Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Podczas wypadku samochodowego, nawet tylko stłuczki, źle przewożony zwierzak ma małe szanse na przeżycie. W domu on strzeże Ciebie - w trasie Ty zadbaj o niego. Podpowiadamy, jak przewozić psa samochodem tak, by zapewnić mu bezpieczeństwo.

pies w samochodzie Producenci
fot. Producenci

Zderzenie z przeszkodą przy prędkości 50 km/h nie wydaje Ci się śmiertelnie groźne? W takim wypadku mogą być ranni, ale jeśli auto ma airbagi, a Ty i pasażerowie zapięte pasy, powinno obejść się bez ofiar. Dla psa leżącego swobodnie na tylnej kanapie to pewna śmierć, bo zwierzę uderzy w oparcie fotela.

REKLAMA

Jeśli będzie przewożone w bagażniku kombi albo SUV-a, też nie ma szans. Nawet średniej wielkości pies przewożony bez zabezpieczenia to śmiertelne zagrożenie dla osób w samochodzie. Podczas wypadku ciężar psa zwiększa się proporcjonalnie do siły uderzenia – te naprawdę duże (40-50 kg) mogą chwilowo ważyć nawet ponad 2 tony.

Taki kudłaty „pocisk” potrafi narobić wiele szkód. Rozwiązaniem nie jest też przewożenie psów na podłodze. Choć kodeks drogowy tego nie nakazuje, tylko szelki (nie wolno mocować pasów do obroży!) lub transportery gwarantują psu bezpieczeństwo.

500 kg - taki ciężar może mieć niewielki pies, kiedy auto uderza w przeszkodę z prędkością tylko 50 km/h.

1. Komfort i bezpieczeństwo

Zwierzęta denerwują się w podróży. Żeby zminimalizować ich stres, który wpływa też na komfort jazdy kierowcy, trzeba wcześniej zadbać o ich wygodę. Warto dać psu ulubioną zabawkę lub smakołyk, którym zajmie się na dłużej. Pies w aucie powinien mieć swoje miejsce, a nie być przypinany za każdym razem gdzie indziej. Za dobre zachowanie należy psa nagradzać. A przed dłuższą podróżą nie karmić.

2. Mniejszy stres

W przypadku zwierząt wyjątkowo nerwowych warto zwrócić się do weterynarza. Lekarz przepisze jeden ze środków uspokajających dostępnych na receptę (taki sam, którym uspokaja się psy na wypadek hałasów związanych z wybuchami fajerwerków). Preparatem dostępnym bez recepty jest np. Kalm Aid. Po zażyciu leków psy są senne i bywa, że otępiałe.

Cena gra rolę

Transporter izoluje zwierzę, dzięki czemu nie może się ono przemieszczać po kabinie, i chroni je w razie wypadku. Zamiast drogiego transportera można kupić tańsze szelki lub łącznik. 

• Maelson, transporter - od 299 zł

• Trixie, szelki - od 20 zł

• Trixie, łącznik szelek z klamrą pasów - od 10 zł

MH 03/13

Zobacz również:
Kamizelka z obciążeniem daje mocno popalić.  Jej nie odłożysz na bok w trakcie treningu.  
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA