Gdy już w końcu wybierzesz swój wymarzony wzór, znajdziesz tatuatora, uzbierasz kasę i przecierpisz swoje, na pewno chciałbyś, żeby Twój tatuaż zagoił się jak najszybciej i przez całe lata wyglądał idealnie. Żeby tak było przez lata, musisz o niego regularnie dbać. W przeciwnym przypadku kontury się rozmyją, kolory zbledną, a linie zniekształcą, gdy dzisiejsze mięśnie obrosną tłuszczem. Już na etapie planowania powinieneś myśleć na lata do przodu.
ZOBACZ TEŻ: Tatuaże - 6 najczęstszych powikłań
Tatuaż na płaskim brzuchu młodzieńca to jego (tatuażu) karykatura na brzuchu tego samego młodzieńca, gdy będzie miał lat 60. Lepiej wybierać miejsca, w których skóra rozciąga się mniej i które można zakryć nie tylko przed oczami ludzi z HR, ale i przed słońcem, gdy trzeba. Widziałeś kiedyś, jak muzealnicy dbają o obrazy mistrzów? Twój tatuaż również jest dziełem sztuki, więc musisz się o niego troszczyć codziennie, nawet jeśli nie masz co liczyć na to, że jego wartość będzie rosła wraz z wiekiem.
1. Pierwszy miesiąc
Tatuaż to teraz tak naprawdę otwarta rana.
Gdy już igła przestanie się w końcu wbijać w Twoje ciało, artysta powinien posmarować świeżą ranę cienką warstwą maści i zabezpieczyć opatrunkiem lub folią. Ten pierwszy zdejmij nie wcześniej niż po kilku godzinach, a najlepiej następnego dnia. Następnie traktuj tatuaż jak ranę: myj delikatnie wodą z mydłem, osuszaj, przykładając ręcznik, a nie szorując, kilka razy dziennie smaruj maścią do tatuaży, nie kąp się w basenie ani w morzu i nie wystawiaj na słońce przez co najmniej dwa tygodnie, a najlepiej miesiąc – tyle bowiem czasu upływa średnio, zanim tatuaż całkowicie się zagoi.
2. Chroń przed słońcem
Na słońcu blaknie wszystko. Tatuaż też.
„Pod wpływem promieniowania UV kolor z czasem blaknie – wyjaśnia dermatolog dr Dendy Engelman. – Tak jak skóra zmienia kolor pod wpływem promieniowania UV, tak i cząsteczki tuszu pod skórą mogą reagować na światło”. Zawsze szczególnie starannie nakładaj na skórę z tatuażem krem z fi ltrem, gdy się opalasz. Wprawdzie tatuaż nie zwiększa ryzyka raka skóry, ale jeśli jest duży, może zamaskować pierwsze zmiany i rak zostanie wykryty później. Oby nie za późno.
3. Nawilżaj
Dobrze nawilżona skóra jest gładka, a kolory wyraźniejsze.
Tatuaż nie jest narysowany. Nad nim jest jeszcze cienka warstwa skóry i naskórka. Jeśli ta wierzchnia warstwa jest matowa, zgrubiała, sucha i się łuszczy, tatuaż staje się mniej widoczny – trochę tak, jakby był za mleczną szybą. Żeby zawsze był wyraźny i soczysty, musisz nawilżać skórę. Używaj kremów nawilżających regularnie i nie zniechęcaj się. Efekty nie są natychmiastowe, ale w końcu przyjdą. Przy okazji dobrze nawilżona skóra zachowuje większą elastyczność, ale o tym poniżej.
4. Nie napinaj skóry
Rozstępy i fałdy tłuszczu zniszczą każde dzieło.
Nawet najlepszy obraz namalowany na złym podłożu zacznie pękać i się łuszczyć. Z tatuażem jest tak samo. Jeśli już masz tatuaż, staraj się unikać zbyt gwałtownych przyrostów mięśni (wiesz, o czym mówimy, prawda?) i mniej gwałtownych przyrostów w pasie, bo tatuaże się zniekształcą. Nie odchudzaj się też zbyt szybko, bo tatuaż na pomarszczonej skórze także się pomarszczy.
5. Obserwuj już zawsze
Niekiedy alergia na tusz pojawia się dopiero po latach.
Nigdy tak do końca nie wiesz, co znajduje się w tuszu, który zaaplikowano Ci pod skórę. Wprawdzie – jak donosi serwis LiveScience – zaledwie 3% posiadaczy świeżych tatuaży ma jakieś problemy z infekcjami skóry, jednak pamiętaj, że uczulenie na składnik tuszu może się pojawić nawet po latach. Nowojorska dermatolog, dr Forum Patel, mówi, że widziała już pacjentów, u których alergia na tusz pojawiła się nawet po 30 latach od zrobienia tatuażu. Jeśli więc zauważysz zaczerwienienie lub swędzenie w miejscu tatuażu, lepiej idź do dermatologa, bo być może trzeba będzie nawet usunąć tusz.