Inteligentna rozrywka: 5 gier, które poprawiają osiągi umysłu

Łamigłówki i gry są nie tylko metodą zabijania czasu. Gimnastyka umysłu prowadzi do pozytywnych zmian w mózgu i sprawia, że starzeje się on o 35% wolniej. Oto 5 pomysłów na inteligentną rozrywkę – łamigłówki, gry słowne, strategie, gry zręcznościowe i gry komputerowe.

planszówki Shutterstock.com
Shutterstock.com

Jenga

Co to takiego: Gra zręcznościowa dla kilku osób. Uczestnicy mają za zadanie wyciągać po jednym klocku ze zbudowanej wcześniej wieży, tak aby nie zniszczyć konstrukcji.

REKLAMA

Gimnastyka mózgu: Gra aktywizuje płat przedczołowy, odpowiedzialny za myślenie strategiczne, oraz płat ciemieniowy, odpowiedzialny za wyobraźnię przestrzenną, dzięki której potrafimy obracać kształty w wyobraźni.

Dla zaawansowanych: Dodajemy stoper i każdy z uczestników ma 5 sekund na wykonanie ruchu.

Efekt: Presja czasu pomaga lepiej wyćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową i orientację przestrzenną.

Scrabble

Co to takiego: Wszyscy je znają. Układamy wyrazy na planszy z płytek z literkami.

Gimnastyka mózgu: Kora przedczołowa, ośrodki Broca i Wernickiego, które są związane z procesami przetwarzania mowy.

Dla zaawansowanych: Upwords – trójwymiarowe Scrabble. Słowa buduje się w trzech wymiarach. 

Efekt: Scrabble stanowią znakomity trening pamięci słownej, wzbogacają zasób słów, a w wersji Upwords jeszcze dochodzi wyobraźnia przestrzenna. Nieocenione umiejętności, które przydadzą się, gdy następnym razem będziesz pisał swoje CV.

Sudoku

Co to takiego: W puste pola diagramu należy wpisać cyfry od 1 do 9, tak aby nie powtarzały się ani w pionowej kolumnie, ani w poziomym wierszu.

Dla zaawansowanych: Kakuro, czyli odmiana Sudoku.

Gimnastyka mózgu: Płat przedczołowy, który odpowiada za operacje matematyczne, i płat czołowy, który umożliwia ocenę strategii i możliwych rozwiązań.

Efekt: Sudoku ćwiczy logiczne rozumowanie, pamięć i spostrzegawczość.

(Gry to jedno, ale nie zaszkodzi wspomóc się sprawdzonymi substancjami. Oto 10 środków na lepszą pamięć i koncentrację)

Kakuro

To nowsza wersja Sudoku. Polega na tym, aby w wiersze i kolumny wpisać cyfry, których suma ma być równa liczbie zaznaczonej w trójkącie przy odpowiedniej kolumnie bądź wierszu. Wpisane cyfry, podobnie jak w Sudoku, nie mogą się powtarzać. Jeszcze lepiej niż Sudoku poprawia spostrzegawczość, logiczne myślenie i szybkość liczenia.

Ryzyko

Co to takiego: Planszowa gra strategiczna dla 2-6 osób. Gracze wyruszają na podbój świata, toczą wojny i zawiązują sojusze, aby zdobyć jak najwięcej przestrzeni.

Gimnastyka mózgu: Płat przedczołowy, który podpowiada Ci właściwą strategię, oraz obszar zwany jądrem ogoniastym, który – jak pokazują badania – aktywizuje się w momencie, gdy zaczynasz darzyć innych zaufaniem lub współpracować z innymi.

Efekt: Ta gra ćwiczy umiejętność szybkiej oceny sytuacji i podejmowania decyzji o współpracy bądź rywalizacji.

(Sprawdź też koniecznie: 7 metod na sprawny mózg)

REKLAMA