Jak odzyskać radość życia?

Czy jesteś w dobrym miejscu, w odpowiedniej pracy, związku, sytuacji? A może przygina Cię do ziemi poczucie, że utknąłeś w miejscu? Zobacz, jak odzyskać dawnego siebie.

Przywrócić radość życia Getty Images

Michael Clinton, były wydawca i redaktor naczelny magazynu „GQ”, w swojej książce „ROAR: Reimagine, Own Who You Are, Act On Your Plan And Reassess Your Relationships” opisuje, jak wyrwał się z marazmu utknięcia na jałowym biegu i zaplanował lepszą drugą połowę życia zawodowego i prywatnego. 

Przywrócenie poczucia sensu życia i czerpanie z niego takiej radości jak w młodości wymaga trochę wysiłku, ale zdecydowanie się opłaca. Zobacz, jak to zrobić.

1. Zaplanuj przyszłość

Jeśli dotarłeś do tego miejsca w życiu, że nie wiesz, czego tak naprawdę chcesz i kim chcesz być, to nawet nie dajesz sobie szansy, żeby to osiągnąć. Każdego roku w styczniu zrób sobie plan rzeczy, które chciałbyś osiągnąć w ciągu kolejnych 12 miesięcy. I nie chodzi tu wyłącznie o rzeczy materialne. Ma to dotyczyć relacji, kariery, zdrowia i kondycji, pasji i innych dziedzin życia. Utknięcie to też zawężenie horyzontu, a planowanie daje rozmach.

2. Zrób analizę SWOT

jOkreśl swoje mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia. Możesz wiele się nauczyć, uświadamiając sobie, w co warto włożyć energię, a w co się nie pchać. Takie uczciwe uświadomienie sobie swoich mocnych i słabszych stron jest pomocne zwłaszcza, jeśli firma przechodzi reorganizację i szukasz dla siebie nowego miejsca, albo w ogóle zmieniasz robotę. 

3. Analiza 360⁰

To zadanie bada adekwatność samooceny. Być może utknąłeś, bo widzisz siebie w niewłaściwym miejscu? Zapisz pięć słów, które Twoim zdaniem najlepiej Cię opisują. Następnie poproś najbliższych członków rodziny i przyjaciół, aby dali Ci pięć słów, którymi mogliby Cię opisać. Poszukaj tych, które pojawiają się najczęściej. Może to będzie kierunek, w którym warto pójść.

4. Twoje młodsze „ja”

Powrót do marzeń i pasji z młodszych lat pomaga wybrać kierunek swojej dalszej drogi. Co zostawiłeś za sobą, co kiedyś dawało Ci radość i ekscytację? Jak możesz ponownie zaangażować się w podobne rzeczy i odzyskać dawną energię? Poświęć czas na znalezienie przynajmniej jednej rzeczy, z której zrezygnowałeś, bo wydawała Ci się mało praktyczna, i znowu zacznij się tym cieszyć. Pamiętaj, że życie jest krótkie.

5. Lifting kariery

Cyfrowa rewolucja zmienia nasz świat i prawie każdy z nas pewnie będzie musiał wymyślić dla siebie nowy plan. Zanurkuj w swojej głowie, odkryj, co Cię wyróżnia i w którą stronę masz podążać, aby zmienić swoje życie na lepsze.

REKLAMA