Jak uzyskać od innych to, na czym ci zależy? Dobre pytanie. Co prawda każdy ma jakiś sposób, za pomocą którego usiłuje zrobić na innych wrażenie, ale – jak widać dookoła – jednym udaje się to gorzej, a innym lepiej. Są i tacy, którzy nie mają z tym najmniejszych problemów, i dlatego właśnie postanowiliśmy się od nich czegoś nauczyć.
Jak cię widzą
Facet skuteczny ma tę przewagę nad innymi, że doskonale kontroluje to, jak go postrzegają inni. Co więcej, potrafi zmieniać swój wizerunek w zależności od sytuacji. Czy ktoś tu powiedział „manipulacja”? Skąd! Uczenie nazywa się to świadomą autoprezentacją. Rozmawiając z ludźmi, w każdym momencie świadomie i nieświadomie przekazujemy im mnóstwo informacji o nas samych.
Weźmy imprezę w klubie. Spostrzegawczy facet obok już wie: – gdzie bywasz (modny klub) – jaki masz status (ubranie) – jakie masz wykształcenie (akcent, sposób mówienia) – jaki masz nastrój (gestykulacja, wyraz twarzy, ton głosu). Do tego dochodzi to, co mówisz. Nawet nie musisz się specjalnie chwalić, wystarczy mimochodem wspomnieć np. o warunkach do surfingu na Hawajach i już wiadomo, o co chodzi.
Skuteczność polega na przekazywaniu tych wszystkich informacji świadomie. Strategie wpływania na ludzi bazują na podstawowych ludzkich potrzebach i kompleksach, dlatego tak dobrze działają. Każdy z nas bowiem chce być lubiany, ceni kompetencję, stara się unikać kłopotów. Każdy ma jakiś swój słaby punkt, który manipulatorzy potrafią bezbłędnie wyczuć.
Oto zbiór najpopularniejszych metod wpływania na innych w rozmaitych sytuacjach. Nawet jeśli sam ich nie użyjesz, warto je znać, aby się przed nimi obronić.
Typ: Marzenie każdej teściowej
Hasło: Jestem taki fajny, naprawdę cenię cię i lubię
Strategia ta polega na tym, aby sprawiać wrażenie osoby sympatycznej i atrakcyjnej, w której towarzystwie jest fajnie przebywać. Wiadomo, że najbardziej lubimy tych, którzy: zgadzają się z nami, lubią nas, chwalą, doceniają, robią coś dla nas, są fizycznie atrakcyjni i są do nas podobni. Reguły te obowiązują pod każdą szerokością geograficzną. W sytuacji, kiedy chcesz sobie zaskarbić szybko czyjąś życzliwość powinieneś:
- Dobrze wyglądać – czyli obowiązują Cię: nienaganny strój, buty, fryzura i nieustający życzliwy uśmiech.
- Akcentuj to, co was łączy: „Chodziłem do tego samego liceum”, „Też pochodzę z Kozich Trąbek”, „No, jasne, że gram w tenisa”, „Ostatnio kupiłem sobie taką samą koszulę”.
- Reklamuj się intensywnie – opisuj siebie wprost lub za pomocą krótkich historyjek ze swojego życia jako osobę miłą, przyjazną, szczerą, godną zaufania, doceniającą innych. Ludzie na ogół nie zadają sobie zbędnego trudu i chętnie słuchają podpowiedzi, aby wiedzieć, co mają o kimś myśleć.
- Chwal i komplementuj – nie ma ludzi odpornych na pochlebstwa. To, że koledzy obserwujący z boku spotkanie będą widzieć twoje zabiegi nie oznacza, że sam zainteresowany tak łatwo wychwyci podpuchę. Najprawdopodobniej szczerze uwierzy w dobre słowa pod swoim adresem.
Przykład zastosowania:
Idąc do urzędu skarbowego z po raz trzeci wypełnionym zeznaniem nie rąbiesz pięścią w biurko pani urzędniczki, nie wrzeszczysz, a nawet nie zrzędzisz ogólnie na przepisy i biurokrację. Witasz ją natomiast ciepłym i miłym głosem, z pogodnym uśmiechem prosisz o kolejne sprawdzenie swojego zeznania. Nie zapominasz dodać, jak bardzo doceniasz jej trud i wytężoną pracę w gorącym okresie rozliczeń.