Jak łowić ryby? 14 patentów

Można złapać niezłego doła, jeśli podczas wędkarskiej wyprawy nic się nie złapie. Żeby znad wody wrócić w dobrym nastroju, przeczytaj poniższy poradnik „jak łowić ryby".

Jak łowić ryby fot. shutterstock.com

Jak łowić ryby – patent nr 1

Zanim zarzucisz wędkę, zasięgnij języka. Odwiedź sklep wędkarski niedaleko miejsca, gdzie chcesz łowić, i spytaj, jaka zanęta i przynęta będzie najlepsza.

Jak łowić ryby – patent nr 2

Bądź przebiegły. Ryby łatwo spłoszyć. Skradaj się do nich cicho. Nie rzucaj pudełka z przynętą na pokład łodzi i nie rozmawiaj głośno na brzegu. Kiedy znajdziesz już dobre łowisko, poruszaj się powoli i kucaj, tak aby ryby Cię nie widziały.

Jak łowić ryby – patent nr 3

Nie przesadzaj. Kiedy wybredne ryby nie chcą dobrać się do dorodnego robaka czy błystki, spróbuj użyć mniejszej przynęty. Przetnij robaka albo błystkę na pół i załóż na haczyk. Czasem ryby wolą mniejsze kąski.

Jak łowić ryby – patent nr 4

Szukaj cienia. W słoneczne dni okonie lubią skryć się w cieniu wpół zatopionych pni czy konarów. Zarzuć wędkę metr lub dwa od takiego naturalnego schronienia dla ryb, a później poprowadź przynętę przez cień.

Jak łowić ryby – patent nr 5

Używaj lekkich linek. Powinny byc cienkie i niewidoczne dla ryb. Na okonie i pstrągi używaj żyłki z włókna monofilament. Na większe ryby wybieraj się z plecionką.

Jak łowić ryby – patent nr 6

Pstrąg potokowy jest stosunkowo łatwy do złowienia, ponieważ żeruje przy powierzchni wody. Załóż na linkę błystkę i zarzuć wędkę prostopadle do nurtu rzeki. Wybieraj miejsca, gdzie nurt jest wolniejszy i robią się wiry, pozwalając przynęcie płynąć z prądem. Nie ma brania? Zejdź dwa kroki niżej i zarzuć wędkę ponownie.

Jak łowić ryby – patent nr 7

Wschód słońca to najlepsza pora na łowienie ryb. Wstań wcześnie i bądź nad wodą o pierwszym brzasku.

Jak łowić ryby – patent nr 8

Wybieraj ulubione kolory ryb. Na wędkowanie nocą najlepsze są czarne, gumowe robaki, a na połowy w dzień – purpurowe.

Jak łowić ryby – patent nr 9

Naśladuj naturę. Aby błystka lub gumowy robak wyglądały bardziej realistycznie, poruszaj nią w naturalny sposób: zrób 5-7 obrotów kołowrotkiem, zatrzymaj się na kilka sekund, a potem powtórz cykl.

Jak łowić ryby – patent nr 10

Używaj lokalnych przynęt. Jeśli łowisz na żywą przynętę, łap ją w tej samej wodzie, w której zamierzasz wędkować. W ten sposób nie wprowadzisz nowych chorób i gatunków do jeziora lub rzeki.

Jak łowić ryby – patent nr 11

Graj podwójnie. Weź ze sobą dwie wędki. Załóż naturalną przynętęnajedną,zarzuć i zamocuj ją na podpórce w kształcie litery Y. Na drugą załóż sztuczną przynętę, zarzuć wędkę i zwijaj linkę na kołowrotek. Tak podwoisz szansę na udany połów.

Jak łowić ryby – patent nr 12

Spróbuj świerszczy. Lubią je na przykład klenie. Kup około 50 sztuk żywych świerszczy w sklepie wędkarskim. Użyj długiego haczyka w rozmiarze 10, przebijając go przez korpus świerszcza, tuż za głową. Dodaj ciężarki, aby łatwiej było zarzucać wędkę. Wędkuj bez spławika w wodzie głębokiej na ok. 3 metry z zarośniętym dnem. Niech ciężarki opadną na dno, potem unieś nieco szczytówkę wędki i zacznij wolniutko nawijać żyłkę na kołowrotek.

Jak łowić ryby – patent nr 13

Unikaj haczyków w rozmiarze większym niż 10 – ryby je zauważą. Rozmiar 12 jest idealny na trocie i pstrągi.

Jak łowić ryby – patent nr 14

Aby łapać więcej ryb, musisz umieć zacinać rybę. Wielu początkujących wędkarzy zacina zbyt mocno, wyciągając haczyk z pyska ryby. Kiedy spławik idzie pod wodę albo czujesz na wędce charakterystyczne szarpnięcia, podnieś szczytówkę wędki szybkim ruchem. To pozwala haczykowi wbić się w rybę. Teraz trzymaj wędkę wysoko i spokojnie zwijaj linkę.

REKLAMA