To na pewno fajni ludzie - te słowa powtarzałeś w myślach, kiedy jechaliście na pierwsze spotkanie z rodzicami Twojej dziewczyny. Niewiele pomogło - gdy dotarliście na miejsce, Twoja niebieska koszula pod pachami była już granatowa. Potem, chcąc ukryć plamy potu, tkwiłeś przez całą kolację w marynarce jak jakiś drętwy urzędas.
"Po jaką cholerę tak się pocimy!?" - warknąłeś wściekle, gdy po powrocie odklejałeś koszulę od ciała. Dobre pytanie. A odpowiedź brzmi: bo musimy. Pot ma bowiem w organizmie człowieka kilka ważnych ról do spełnienia.
Pot poza kontrolą
Zacznijmy od tego, że rozmieszczone na naszej skórze gruczoły potowe - może ich być od 2 do 3 milionów - produkują do 1,5 litra potu dziennie (sportowcy podczas treningów tracą nawet 2 litry na godzinę). Pracują non stop, bo pot - w połączeniu z łojem - tworzy powłokę ochronną, zabezpieczającą skórę przed wysuszeniem i niekorzystnymi wpływami środowiska. Razem z nim organizm pozbywa się toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. A jednocześnie - i to jego najważniejsza funkcja - pot jest głównym elementem układu chłodzenia ludzkiego ciała.
Wszystko fajnie, powiesz, ale moje ciało wydziela nie butelkę, ale całą zgrzewkę potu w ciągu dnia. I to nawet wtedy, gdy leżę przed telewizorem i piję zimne piwo. Co jest grane? Przyczyny mogą być różne.
1. |
Stres
Źrenice rozszerzają się. Mięśnie napinają. Serce wali jak młot. Tak w sytuacjach stresowych ciało przygotowuje się do obrony. Naturalną reakcją jest też obfitsze wydzielanie potu. Mózg w taki sposób instynktownie przygotowuje nas do wysiłku, a wraz z nim do wyższej temperatury ciała. Jak bardzo się spocimy, zależy od naszej indywidualnej odporności na stres - jedni po wszystkim będą wyglądali jakby dopadła ich ulewa, innym tylko lekko spocą się dłonie.
2. |
Hormony
Jeśli nie skończyłeś jeszcze 25 lat, być może winnymi Twoich problemów są hormony. Nadmierne pocenie się towarzyszy czasem procesowi dojrzewania i niekiedy utrzymuje się przez następnych kilka lat. Jak ustalić, czy to właśnie to? Sprawdź, czy masz w rodzinie osoby, które w okresie burzy hormonalnej borykały się z podobną przypadłością - około 40% osób z nadaktywnością gruczołów potowych ma takich krewnych. Obszarami wzmożonego wydzielania potu w tym przypadku są zwykle stopy i wewnętrzne strony dłoni (na każdej znajduje się ćwierć miliona gruczołów potowych!); rzadziej pachy, plecy i klatka piersiowa.