Jak bezpiecznie przewozić rzeczy, które nie mieszczą się w aucie?

Jeśli chcesz wozić rzeczy, które nie mieszczą się w Twoim aucie, to tylko pod warunkiem, że przestrzegasz zasad. Określa je prawo, ale korzystanie ze zdrowego rozsądku też nie zaszkodzi. Sprawdź, jak przewozić samochodem rzeczy, które nie mieszczą się do bagażnika.

kajak na dachu auta bikeriderlondon, shutterstock.com
fot. bikeriderlondon, 2015, shutterstock.com

1. Przód

REKLAMA

Ładunek nie może wystawać na odległość większą niż 0,5 metra od przedniej płaszczyzny obrysu auta, nie może to też być odległość większa niż 1,5 metra, licząc od fotela kierowcy.

2. Szerokość

Ładunek może wystawać poza obrys samochodu z boku, ale tak, by szerokość auta wraz z nim nie przekraczała 2,55 metra. Jeśli samochód ma wszerz 2,55 m lub więcej, jego szerokość wraz z ładunkiem nie może przekraczać 3 metrów.

3. Tył

Przedmiot, który załadowałeś na pakę, nie może wystawać poza auto dalej niż 2 metry od jego krawędzi.

4. Wysokość

Załadowany samochód nie może być wyższy niż 4 metry.

auto, transportMirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

Zapamiętaj!

1. Oznakowanie

Ładunek wystający z przodu należy oznakować pomarańczową chorągiewką lub dwoma białymi i czerwonymi pasami. Wystający z boku wymaga pomarańczowej chorągiewki o wymiarach 50 x 50 cm. Z tyłu zaś (jeśli ładunek wystaje na więcej niż 50 cm) oznaczamy go białymi i czerwonymi pasami o łącznej powierzchni 1m2 lub czerwoną chorągiewką o wymiarach 50 x 50 cm.

2. Kary

Brak oznakowania słono kosztuje. Według taryfi - katora mandatów – nawet 150 zł. 200 zł zapłacisz, jeśli ładunek zasłoni światła lub kierunkowskazy albo nie przymocujesz go odpowiednio. I kolejne 150 zł, jeśli ponadwymiarowe rzeczy zasłonią tablice rejestracyjne. Wszystko bez punktów.  

MH 04/13

Zobacz również:
Suplementacja azotanami zawartymi na przykład w soku z buraka ma już uznaną renomę, jako sposób na poprawę wydolności. Nowe badanie pozwala do zalet czerwonego nektaru dodać kolejną korzyść: zwiększenie siły mięśni. I to całkiem konkretne.  
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA