Jak nie marnować plastiku?

Plastik sam w sobie nie jest zły. Problemem jest jego nadreprezentacja w naszym codziennym życiu. Bo czy naprawdę wszystko musimy owijać w plastikowe torebki?

plastik, wege, ekologia shutterstock.com

„Chodzi o to, że wykorzystywany jest nadmiernie i dzisiaj praktycznie większość produktów, np. żywnościowych, jest pakowanych w plastik, a przecież kiedyś pakowaliśmy produkty w papier lub do własnych opakowań” – wyjaśnia Paulina Górska, blogerka pisząca o ekologii (@eko.paulinagorska).

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ: Moda na bycie eko – co tak naprawdę ma sens?

Dziś tylko w Polsce zużywa się 3,5 mln ton plastiku rocznie, z czego 1/3 to opakowania właśnie. „Poziom segregacji plastiku również nie jest wystarczający, nie licząc już odpadów, które trafiają do lasów, oceanów czy na ulice. Według WWF rocznie zatruwamy morza i oceany 10 milionami ton plastiku i zużywamy bilion foliowych torebek” – mówi ekspertka.

Z powodu zanieczyszczenia przez nas planety plastikiem każdego roku ginie milion ptaków i 100 tysięcy zwierząt morskich. Naukowcy są również przekonani, że chemikalia zawarte w tworzywach sztucznych zakłócają gospodarkę hormonalną naszego organizmu, stąd wynikają większe problemy z płodnością czy otyłością. Dlatego najwyższa pora ograniczyć korzystanie z tworzyw sztucznych. To naprawdę prosta sprawa.

PRZECZYTAJ: Najlepsze produkty wege dla mężczyzny

Poziom: Rekrut

Przed pozbyciem się jednorazowej maseczki poprzecinaj gumki, które zakładasz na uszy. Często zwierzęta się w nie zaplątują, co może prowadzić nawet do śmierci. Na zakupy zabieraj swoją torbę. Wrzuć ją do bagażnika lub plecaka, żeby zawsze mieć ją przy sobie. Gdy jej zapomnisz, przy kasie wybierz papierową torbę.

Poziom: Zawodowiec

Wyższy poziom wtajemniczenia oznacza nie tylko wielorazowe torby na zakupy, ale i wielorazowe woreczki na warzywa i owoce. Ładuj je do swoich siatek, a te pojedyncze kupuj po prostu luzem. Nie musisz być od razu weganinem, ale przynajmniej ogranicz jedzenie mięsa. Zacznij od jednego dnia w tygodniu, a kto wie, może uda Ci się częściej?

Poziom: Weteran

Zrezygnuj z plastiku w łazience. Tradycyjny szampon w plastikowej butelce zastąp szamponem w kostce. To samo zrób z żelem pod prysznic. Zamiast jednorazowych maszynek zainwestuj w elektryczną, a zamiast papieru toaletowego opakowanego w folię poszukaj takiego z makulatury, owiniętego w papier.

REKLAMA