Jak kłamać? 4 reguły kłamstwa idealnego

Kłamstwo nie jest dobre, ale jest łatwe. Oto odpowiedź na pytanie: jak przechytrzyć jej osobisty wykrywacz kłamstw.

kłamstwo Shutterstock.com
Shutterstock.com

Nie, nie zachęcamy Cię do okłamywania partnerki. W powiedzeniu, że kłamstwo ma krótkie nogi jest sporo prawdy - daleko nie zajdziesz ukrywając prawdę. Ale czasami nie ma innego wyjścia jak skłamać lub przynajmniej ukryć prawdę. Pamiętaj, że w dekalogu - podstawie moralności naszej cywilizacji - nie ma zakazu kłamania. Jest tylko zakaz fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Jeśli więc chcesz przed nią ukryć przygotowania do jej urodzin, albo wróciłeś dwie godziny później, bo szukałeś pierścionka zaręczynowego, raczej nie będzie to mówienie fałszywego świadectwa "przeciw bliźniemu". Wniosek z tego taki, że czasami kłamać wypada. 

REKLAMA

A skoro już ustaliliśmy z grubsza, w jakich okolicznościach możesz sobie pozwolić na mówienie nieprawdy, to najwyższy czas przejść do technik. 

1. Nie dotykaj twarzy

Nick Marshallsay, autor książek o mowie ciała, twierdzi, że nie ma w rzeczywistości prostej zależności między kłamstwem a np. dotykaniem nosa czy zasłanianiem ust. Niemniej sporo ludzi czytało lub słyszało coś na ten temat i jest przekonanych, że tak jest. 

Jeśli Twoja dziewczyna jest czytelniczką kolorowej prasy, to kłamiąc, unikaj manipulowania dłonią w okolicach twarzy, bo ona na pewno czytała, że to dowód na to, że nie mówisz jej prawdy. Nie próbuj wyprowadzać jej z błędu, bo możesz tylko pogorszyć sprawę.

(Zobacz też: Chcesz być z nią na maksa szczery i brzydzisz się kłamstwem? Spokojnie, one też kłamią - i to całkiem sporo. Zwłaszcza w sprawach związanych z seksem.)

2. Utrzymuj właściwy kontakt wzrokowy

"Krętacze często uciekają wzrokiem na boki. Z drugiej strony, wytrawni kłamcy mają skłonność do przesadnego wpijania się wzrokiem w oczy partnera, w przekonaniu, że manifestują w ten sposób szczere intencje" – mówi Marshallsay. Aby wyglądać wiarygodnie, spoglądaj jej w oczy na początku i na końcu każdego zdania. Powinno wystarczyć.

3. Spokojnie gestykuluj

Upewnij się, że gestykulujesz w typowy dla Ciebie sposób i staraj się przyjąć otwartą postawę ciała (nie splataj dłoni ani rąk przed sobą). Tak demonstruje się uczciwość i szczere intencje. Przesadna ilość energii wkładanej w opowieść sprawia, że to co mówisz z daleka pachnie bajkopisarstwem.

4. Mów wolniej

Niewprawni kłamcy mają skłonność do mówienia szybciej niż zwykle i bardziej nerwowo. Szybciej też oddychają. Zapanujesz na tym, starając się mówić wolniej. Unikniesz w ten sposób ewentualnego zacinania się czy jąkania, które może Cię zdemaskować.

Przed rozpoczęciem rozmowy weź kilkanaście głębokich wdechów przez nos. Powietrze głośno wypuszczaj ustami przez 2 lub 3 sekundy. To stara sztuczka Navy Seals, która obniża tętno i poprawia koncentrację.

REKLAMA