[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Francuskie wino: klasyka smaku

Francuzi kochają wino, a co ważniejsze, potrafią przekuć to uczucie w prawdziwie arcydzieła smaku i aromatu, zamknięte w smukłych, eleganckich butelkach. Przygotowaliśmy listę perełek sztuki winiarskiej, rodem znad Sekwany, które umilą Ci każdą okazję.

Francuskie wino: klasyka smaku fot. JohanKalen 2014/Shutterstock
Francja, to właśnie stąd wywodzą się wszystkie rodzaje wina produkowane na całej kuli ziemskiej oraz wszystkie znane szczepy: merlot, chardonnay, cabernet sauvignon. Francuzom zawdzięczamy wszystkie metody wytwarzania win używane obecnie na świecie i to na francuskim prawodawstwie opierają się systemy apelacyjne stosowane na obu półkulach globu.

Nic dziwnego zatem, że od lat to państwo stanowi wzorzec dla innych krajów w produkcji, a francuskie wina osiągnęły najwyższą jakość. Warto je zatem poznać i wybrać się w podróż po najważniejszych regionach – od Bordeaux, przez Szampanię, Alzację i Prowansję, po Dolinę Rodanu. Każdy z nich daje wina o niepowtarzalnym smaku.  

REKLAMA

Od niepamiętnych czasów Francja pozostaje liderem i jednym z najważniejszych krajów na winnej mapie świata. Na prawie 900 000 hektarów winnic produkuje się rocznie blisko 60 milionów hektolitrów, z czego 12 milionów trafi a za granicę.

Sami Francuzi wypijają średnio 63 litry wina na głowę rocznie i narzekają, że konsumpcja bardzo im spadła, a milion ludzi jest zatrudnionych w szeroko pojętej branży winiarskiej. Poznaj sekret tej potęgi.

Oto francuskie wina, które warto pić:

Sables d'Azur A.O.C. Côtes de Provence

Różowe wino, przykuwające uwagę charakterystycznym prowansalskim kształtem butelki, jest obowiązkową pozycją wśród fanów lekkich, owocowych smaków. Żeby przekonać się, jak wyśmienicie smakuje, można je podać jako aperitif, ale świetnie pasuje również na spotkania ze znajomymi.

Jaboulet Parallé-le 45 A.O.C. Côtes du Rhône

Oto Jaboulet Paralléle 45 z Doliny Rodanu – regionu z najdłuższą historią produkcji wina we Francji, sięgającą aż 600 lat p.n.e. W smaku wina można się doszukać zarówno odrobiny słodkiej marmolady wiśniowej, jak i delikatnej pikanterii, co stwarza warunki idealne do podania z wieprzowiną.

Dourthe No 1 Rouge Bordeaux

Wino ze słynnego regionu Francji – Bordeaux, wyprodukowane z dwóch najpopularniejszych i najbardziej cenionych szczepów czerwonych: merlot oraz cabernet sauvignon. Może być eleganckim uzupełnieniem wytwornej kolacji albo idealnym towarzyszem na jesienne wieczory.

Hugel Riesling A.O.C., Alsace

Znane na całą Francję, a także poza jej granicami, charakterystyczne, długie butelki z żółtą etykietą – to wina alzackiego producenta Hugel&Fils. Jego słynne białe trunki to istny majstersztyk. Klasyczny riesling jest wyjątkowo owocowy oraz orzeźwiający i najbardziej lubi towarzystwo ryb i białych mięs.

Château Bonfort Saint- -Émilion, Bordeaux

Château Bonfort to przede wszystkim smak konfitury śliwkowej, rodzynek i czarnych porzeczek, a całość jest tak delikatna, że pije się je z nieopisaną lekkością. Świetnie komponuje się z wołowiną, pasztetami oraz twardymi serami, ale wyśmienicie smakuje również bez jedzenia.

Bollinger Special Cuvee Champagne

Jeśli pragniemy napić się prawdziwego szampana, to najwłaściwszy będzie Bollinger Special Cuvée. Znane na całym świecie wino stało się ikoną stylu i klasykiem. Ma niepowtarzalny aromat cytrusów i płatków róży, a smakuje rewelacyjnie. Nic dziwnego, że to także ulubione wino Bonda. 

 

MH 10/2013

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij