Jak czytać mowę ciała: radzą eksperci MH

Podobno komunikacja niewerbalna odpowiada za aż 93% całej przekazywanej informacji. W tym specyficznym kodzie kryją się ukryte emocje, intencje i pragnienia. Warto umieć je odczytywać.

Mowa ciała, komunikacja niewerbalna shutterstock.com
Poznanie zasad komunikacji niewerbalnej nie jest proste, ale pozwoli Ci poznać prawdziwe emocje rozmówcy.

Czy istnieją sposoby, żeby ktoś rozpoznał, że nieco... mijam się z prawdą?

Amerykański psycholog Paul Ekman poświęcił większość swojej kariery na badanie mikroekspresji, czyli podświadomych i mimowolnych ruchów mięśni twarzy, które zdradzają nasze prawdziwe emocje. Kobiety są na nie dużo bardziej wyczulone niż mężczyźni. I lepiej radzą sobie z ich odczytywaniem, dlatego tak szybko są w stanie rozpoznać, że kręcisz. Co zrobić?

Najlepiej nie mijać się z prawdą. Jestem pewna, że możesz zaprezentować się w korzystnym świetle, nie uciekając się do tanich sztuczek. Warto natomiast zwrócić uwagę na coś innego. Są gesty, które być może stosujesz, a nie powinieneś, bo psują Twoją komunikację niewerbalną. Nagłe i częste odwracanie głowy wywołuje wrażenie emocjonalnej niestabilności.

Pocieranie nosa nasuwa przypuszczenie, że jesteś nieszczery albo zakłopotany. Gdy zakrywasz usta, prawdopodobnie kłamiesz albo się wstydzisz. Ręce zaplecione na klatce piersiowej czy schowane w kieszeniach tworzą barierę i dają znak, aby się z Tobą zbytnio nie spoufalać. Zaciśnięte pięści sugerują gotowość do ataku. Gładzisz brodę? Wysyłasz otoczeniu sygnał, że jesteś nastawiony sceptycznie i oceniasz sytuację.

Pocieranie karku świadczy natomiast o niepewności, a opieranie rąk na biodrach o gotowości do rywalizacji. To bardzo proste gesty, które zdecydowanie łatwiej kontrolować niż mikroekspresję.

- Violetta Nowacka, psycholog

REKLAMA