Ewolucyjny pesymizm - jak sobie z tym radzić?

Wypróbuj te strategie polecane przez prof. Roya Baumeistera, profesor psychologii społecznej na Uniwersytecie Stanowym Florydy, aby wykorzystać ewolucyjny pesymizm człowieka na swoją korzyść.

shutterstock.com

Ludzki mózg rozwinął się tysiące lat temu, gdy niebezpieczeństwo wędrowało po sawannie, kryło się po lasach i grotach, gotowe zaatakować nas i zabić w dowolnym momencie. Życie wśród niebezpieczeństw doprowadziło do tego, co Roy Baumeister, profesor psychologii społecznej na Uniwersytecie Stanowym Florydy, nazwał „negatywnym nastawieniem”, a które wciąż rządzi naszym sposobem myślenia. Jedyny problem polega na tym, że o ile człowieka pierwotnego taka postawa mogła uchronić przed niebezpieczeństwem, to aktualnie przez większość czasu generuje mnóstwo niepotrzebnego stresu.

ZOBACZ: 13 dowodów na to, że żyjemy w najlepszych czasach

1. Nie polegaj wyłącznie na marchewce

Bez względu na to, co sobie myślą mili ludzie, to w motywacji i wychowaniu kary są równie ważne jak nagrody. Stosowanie wyłącznie nagród w wychowywaniu dzieci (np. nagrody pieniężne za dobre oceny) jest mniej skuteczne niż system kar (oczywiście nie cielesnych!) i nagród, pod warunkiem że zasady są jasne. Psychologia pracy dowodzi również, że system kar i nagród zwiększa produktywność pracowników.

2. Nie bój się porażki i ucz się na błędach

„Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz” – mówi stare przysłowie. Badacze przytaczają liczne badania, z których wynika, że uczniowie/studenci, którzy zdali egzamin dopiero za drugim podejściem, mieli materiał lepiej opanowany niż te gwiazdy, które zdały za pierwszym razem.

3. Dbaj o opinię

Jeśli jesteś właścicielem firmy, to nie lekceważ siły negatywnych opinii klientów. Jeden negatywny feedback ma większy wpływ  niż sto pozytywnych. Rób wszystko, aby załagodzić ewentualne pretensje niezadowolonych.

PRZECZYTAJ: Kreowanie wizerunku w sieci

4. Miej świadomość swojego negatywnego skrzywienia

Za każdym razem, kiedy czytasz złowrogie newsy, przypomnij sobie, że tak naprawdę żyjemy w złotym wieku, nawet jeśli większość ludzi w to nie wierzy. Jesteśmy bogatsi, zdrowsi, bardziej wolni i bezpieczniejsi, niż nasi przodkowie mogliby zamarzyć w najśmielszych snach, i nie doceniamy tego. A przyszłości nie znamy, bo jak dotąd nikomu na świecie – ani jasnowidzowi, ani najlepszemu futurologowi – nie udało się trafnie przewidzieć, co zdarzy się w ciągu najbliższych 10 lat.

REKLAMA