[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Jak bezpiecznie przewozić rzeczy, które nie mieszczą się w aucie?

Jeśli chcesz wozić rzeczy, które nie mieszczą się w Twoim aucie, to tylko pod warunkiem, że przestrzegasz zasad. Określa je prawo, ale korzystanie ze zdrowego rozsądku też nie zaszkodzi. Sprawdź, jak przewozić samochodem rzeczy, które nie mieszczą się do bagażnika.

kajak na dachu auta fot. bikeriderlondon, 2015, shutterstock.com
1. Przód

Ładunek nie może wystawać na odległość większą niż 0,5 metra od przedniej płaszczyzny obrysu auta, nie może to też być odległość większa niż 1,5 metra, licząc od fotela kierowcy.

2. Szerokość

Ładunek może wystawać poza obrys samochodu z boku, ale tak, by szerokość auta wraz z nim nie przekraczała 2,55 metra. Jeśli samochód ma wszerz 2,55 m lub więcej, jego szerokość wraz z ładunkiem nie może przekraczać 3 metrów.

REKLAMA

3. Tył

Przedmiot, który załadowałeś na pakę, nie może wystawać poza auto dalej niż 2 metry od jego krawędzi.

4. Wysokość

Załadowany samochód nie może być wyższy niż 4 metry.

rys. Mirosław Łuckoś

Zapamiętaj!

1. Oznakowanie

Ładunek wystający z przodu należy oznakować pomarańczową chorągiewką lub dwoma białymi i czerwonymi pasami. Wystający z boku wymaga pomarańczowej chorągiewki o wymiarach 50 x 50 cm. Z tyłu zaś (jeśli ładunek wystaje na więcej niż 50 cm) oznaczamy go białymi i czerwonymi pasami o łącznej powierzchni 1m2 lub czerwoną chorągiewką o wymiarach 50 x 50 cm.

2. Kary

Brak oznakowania słono kosztuje. Według taryfi - katora mandatów – nawet 150 zł. 200 zł zapłacisz, jeśli ładunek zasłoni światła lub kierunkowskazy albo nie przymocujesz go odpowiednio. I kolejne 150 zł, jeśli ponadwymiarowe rzeczy zasłonią tablice rejestracyjne. Wszystko bez punktów.  

MH 04/13

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij