[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Jak ocalić życie, gdy wpadniesz samochodem do wody?

Niby wypadki chodzą po ludziach, ale nie po Tobie, a jednak musisz mieć świadomość, że w każdej chwili może wydarzyć się coś niespodziewanego i zawsze warto być na to przygotowanym. Oto krótki poradnik, co zrobić, gdy od śmierci dzielą Cię zaledwie sekundy.

samochód w wodzie fot. Brisbane, 2015, shutterstock.com
Masz minutę, żeby wydostać się z samochodu, który wpadł do wody. Po pierwsze, musisz opanować panikę. Po drugie – wybić boczną szybę. Dlaczego 1 minuta? Tu nie chodzi o brak powietrza. Mniej więcej po takim czasie samochód zaczyna opadać na dno silnikiem w dół.

1. Odepnij pas

Wprawdzie samochód to nie amfibia i raczej długo nie popływa, jednak zanim zatonie, uwięzione w nim powietrze utrzyma go mniej więcej przez minutę na wodzie.

To czas dla Ciebie. Musisz tylko opanować odruchy paniki – odepnij pas bezpieczeństwa i otwórz drzwi zaraz po zetknięciu się auta z taflą wody.

rys. Mirosław Łuckoś

REKLAMA

2. Postaraj się wypłynąć przed zanurzeniem samochodu

Jeśli nie zdążyłeś otworzyć drzwi, otwórz okno i wyjdź, a raczej wypłyń przez nie. Nawet elektryczne silniczki przez krótką chwilę będą działały. Jeśli okno się nie otwiera, od razu przejdź do punktu trzeciego.

rys. Mirosław Łuckoś

3. Jeśli nie udało ci się opuścić szyby, wybij ją

Gdy elektryka przestała działać i okno się nie otwiera, nie mocuj się z drzwiami, bo tylko zmarnujesz energię: jeśli woda jest już powyżej dolnej linii okna, drzwi nie da się otworzyć.

Wybij boczne okno. Zaprzyj się o fotel pasażera i mocno piętą uderzaj w środek szyby.

rys. Mirosław Łuckoś

4. Wydobądź się z auta i płyń do góry

Mniej więcej po minucie samochód zacznie się zanurzać silnikiem w dół. Nadal masz spore szanse na ratunek, więc nie panikuj. Gdy auto wypełni się wodą, będzie Ci łatwiej otworzyć drzwi.

Otwórz je, zaczerpnij powietrza, jeśli pod dachem nie ma jeszcze wody, i płyń do góry, zawsze w stronę światła.

rys. Mirosław Łuckoś

MH 07/13

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij