Na budowanie mięśni:
Włącz hard rocka i pompuj skuteczniej
W dzisiejszych czasach w pogo lub moshu pod sceną spotkać można głównie dwa typy facetów. Jeden to student, który postanowił na weekend stracić głowę, którą reaktywuje, gdy wróci do domu (do rodziców?), by kończyć rozdział pracy magisterskiej. Drugi to facet grubo po trzydziestce, który co jakiś czas wtrąca wspomnienia z pierwszych Woodstocków, albo wręcz z Jarocina.
Cała reszta stoi nieco z tyłu i zamiast dać się porwać emocjom, sączy piwo z zplastikowych kubków, lekko tylko przytupując nogą. Bez względu na to, do której grupy należysz proponujemy Ci zastrzyk wiedzy, którą możesz wykorzystać w czasie festiwalowych podróży. Koncepcja używania muzyki do wywołania pożądanych efektów jest starsza niż sam Mick Jagger, ale dopiero od niedawna wiadomo, jak to działa.
Dawniej wykorzystywali ją generałowie, by pobudzić żołnierzy do walki. Dziś możesz ją spożytkować do pracy nad mięśniami. „Charakterystyczny, prosty rytm muzyki rockowej, podnosi poziom adrenaliny – mówi dr John Diamond z International Academy of Preventive Medicine. – Mięśnie same napinają się, gdy raz za razem beat powraca”. Jeśli więc zrezygnowałeś z treningu, żeby pójść na koncert, wykorzystaj ten czas i nie stój z tyłu. Pod sceną wyrobisz mięśnie równie dobrze jak na ergowiosłach.
Kup bilet na...
Koncert Deep Purple w Tauron Arenie (Kraków 01.07.)
Koncert The Rolling Stones na Stadionie Narodowym (Warszawa 08.07.)
Koncert Iron Maiden w Tauron Arenie (Kraków 27.07.)
Na złagodzenie bólu:
Dźwięki przyspieszą regenerację po wysiłku
Bez względu na to, czy czujesz silny ból w plecach po kilkudniowym bujaniu pod sceną z przyjaciółką „na barana”, czy też po wielogodzinnym siedzeniu za biurkiem lub kierownicą, możesz go złagodzić bez tabletek i konieczności zrezygnowania z zabawy. Muzyka relaksacyjna skłania system nerwowy do zmiany tętna.
Wg „Journal of Pain” wolniejsze rytmy powodują, że zmniejsza się ciśnienie krwi, tętno zaczyna zwalniać, a mięśnie rozluźniać. „Naturalnie każdy człowiek ma tętno na poziomie 60-80 uderzeń na minutę. Organizm zwiększa je i zmniejsza pod wpływem czynników zewnętrznych, muzyki również– mówi MH Aleksander Sadowski, muzykoterapeuta. – To oznacza, że jeśli włączysz muzykę, która będzie miała rytm spacerowy, poniżej 80 uderzeń na minutę, pomożesz zmniejszyć napięcie i złagodzić ból”.
Kup bilet na…
Koncert Eda Sheerana w PGE Narodowy (Warszawa 11.08)
Koncert Nicka Cave’a & The Bad Seeds na Open’er Festival (Gdynia, 04.07.)
Na większą kreatywność:
Dopasuj nuty do swojego typu osobowości i bądź błyskotliwy
Muzyka i kreatywność są nierozłączne – jak hipisi ze swoimi długimi włosami lub punkowcy ze skłonnością do czerni. Istotne jest to, by korelowała z typem osobowości. W ten sposób – według naukowców – ułatwiasz dostęp do prawej części mózgu, która odpowiedzialna jest m.in. za innowacyjne myślenie.
„Introwertycy będą bardziej kreatywni, słuchając pozytywnej, ale znanej im muzyki, bo to wywołuje u nich wewnętrzną harmonię” – mówi dr Vicky Williamson, psycholog muzyki z University of London`s Goldsmiths College. „Ekstrawertycy zupełnie odwrotnie – ich kreatywność zostanie pobudzona wówczas, gdy będą słuchać energetycznych i dobrze nastrajających, ale nowych utworów, bo znane mogą wywołać u nich znużenie” – mówi Aleksander Sadowski.
