Jenga
Co to takiego: Gra zręcznościowa dla kilku osób. Uczestnicy mają za zadanie wyciągać po jednym klocku ze zbudowanej wcześniej wieży, tak aby nie zniszczyć konstrukcji.
Gimnastyka mózgu: Gra aktywizuje płat przedczołowy, odpowiedzialny za myślenie strategiczne, oraz płat ciemieniowy, odpowiedzialny za wyobraźnię przestrzenną, dzięki której potrafimy obracać kształty w wyobraźni.
Dla zaawansowanych: Dodajemy stoper i każdy z uczestników ma 5 sekund na wykonanie ruchu.
Efekt: Presja czasu pomaga lepiej wyćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową i orientację przestrzenną.
Scrabble
Co to takiego: Wszyscy je znają. Układamy wyrazy na planszy z płytek z literkami.
Gimnastyka mózgu: Kora przedczołowa, ośrodki Broca i Wernickiego, które są związane z procesami przetwarzania mowy.
Dla zaawansowanych: Upwords – trójwymiarowe Scrabble. Słowa buduje się w trzech wymiarach.
Efekt: Scrabble stanowią znakomity trening pamięci słownej, wzbogacają zasób słów, a w wersji Upwords jeszcze dochodzi wyobraźnia przestrzenna. Nieocenione umiejętności, które przydadzą się, gdy następnym razem będziesz pisał swoje CV.
Sudoku
Co to takiego: W puste pola diagramu należy wpisać cyfry od 1 do 9, tak aby nie powtarzały się ani w pionowej kolumnie, ani w poziomym wierszu.
Dla zaawansowanych: Kakuro, czyli odmiana Sudoku.
Gimnastyka mózgu: Płat przedczołowy, który odpowiada za operacje matematyczne, i płat czołowy, który umożliwia ocenę strategii i możliwych rozwiązań.
Efekt: Sudoku ćwiczy logiczne rozumowanie, pamięć i spostrzegawczość.
(Gry to jedno, ale nie zaszkodzi wspomóc się sprawdzonymi substancjami. Oto 10 środków na lepszą pamięć i koncentrację)
Kakuro
To nowsza wersja Sudoku. Polega na tym, aby w wiersze i kolumny wpisać cyfry, których suma ma być równa liczbie zaznaczonej w trójkącie przy odpowiedniej kolumnie bądź wierszu. Wpisane cyfry, podobnie jak w Sudoku, nie mogą się powtarzać. Jeszcze lepiej niż Sudoku poprawia spostrzegawczość, logiczne myślenie i szybkość liczenia.
Ryzyko
Co to takiego: Planszowa gra strategiczna dla 2-6 osób. Gracze wyruszają na podbój świata, toczą wojny i zawiązują sojusze, aby zdobyć jak najwięcej przestrzeni.
Gimnastyka mózgu: Płat przedczołowy, który podpowiada Ci właściwą strategię, oraz obszar zwany jądrem ogoniastym, który – jak pokazują badania – aktywizuje się w momencie, gdy zaczynasz darzyć innych zaufaniem lub współpracować z innymi.
Efekt: Ta gra ćwiczy umiejętność szybkiej oceny sytuacji i podejmowania decyzji o współpracy bądź rywalizacji.
(Sprawdź też koniecznie: 7 metod na sprawny mózg)
Komentarze