Jak nauczyć psa podawać piwo z lodówki

Wystarczy kilka lekcji i odwalicie taką sztuczkę, że goście będą zbierać szczęki z podłogi.

pies i piwo Shutterstock.com
Shutterstock.com

W czasach walki o uciekające źródła białka homo sapiens i canis lupus byli wrogami. Aktualnie w zamian za michę suchego prowiantu, miejsce do spania i kilka głaśnięć po kudłatym łbie psy stały się naszymi najlepszymi kumplami. Czworonogi uczyniły nasze życie lepszym z wielu powodów. Niezależnie od tego, czy ważą tyle co przypakowany kurczak, czy są w stanie w pojedynkę pociągnąć sanie przez zaśnieżoną tundrę - kochamy je i chcemy, aby żyło im się jak najlepiej. A czymże jest tresura, jeśli nie działaniem na obopólną korzyść?

REKLAMA

Zobacz też: Kupowanie psa - jaka rasa będzie idealna dla Ciebie?

Jak nauczyć psa wyjmować piwo z lodówki?

 1. Otwieranie lodówki

  Na uchwycie do otwierania lodówki zawieś ścierkę, w której ukryjesz przekąskę dla Twojego czworonoga. Ścierkę zawiąż na supeł. Pomachaj nią, poczekaj, aż pies chwyci pyskiem za ścierkę, powiedz: "Dobry pies!" i daj mu nagrodę. Kiedy będzie ponownie łapał za ścierkę, nagradzaj go tylko wtedy, kiedy zacznie ją ciągnąć. W fazie końcowej wydawaj komendę: "Otwórz!" – to dla niego sygnał, że ma pociągnąć mocniej i otworzyć lodówkę.

 2. Chwytanie piwa

  Opróżnij puszkę po piwie. Pobaw się z psem – niech Ci ją przynosi. Puszkę umieść na dolnej półce drzwi lodówki, oczyść lodówkę i pozwól psu przynieść puszkę, używając komendy: "Aport!". Nagrodź psiaka.

 3. Zamykanie lodówki

  Uchyl lodówkę i trzymaj przekąskę naprzeciwko drzwi na wysokości nosa Twojego psa. Zachęć go do zamknięcia komendą: "Zamknij!". Kiedy pies zainteresuje się przekąską, unieś ją wyżej (tak żeby nie mógł jej sięgnąć). Żeby ją chwycić, pies uniesie się na tylnych łapach i oprze przednimi o lodówkę, dzięki czemu ją zamknie.

  Nagrodź go, kiedy postawi łapy na drzwiach. Gdy pies nauczy się pierwszego kroku, postukaj w drzwi, by go zachęcić. Nagrodź za zamknięcie drzwi. W końcu z daleka każ mu "zamknąć" lodówkę. Gdy Twój pies nauczy się wszystkich trzech kroków, zamiast pojedynczych komend zacznij używać: "Podaj mi piwo".

Sprawdź: Pies i człowiek - prawdziwa historia najprawdziwszej przyjaźni

Zobacz również:
Sportowcy włączają w swoje treningi interwały, bo HIIT prowadzi do wzrostu VO2max. A co, jeśli poprzestaniemy na samych interwałach? Czy kilkuminutowe treningi o bardzo dużej intensywności mogą być tak samo skuteczne, jak te klasyczne, trwające kilkadziesiąt minut?
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA