Gentleman. Kodeks nowego mężczyzny".

Zobacz również:
REKLAMA