Termometry i przyklejające się do pleców t-shirty nie pozostawiają złudzeń: początek czerwca jest w tym roku gorący jak diabli. Potężne upały zaatakowały nas właściwie bez ostrzeżenia, bo w sumie jak inaczej nazwać prawie zupełny brak okresu przejściowego? Również dlatego nie ulega wątpliwości, że nasz klimat się zmienia. Problemem jest to, że większość mieszkańców planety nie stara się tych zmian ograniczyć lub zatrzymać.
Zobacz też: Jak uprawy awokado niszczą środowisko?
Efekt cieplarniany - problem czy panika?
Bo warto zadbać o środowisko. To nie ulega wątpliwości - Ziemia to przecież nasz wspólny dom. Sceptycy przypominają, że globalne wahania temperatur to coś absolutnie normalnego i powinno mierzyć się je w skali tysięcy lat. To by się zgadzało - w końcu od początku swojego istnienia Ziemia wiele razy się schładzała i ocieplała. (Popkulturowym przykładem może być tu chociażby "Epoka Lodowcowa"). Nawet zanim jeszcze pojawił się na niej homo sapiens.
Zmiany klimatu są jednak zjawiskami bardzo skomplikowanymi, które na tym etapie rozważań zostawimy fachowcom i mocniej zaangażowanym w temat. Chcemy Was jednak zaznajomić z bardzo ciekawym narzędziem, które przygotował jakiś czas temu New York Times [https://www.nytimes.com/interactive/2018/08/30/climate/how-much-hotter-is-your-hometown.html].
Dzięki kolegom zza wielkiej wody możecie w prosty sposób sprawdzić, jak zmieniała się temperatura w Waszym mieście lub miejscowości na przestrzeni lat. Potrzebujecie tylko określić miejsce i datę początkową - uznano, że najbardziej właściwa będzie data urodzenia użytkownika. Po wpisaniu odpowiednich danych naszym oczom ukazuje się wykres, który pokazuje, jakie temperatury padały w konkretnym miejscu naszego globu w konkretnym roku.
Narzędzie szacuje również, jak dużej ilości dni z temperaturą powyżej 32 stopni Celsjusza doświadczaliśmy w pierwszym roku naszego pobytu na Ziemi, ilu doświadczamy obecnie oraz ilu będziemy doświadczać w wieku 80 lat - wszystko, rzecz jasna, z uwzględnieniem miejsca zamieszkania i wieku, który wpisaliśmy na samym początku.
Sprawdź też: Żywność ekologiczna - warto czy nie?
Ciekawe? Naszym zdaniem tak. Wyszło nam coś takiego:
Wrocław (siedziba redakcji MH)
1980: 5 dni w roku z temperaturą powyżej 32 stopni Celsjusza
2017: 11 dni w roku z temperaturą powyżej 32 stopni Celsjusza
2060: 19 dni w roku z temperaturą powyżej 32 stopni Celsjusza