Jak przetrwać wichurę

Gdy meteorolodzy zapowiadają wichurę albo huraganowy wiatr, zastanów się, czy Ty, Twoi bliscy i Twoje mienie jesteście bezpieczni. Możesz zminimalizować straty. 

Ochrona przed wichurą Shutterstock.com
Jak się chronić przed wichurą i huraganem

W Polsce na szczęście bardzo silne, niebezpieczne wiatry, jak w USA czy Japonii, występują bardzo rzadko, co jednak ma też swoje złe strony. Sprawia to bowiem, że zazwyczaj lekceważymy ostrzeżenia. Ale pogoda płata nam ostatnio psikusy - coraz częściej nas zaskakuje. Czasami są to miłe niespodzianki, czasami zaś mocno niemiłe, jak bardzo silny wiatr, który potrafi zerwać dach, złamać drzewo, czy wybić okna. 

Prawdziwe potężne tornado raczej nam nie grożą, ale już wiatry wiejące z prędkością 90 -120 km/h potrafią narobić sporo szkód. Zobacz, jak się przygotować i jak zachować, gdy wiatr dopadnie Cię z dala od domu.

ZOBACZ TEŻ: Proste zasady pierwszej pomocy

Przygotuj się

Alert RCB

Nie musisz oglądać wiadomości, żeby dowiedzieć się o nadchodzącym zagrożeniu. Od lata tego roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prowadzi pilotażowy program wczesnego ostrzegania za pomocą SMS-ów. System ten, nazywany Alert RCB na wieść o nadchodzącym zagrożeniu wysyła do wszystkich osób znajdujących się na danym terenie (tak tak, rząd wie, gdzie jesteś) smsa z wiadomością o niebezpieczeństwie i krótką instrukcją, co robić. 

Instrukcje z Alert RCB są jednak dość lakoniczne, więc postanowiliśmy je nieco uszczegółowić.  Ty będziesz bezpieczniejszy, i ludzie przechodzący pod Twoim domem też.

Fruwające meble

Zacznij od usunięcia z balkonu, werandy etc przedmiotów, które mają dużą powierzchnię nośną i mogą odlecieć jak żagle. Kawałki blachy, płyty meblowe, rynny, plastikowe i drewniane krzesła, nawet dziecięce zabawki - wszystko to porwane wiatrem może zamienić się w groźne dla zdrowia i życia pociski. To, co się da zanieś do piwnicy/garażu, a to, czego się nie da solidnie przymocuj do czegoś bardzo ciężkiego. Możesz przywiązać, albo chociaż obciążyć. Mocując, bierz pod uwagę kierunek wiatru i największe obciążenie kładź po tej stronie, z której wiatr będzie wiał.

Pobite okna

Gdy już zabezpieczysz potencjalne fruwające elementy, przejdź się po domu i solidnie zamknij wszystkie okna. Gdy wiatr zacznie nimi trzaskać, mogą się stłuc i odłamki szyb mogą zranić kogoś wewnątrz mieszkania, albo odlecieć i poranić przechodniów. 

Połamane drzewa

Przypomnij sobie, gdzie zostawiłeś samochód. Jeśli pod drzewem, albo np rozpadającą się stodołą - pomyśl, gdzie by go tu przeparkować, bo połamane przez wiatr gałęzie, albo zerwane dachówki mogą wysłać Twoje ukochane auto na szrot. 

Swoją drogą, jeśli masz w ogrodzie drzewo z uschniętymi gałęziami, lepiej je obetnij zanim wiatr je złamie. Wszelkie uszkodzone drzewa w przestrzeni publicznej możesz zgłaszać w Zieleni Miejskiej. 

Gdy wiatr złapie Cię poza domem

W samochodzie

Po pierwsze - zwolnij. Po drugie, trzymaj obie ręce na kierownicy, bo porywiste podmuchy mogą szarpać autem. Uważnie obserwuj drogę i pobocze przed sobą tak, żeby w razie nagłego wtargnięcia na jezdnię np kawałka płotu, albo przewracającego się drzewa, zdążyć zareagować w porę. 

Po trzecie wreszcie, uważnie obserwuj inne samochody, zwracając szczególną uwagę na te, które mają dużą powierzchnię boczną - ciężarówki, furgonetki, nawet wysokie, kwadratowe SUV-y. Nagły podmuch wiatru może je zepchnąć z pasa i wepchnąć wprost na Ciebie. Jeśli wiatr jest tak silny, że nie da się jechać, zatrzymaj się i ustaw przodem w kierunku wiatru - samochody radzą sobie najlepiej właśnie z wiatrem czołowym.

Pod gołym niebem

Najlepiej jest poszukać schronienia w solidnym budynku, ale jeśli nie masz się gdzie schować, musisz zachować ostrożność i mieć oczy dookoła głowy.

Największym zagrożeniem w czasie wichury w Polsce są spadające dachówki, gałęzie, elementy blacharskie z dachów, znaki drogowe i sygnalizacja świetlna oraz niezabezpieczone anteny, płyty OSB etc. (Ty swoje zabezpieczyłeś, prawda?). Dlatego idąc rozglądaj się na wszystkie strony, ze szczególnym uwzględnieniem patrzenia w górę. Jeśli masz czapkę i kaptur - załóż je. Wprawdzie nieco ograniczają widoczność, ale w razie uderzenia w głowę choć trochę zamortyzują uderzenie. 

Uwaga na kable

Czasami wiatr łamie słupy i zrywa przewody. Gdy zobaczysz zerwane kable, nie zbliżaj się. Pamiętaj, że jeśli one dotykają np. samochodu - on tez może być pod napięciem. Mokre drzewo na które spadły przewody również jest śmiertelnym zagrożeniem. Gdy kable spadną na Twój samochód - nie wychodź z niego, tylko wezwij pomoc i czekaj, starając się nie dotykać blaszanych elementów. 

Daj znać, że żyjesz

Gdy tylko dotrzesz do bezpiecznego miejsca - wyślij bliskim informację, że jesteś cały i zdrowy. Linie mogą być przeciążone - sms to tylko malutka paczka bajtów - szanse, że dojdzie są bardzo duże. Zamieszczenie informacji na fejsie też jest dobrym pomysłem. W ten sposób powiadamiasz wszystkich za jednym zamachem.

Warunki atmosferyczne mogą też popsuć Ci samopoczucie. Zobacz, czy jesteś meteopatą. 

Zobacz również:
REKLAMA