Jak wybaczać i żyć dłużej?

Gdy ktoś Cię skrzywdzi, czujesz gniew, nienawiść i pragniesz zemsty. Dlaczego niby masz darować winę komuś, kto Cię oszukał lub okłamał? Ostatnią rzeczą, która przychodzi Ci na myśl, jest wtedy przebaczenie. Zobacz, jak złość wpływa na Twoje zdrowie i dlaczego jednak warto wybaczać.

Zurijeta 2014/shutterstock.com
fot. Zurijeta 2014/shutterstock.com

Gniew, stres i zaciśnięte pięści. Do tego ten wstyd. Nikt nie lubi być frajerem, który został oszukany łatwo jak dziecko. "Nawet gdy wybaczają, faceci wciąż myślą o tym, że ten drugi się zwyczajnie wymigał. – tłumaczy dr Thomas Plante, profesor psychologii na Uniwersytecie Santa Clara. – Dlatego czują potrzebę dokonania odwetu. Chcą zachować twarz, aby wypaść na silnych i zdecydowanych. Często stosują tu rozwiązania siłowe, bo w tych sprawach są raczej gwałtowni".

Tłumiąc w sobie wszystkie te uczucia, nie szkodzisz swojemu przeciwnikowi, lecz sobie. Gniew i żal okazują się być szkodliwe dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. "Utrzymywana w sobie nienawiść jest jak trucizna, którą połykasz, a następnie oczekujesz, że zaszkodzi ona komu innemu" – mówi dr Mark Goulston, autor "Just Listen". Przeczytaj, co zrobić, aby nie szkodzić sobie i zerwać z chowaniem urazy.

Jak krzywdzi Cię tłumiona złość?

Postarza Cię

Złość, frustracja i smutek nie spowodują nic dobrego, a z pewnością dodadzą Ci lat, dzięki zwiększeniu produkcji hormonu stresu (kortyzolu). Wzrost jego stężenia, jak wykazano, powoduje skracanie telomerów, znajdujących się na końcówkach Twoich chromosomów DNA związanych ze starzeniem się.

Badania z 2011 roku opublikowane w jednym z czasopism psychologicznch udowadniają, że przebaczanie spowalnia produkcję kortyzolu. Gdy ludzie, patrząc na swojego "wroga", starali się dostrzec szansę na znalezienie porozumienia, mieli momentalnie obniżony poziom hormonu stresu.

Szkodzi sercu

Badanie przeprowadzone na Emory University wykazało, że ludzie złoszczący się, zestresowani i zgorzkniali, mieli wyższe ciśnienie krwi i tętno, niż pozostali badani. Byli oni tym samym bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób serca i układu krwionośnego.

Doświadczanie negatywnych emocji instynktownie przygotowuje organizm do walki, tłumaczy Goulston, a to zwiększa ciśnienie krwi. Przedłużony stan "walki" prowadzi także do wzrostu ilości białka C-reaktywnego we krwi, którego obecność sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia i udaru mózgu (jak twierdzą badacze z Duke University).

Źle wpływa na całe ciało

W swojej książce "Self-Regulation of Bitterness Cross Lifespan" autorka Carsten Wrosch stwierdza, że gorycz i żal mogą wpływać na metabolizm, odpowiedź immunologiczną i funkcjonowanie wielu narządów. Poczucie niesprawiedliwości i niepokojące wspomnienia bywają ponadto powodem depresji, niepokoju i napadów agresji.

Badania opublikowane w "International Journal of Psychophysiology" potwierdzają, że wybaczanie jest przepustką do używania mniejszej ilości leków, rzadszego nadużywania alkoholu oraz zmniejszenia ciśnienia krwi i uspokojenia tętna.

Niszczy związki

Jednym z niebezpieczeństw chowania urazy jest to, że żal może mieć efekt uboczny i w pewien sposób "rozlać się" po innych ludziach w Twoim otoczeniu. Choć żona i dzieci nie są zaangażowane w Twój prywatny konflikt, to prędzej czy później odsuną się od Ciebie.

"Niezamierzoną konsekwencją takiego gniewu jest utrata wsparcia osób bliskich. – mówi Plant – Nikt nie chce przebywać w pobliżu zgorzkniałej i negatywnie nastawionej do wszystkiego osoby".

Mężczyźni mają większe problemy z wybaczaniem, niż kobiety. Przychodzi im to z większą trudnością i potwierdzają to badania z Case Western University. Udowodniono w nich, że mężczyźni są bardziej mściwi, prawdopodobnie dlatego, że kobietom w młodym wieku wpaja się, aby były bardziej empatyczne niż faceci.

Jak wybaczyć?

Odpuść sobie

Pierwszy krok to pozbycie się negatywnych emocji. "Nie chodzi tu o tolerowanie wyrządzonego Tobie zła. Oznacza to rezygnację z chowania urazy i planowania kontruderzenia" – tłumaczy Goulston. Masz prawo uznać, że zasłużyłeś na lepsze traktowanie, ale powinieneś przy tym porzucić tłumione w sobie negatywne emocje.

Zrób to dla siebie

Zapamiętaj raz, a dobrze. Przebaczasz komuś dla siebie. Robisz to dla swojego zdrowia. Przykładowo: gdy ktoś w pracy ukradnie Twój pomysł, kontynuuj pracę z tym człowiekiem i nie obrażaj się (nawet jeśli w głowie masz już gotowy plan jak go załatwić). Chodzi tu o świadomy akt przebaczenia, który pozwoli Ci iść naprzód, zapomnieć o problemie i robić swoje jeszcze lepiej. Przebaczając, robisz przysługę tylko sobie.

Przebaczanie to nie godzenie się 

Fakt, że dziewczyna Cię zdradziła, na zawsze pozostanie częścią Twojego życia. Próba zrozumienia i przebaczenia zmniejszy jednak ból i gniew, które będziesz w sobie tłumił. "To nie znaczy, że masz dawać szansę komuś, kto Cię krzywdzi" – wyjaśnia Goulston. Przebaczenie nie przekreśla, nie minimalizuje i nie usprawiedliwia błędów. Ale z pewnością prędzej czy później pomoże Ci osiągnąć wewnętrzny spokój i wolność.

Odwróć role 

Spójrz na sprawę z innej perspektywy. Kiedy ostatnio to Ty potrzebowałeś przebaczenia? Pomyśl, jak się czułeś, gdy ktoś powiedział Ci, że nie chowa już urazy. Pomyśl o tym, co czuje druga osoba. Na pewno nie jest to dla niej komfortowa sytuacja i nie chce mieć z Tobą takiej popsutej relacji.

Zbliżcie się 

Czasem trzeba po prostu podejść i zmierzyć się z kimś, kto Cię skrzywdził. Bądź gotowy na odpowiedź, której nie chcesz usłyszeć. Kiedy mówisz do "sprawcy", koncentruj uwagę na sobie. Powiedz coś w stylu: "Wiem, że możesz mieć inny punkt widzenia. Chcę jednak, abyś wiedział, że mnie skrzywdziłeś". Nawet jeżeli się z tym nie zgadza, od teraz wie, jak się z tym czujesz, a Ty zrobiłeś właśnie spory krok w kierunku osiągnięcia spokoju.

MH

Zobacz również:
REKLAMA