Jak Ty możesz walczyć ze smogiem?

Nie musisz wszędzie jeździć samochodem. Polska jest na trzecim miejscu w świecie pod względem zanieczyszczenia powietrza. Nie pogarszaj sprawy.

smog shutterstock.com

1. Kup bilet

Używaj samochodu wtedy, gdy musisz. Oczywiście nie jest to uniwersalna reguła, ale często transport miejski jest szybszy niż jazda samochodem do pracy. A w dodatku jeszcze zamiast się wkurzać na korki, możesz w tym czasie przeczytać gazetę. Na krótkich i średnich dystansach podróżuj pociągiem zamiast samolotem.

2. Nie musisz? Nie jedź

Biorąc pod uwagę, że według niektórych wyliczeń specjalistów biznesu ponad 50% spotkań jest bezcelowych, ogranicz podróże służbowe. Od czego jest internet i telekonferencje? Obecnie większość spraw służbowych można spokojnie załatwić wirtualnie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Smog - ekościema czy realny problem?

3. Załóż klub

Na Zachodzie to bardzo popularne, u nas jeszcze nie, bo jednak potrzeba pochwalenia się samochodem jest silna. Ale powiedzmy, że już nacieszyłeś się swoim autem. Co Ci szkodzi wobec tego umówić się z blisko mieszkającymi znajomymi z pracy na wspólne podróże do pracy jednym samochodem? Raz Ty bierzesz swoje, raz ktoś inny. Oszczędność benzyny i miejsca parkingowego w jednym.

4. Odkurz rower

Najbardziej przyjaznym dla środowiska środkiem transportu jest rower. Zajmuje mało miejsca, nie hałasuje, nie zanieczyszcza, nie powoduje groźnych wypadków. Obliczono, że w mieście na dystansie do 10 km rowerzyści poruszają się szybciej niż samochodziarze. W holenderskich miastach ok. 30% podróży odbywa się na rowerze.

Ratując świat, ratujesz siebie. Pół godziny pedałowania dziennie zwiększa długość życia średnio o 1-2 lata. Wbrew powszechnemu przekonaniu, rowerzyści w mieście nie są bardziej niż inni narażeni na spaliny. Badania wykazały, że mają oni we krwi 3-4 razy mniej trujących związków niż kierowcy. Rower zapobiega również depresji i poprawia samopoczucie.

5. Kupuj lokalne

Towary z importu trzeba przecież jakoś przetransportować. Brytyjska organizacja ekologiczna obliczyła, że tylko w 2005 roku import kwiatów ciętych z Kenii spowodował emisję 33 000 ton CO2. Wygląda groźnie, co? To samo dotyczy egzotycznych owoców. Cóż, nasze jabłka i kwiaty też są OK.

TRENING: Gdzie biegać, gdy na dworze panuje smog?

Zobacz również:
REKLAMA