Jak oszczędzać wodę? 4 patenty

Dla Ciebie woda w kranie to oczywistość. Dla miliarda ludzi na świecie nie. Każdego roku na świecie z powodu braku wody pitnej umierają prawie 2 miliony dzieci.

woda shutterstock.com

1. Myj się szybciej

Prysznic jest eko, bo gdy myjesz się pod nim, zużywasz dwa razy mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. Według Nicci Russell z brytyjskiej organizacji promującej rozsądne zużycie wody NGO Waterwise, najbardziej optymalny jest prysznic 4-minutowy. „Gdyby każdy się do tego stosował, można by zaopatrzyć dziennie w czystą wodę milion gospodarstw domowych” – mówi Russell.(Zakładamy, że pani Nicci wie, jak dostarczyć naszą niezużytą wodę do Afryki). Jeszcze ekologiczniej jest brać prysznic wspólnie z partnerką. Istnieje jednak obawa, że 4 minuty mogłyby wam nie wystarczyć.

NEWS MH: Ile wody powinieneś pić?

2. Nie lej bez sensu

Przeciętny Polak produkuje 130 litrów ścieków na dobę. Nie dolewaj do nich czystej wody. Nie ma potrzeby, byś koniecznie mył zęby przy akompaniamencie lejącej się wody. Zakręć kurek. Uszczelnij też krany. Zapewne nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale woda cieknąca z zepsutego kranu może w ciągu dnia napełnić ćwierć wanny.

3. Zmywarka jest OK

Szorując zeschnięte resztki wczorajszej kolacji w zlewie napełnionym mydlinami, zużywasz przeciętnie 63 litry wody. Myjąc gary pod bieżącą wodą, zużywasz jej ok. 150 litrów. Zmywarka zużywa ok. 15 litrów na cykl. Stosując zmywarkę, oszczędzasz nie tylko wodę, czas, ale i energię potrzebną do podgrzania wody. Oszczędność czasu jest ewidentna. Planując zakup zmywarki, wybieraj urządzenia w najwyższej klasie energetycznej.

Poza tym zmywaj rzadziej, wykorzystując pojemność zmywarki w 100%. Program z ekspresowym zmywaniem oszczędza nie tylko wodę, ale i energię elektryczną. Możesz go stosować do niewielkiej ilości naczyń bezpośrednio po posiłku. Zmywarka z napisem na etykiecie „ekologiczna” EKO (BIO) ma system, który pozwala zaoszczędzić 30% energii elektrycznej poprzez skrócenie cyklu suszenia.

4. Wykorzystuj deszcz

Do podlewania ogrodu możesz przecież wykorzystać deszczówkę zbieraną w specjalnym pojemniku.  

REKLAMA