Kup bilet na…
Koncert w ramach trasy Męskie Granie (największe polskie miasta w soboty od 14.07. do 25.08.)
Na poprawę nastroju:
Uwolnij hormony szczęścia przy wielkich hitach gwiazdy wieczoru
Imprezowe pigułki szczęścia od gościa z saszetką na biodrze? Zdecydowanie podziękuj i wbij się pod główną scenę – tam zapewnisz sobie zdrową dawkę hormonów szczęścia. „Popularne” zespoły z klasycznymi hitami na koncie, nawet jeśli nie są z Twojej bajki (albo jesteś za dużym snobem, żeby przyznać, że są), odpalają w Twoim mózgu radość.
Gdy słyszysz kawałek, który przenosi Cię do określonych wspomnień albo czasów, popadasz w stan nazywany „musical chill”. Twój mózg zaczyna uwalniać dopaminę, hormon szczęścia, który zapewnia Ci niezakłócone uczucie satysfakcji. Klasyczne rockowe kawałki albo nieśmiertelne wakacyjne hity zadziałają idealnie.
Tylko nie wymagaj zbyt wielu bisów. Organizm ma ograniczoną ilość hormonów szczęścia, które może jednorazowo uwolnić, więc w domowych warunkach najlepsze rezultaty dadzą 15-minutowe playlisty, puszczane kilka razy w tygodniu. Nie, nie możesz wykorzystać całej puli szczęścia w poniedziałek przed pracą…
Kup bilet na…
Cały Open’er Festival (Gdynia, 04-07.07.)
Na spadek wagi:
Wycisz głód przy delikatnej ścieżce dźwiękowej
Twoje ciało potrzebuje paliwa. Problem zaczyna się, gdy chcesz zrzucić kilka kilogramów i postanawiasz przystopować z jedzeniem. Trudno oprzeć się latem grillowanej karkówce czy porcji lodów. A frytki to na polu namiotowym jedna z niewielu opcji, żeby w ogóle coś zjeść. Luz – nie odmawiaj sobie potraw, na które masz ochotę, zmniejsz tylko ich porcje. Wykorzystaj przeciwko obżarstwu broń wielkich fast-foodów.
Korporacje tego typu wpakowały w badania powiązań między dźwiękiem a apetytem więcej pieniędzy niż jakikolwiek instytut psychologii muzyki. Okazało się, że zależność jest bardzo prosta: szybka muza, szybkie kęsy. Więc jeśli chcesz obciąć kalorie i nauczyć się jeść wolniej, powinieneś przerzucić się na spokojniejsze rytmy. Badania na University of Cornell pokazały, że delikatna muzyka o wolniejszym tempie w zestawie z rozproszonym oświetleniem sprawiała, że badani zjadali o 174 kcal mniej podczas posiłku. Odczuwali przy tym większą przyjemność z jedzenia. Zrób nastrój.
Kup bilet na…
Koncert The Best of Ennio Morricone w Amfiteatrze (Opole, 07.07.)
Na lepszą wytrzymałość:
Włącz przed biegiem taneczną muzykę i idź na rekord
Istnieją lepsze sposoby na poprawienie mocy swojego serducha niż nielegalny doping. Ostatnie badania dowodzą, że słuchanie optymistycznej, pełnej energii muzyki rozszerza tętnice, poprawiając wydolność układu krwionośnego. „Odnotowaliśmy wzrost średnicy naczyń krwionośnych aż o 26%” – mówi Michelle Miller, dyrektor Center for Preventive Cardiology.
Efekt mniej więcej taki sam, jak przy zażywaniu statyn – leków obniżających poziom cholesterolu. Tyle że przy muzyce nie ma wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania. Zaaplikuj sobie porcję tanecznych hitów 20 minut przed maratonem i nie bój się kontroli – taki doping jest niewykrywalny
Kup bilet na…
Koncert Jay-Z i Beyoncé na PGE Narodowym (Warszawa, 30.06.)