Jak być nieszczęśliwy w życiu? 6 pewnych sposobów

Paul Watzlawick, profesor psychologii z amerykańskiego uniwersytetu Palo Alto, opisał zestaw przekonań, które nieuchronnie prowadzą do permanentnego niezadowolenia z życia. Zadziwiające, że ludzie są z nich zazwyczaj bardzo dumni, a nawet nadają im szlachetne nazwy.

szczęście w życiu Shutterstock.com
Czasem warto odpuścić, przestać się ścigać z innymi i zacząć dostrzegać pozytywy.

Idealizm

Przekonanie, że świat powinien być sprawiedliwy, ludzie uczciwi, a my powinniśmy cieszyć się powszechną sympatią. I narażamy się na nieustanną frustrację, obserwując, co się wokół nas dzieje.

REKLAMA

Konsekwencja

Uparte trzymanie się zachowań i poglądów, które nam utrudniają życie. Kiedyś to się może sprawdzało, więc dalej usiłujemy działać tak samo, a nawet wkładamy w to mnóstwo wysiłku. Zamiast wyciągnąć wnioski i nauczyć się czegoś nowego, obrażamy się na sytuację.

Przeczytaj też: Czy wiesz, jak być szczęśliwym?

Perfekcjonizm

Wiara, że istnieje jedynie słuszny sposób rozwiązania problemu albo wykonania jakiegoś zadania. W efekcie tracimy mnóstwo czasu na poszukiwanie nieistniejącego ideału i nic innego nas nie może zadowolić.

Rozwaga

Czyli czujne rozpoznanie zagrożeń, które czyhają na człowieka w każdej chwili – bakterie, wirusy, cholesterol, tłuszcze, konserwanty etc. i zabezpieczanie się przed wrogiem.

Uprzejmość

Absolutnie nie mówimy nikomu, że czegoś sobie nie życzymy. Oczywiście, wszyscy dookoła włażą nam na głowę, zwalają na nas swoje obowiązki, a w dodatku w ogóle się z nami nie liczą.

Mierzenie sił na zamiary

Stawianie sobie celów nie do zrealizowania. Mając 150 cm wzrostu, planujemy karierę w NBA, bo chcieć to móc. Efekt? Nieustannie ponosimy porażki, frustrujemy się, ale to przecież zły świat jest temu winien, a nie my.  

Zobacz również:
W październiku zaliczyłem 33 treningi, poświęcając im łącznie 39 godzin. Spaliłem łącznie 27 367 kcal. Nie wiem, ile razy uderzyłem w treningową tarczę, worek czy sparingpartnera. Nie wiem też, ile ciosów przyjąłem, choć kilka z nich pamiętał będę długo. Niczego nie żałuję.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA