Instagram a rzeczywistości [Shorty MH]

Jeśli patrząc na instagramowe konto swojego kumpla, wydaje Ci się, że Twoje życie jest kiepskie, wyluzuj. Tylko Ci się wydaje.

Instagram shutterstock.com

Nie ma się co oszukiwać, że zaglądamy na portale społecznościowe, żeby się czegoś nowego dowiedzieć o świecie. FB czy Instagram zaspokajają naszą, trochę wstydliwą w gruncie rzeczy, potrzebę podglądania innych. A z drugiej strony, nieco ekshibicjonistyczną potrzebę pokazywania swojego życia. „Ale przecież nie jest to prawdziwe życie.

ZOBACZ: 13 powodów, by wierzyć, że życie jest piękne

Nie znajdziemy na Instagramie fotek z nieudanych wakacji w Kozich Trąbkach ani relacji z przykrej rozmowy z naszym szefem – mówi psycholog Beata Dżugaj. – Na ogół ludzie pokazują swoje najlepsze momenty, chwalą się tym, co mają najlepszego, a jeżeli jeszcze temu czemuś brakuje nieco do doskonałości, to od czego są programy graficzne do poprawiania zdjęć”.

Naukowcy z brytyjskiego Royal Society for Public Health po przebadaniu tysięcy użytkowników portali społecznościowych odkryli, że Instagram bardzo często wywołuje u młodych ludzi takie uczucia, jak lęk, obniżony nastrój, wyobcowanie, osamotnienie, spadek poczucia własnej wartości. „Porównywanie się do innych to ludzka potrzeba i trudno nam się od tego uwolnić.

PRZECZYTAJ: Jak długo żyć? Porady naukowców

Ale warto mieć w pamięci fakt, że portale społecznościowe to festiwal próżności. W porównaniu do wylizanego świata z Insta nasze życie zawsze wypadnie słabo. Ale skoro już musisz się porównywać, rozejrzyj się po realnym świecie.

Naprawdę uważasz, że Twoje życie jest kiepskie? Bądź uczciwy i przyznaj sam przed sobą, że jest mnóstwo rzeczy, za które możesz być wdzięczny: losowi, innym ludziom, a także sobie” – dodaje Beata Dżugaj.

Zobacz również:
REKLAMA