Jak łowić ryby – patent nr 1
Zanim zarzucisz wędkę, zasięgnij języka. Odwiedź sklep wędkarski niedaleko miejsca, gdzie chcesz łowić, i spytaj, jaka zanęta i przynęta będzie najlepsza.
Jak łowić ryby – patent nr 2
Bądź przebiegły. Ryby łatwo spłoszyć. Skradaj się do nich cicho. Nie rzucaj pudełka z przynętą na pokład łodzi i nie rozmawiaj głośno na brzegu. Kiedy znajdziesz już dobre łowisko, poruszaj się powoli i kucaj, tak aby ryby Cię nie widziały.
Jak łowić ryby – patent nr 3
Nie przesadzaj. Kiedy wybredne ryby nie chcą dobrać się do dorodnego robaka czy błystki, spróbuj użyć mniejszej przynęty. Przetnij robaka albo błystkę na pół i załóż na haczyk. Czasem ryby wolą mniejsze kąski.
Jak łowić ryby – patent nr 4
Szukaj cienia. W słoneczne dni okonie lubią skryć się w cieniu wpół zatopionych pni czy konarów. Zarzuć wędkę metr lub dwa od takiego naturalnego schronienia dla ryb, a później poprowadź przynętę przez cień.
Jak łowić ryby – patent nr 5
Używaj lekkich linek. Powinny byc cienkie i niewidoczne dla ryb. Na okonie i pstrągi używaj żyłki z włókna monofilament. Na większe ryby wybieraj się z plecionką.
Jak łowić ryby – patent nr 6
Pstrąg potokowy jest stosunkowo łatwy do złowienia, ponieważ żeruje przy powierzchni wody. Załóż na linkę błystkę i zarzuć wędkę prostopadle do nurtu rzeki. Wybieraj miejsca, gdzie nurt jest wolniejszy i robią się wiry, pozwalając przynęcie płynąć z prądem. Nie ma brania? Zejdź dwa kroki niżej i zarzuć wędkę ponownie.
Jak łowić ryby – patent nr 7
Wschód słońca to najlepsza pora na łowienie ryb. Wstań wcześnie i bądź nad wodą o pierwszym brzasku.
Jak łowić ryby – patent nr 8
Wybieraj ulubione kolory ryb. Na wędkowanie nocą najlepsze są czarne, gumowe robaki, a na połowy w dzień – purpurowe.
Jak łowić ryby – patent nr 9
Naśladuj naturę. Aby błystka lub gumowy robak wyglądały bardziej realistycznie, poruszaj nią w naturalny sposób: zrób 5-7 obrotów kołowrotkiem, zatrzymaj się na kilka sekund, a potem powtórz cykl.
Jak łowić ryby – patent nr 10
Używaj lokalnych przynęt. Jeśli łowisz na żywą przynętę, łap ją w tej samej wodzie, w której zamierzasz wędkować. W ten sposób nie wprowadzisz nowych chorób i gatunków do jeziora lub rzeki.
Jak łowić ryby – patent nr 11
Graj podwójnie. Weź ze sobą dwie wędki. Załóż naturalną przynętęnajedną,zarzuć i zamocuj ją na podpórce w kształcie litery Y. Na drugą załóż sztuczną przynętę, zarzuć wędkę i zwijaj linkę na kołowrotek. Tak podwoisz szansę na udany połów.
Jak łowić ryby – patent nr 12
Spróbuj świerszczy. Lubią je na przykład klenie. Kup około 50 sztuk żywych świerszczy w sklepie wędkarskim. Użyj długiego haczyka w rozmiarze 10, przebijając go przez korpus świerszcza, tuż za głową. Dodaj ciężarki, aby łatwiej było zarzucać wędkę. Wędkuj bez spławika w wodzie głębokiej na ok. 3 metry z zarośniętym dnem. Niech ciężarki opadną na dno, potem unieś nieco szczytówkę wędki i zacznij wolniutko nawijać żyłkę na kołowrotek.
Jak łowić ryby – patent nr 13
Unikaj haczyków w rozmiarze większym niż 10 – ryby je zauważą. Rozmiar 12 jest idealny na trocie i pstrągi.
Jak łowić ryby – patent nr 14
Aby łapać więcej ryb, musisz umieć zacinać rybę. Wielu początkujących wędkarzy zacina zbyt mocno, wyciągając haczyk z pyska ryby. Kiedy spławik idzie pod wodę albo czujesz na wędce charakterystyczne szarpnięcia, podnieś szczytówkę wędki szybkim ruchem. To pozwala haczykowi wbić się w rybę. Teraz trzymaj wędkę wysoko i spokojnie zwijaj linkę.