Grillowanie na balkonie - dozwolone?

Prawie każdy ma balkon i prawie każdy lubi grillować. Czy z takiego połączenia mogą wyniknąć nieprzyjemności natury prawnej? Zapytaliśmy eksperta.

grill, grillowanie shutterstock.com

Czy grillowanie na balkonie jest dozwolone?

Odpowiedź na to pytanie idealnie obrazuje ulubione powiedzenie prawników: „To zależy”. Co nie jest zakazane, jest dozwolone.Żaden przepis prawa wprost nie zakazuje grillowania na balkonie w bloku, i to bez różnicy, czy jest to grill klasyczny czy elektryczny. Przy założeniu, że nie zakłócamy miru domowego są siadów i nie stwarzamy zagrożenia pożarowego, należałoby udzielić odpowiedzi twierdzącej. Warto jednak pamiętać , że każdy przypadek rozpatrywany powinien być indywidualnie, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności” – wyjaśnia radca prawny Marcin Janiak (@prawnikwbiegu).

REKLAMA

ZOBACZ: Krotki podręcznik grillowania

Co to oznacza? „W przypadku zakwalifikowania naszego grillowania jako zakłócanie miru domowego są siadów (np. gdy grillowaniu towarzyszą muzyka, głośne rozmowy, krzyki lub innego rodzaju hałasy) lub stwarzanie zagrożenia pożarowego (używanie urządzeń niepoddanych wymaganej kontroli lub niesprawnych technicznie, albo użytkowanie ich w sposób niezgodny z przeznaczeniem lub warunkami określonymi przez producenta), możemy spodziewać się nałożenia przez służ by porządkowe mandatu karnego. Kwota zależy od kwalifikacji czynu. Grzywna to od 20 zł do nawet 5000 zł – tłumaczy mecenas i dodaje, że zdarza się , iż wspólnoty mieszkaniowej w regulaminach czy statutach wprowadzają zakazy grillowania na balkonie.

PRZECZYTAJ: Czy grill elektryczny jest zdrowszy od węglowego?

„Jest to jednak prawo wewnętrzne, a nie powszechnie obowiązują ce, i nie ma możliwości, by w takiej sytuacji pociągnąć nas do odpowiedzialności karnej. Dodatkowo, jak wskazuje się w orzecznictwie, takie działania są niezgodne z prawem i można je zaskarżyć” – podkreśla radca prawny i podpowiada, aby po prostu zachować zdrowy rozsądek i dbać o dobre stosunki sąsiedzkie. Zaproszenie sąsiadów z pewnością wykluczy pierwszy czynnik, w przypadku drugiego należy zachować wymogi bezpieczeństwa przeciwpożrowego. Smacznego!

Zobacz również:
REKLAMA