[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.6

E-sport - świadectwo pewnej patologii

Tymi słowami Zbigniew Boniek skomentował na Twitterze rosnącą popularność gier e-sportowych. Czy miał rację?

E-sport, gry komputerowe 22 miliony euro zarobiły Katowice na reklamach związanych z organizacją Intel Extreme Masters w 2018 roku.
W tym samym wpisie pan prezes zdążył jeszcze wyrazić zdziwienie, że można w ogóle „siedzieć godzinami i walić w dżojstik”. Rozróbę, którą wywołał, da się porównać do zamawiania krwistego steka w barze wypełnionym wściekłymi weganami po jakiejś manifi e. Czyli zaczęło się jak u Hitchcocka – trzęsienie ziemi, a potem napięcie rosło.

Na odpowiedź długo czekać nie musiał. Najsłynniejszy polski e-sportowiec, Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski z teamu Virtus.Pro, napisał w ripoście: „Panie prezesie, 20 tys. tweetów to trochę stukania w ten telefon było. Podchodzi pod lekką patologię”. I mamy 1:0 dla e-sportu.

REKLAMA

Nie będziemy się jednak wyzłośliwiać nad prezesem Bońkiem, bo uważamy, że Zibi to właściwy człowiek na właściwym miejscu i z pewnością przemawiała przez niego troska. W końcu jako były piłkarz (i to jaki!) ma we krwi ruch i przeraża go wizja ludzi siedzących całymi dniami w fotelu i strzelających wirtualne gole.

Czyste zło?

Nie jest to zresztą odosobniona opinia. Kto z nas nie słyszał od przedstawicieli starszego pokolenia, że gry szkodzą i wywołują agresję? Jestem pewien, że słynne „wyjdź na dwór (na pole, jeśli kupiłeś MH w Krakowie) w piłkę pokopać, a nie ciągle w te gry grasz” padało w każdym domu wiele razy. Często i chętnie przypisuje się grom komputerowym całe zło tego świata.

Do wirtualnej rozgrywki przylgnął czarny PR i łatka złego wpływu na młodzież, a oskarżenie o wywoływanie agresji to ulubiona broń ich adwersarzy. I tu się na chwilę zatrzymajmy. Skoro gry wywołują ataki wściekłości, a ludzie zaliczający setki headshotów w sieci to świetny materiał na psycholi i przestępców, powinniśmy odczuć zdecydowany wzrost liczby aktów przemocy – pobić i zabójstw. W końcu zgodnie ze statystykami GUS liczba komputerów w gospodarstwach domowych wzrosła w Polsce z 36% w 2004 roku do 82% w roku 2017. Wzrosła też zdecydowanie liczba graczy. Tymczasem żyje się coraz bezpieczniej.

Liczba zabójstw w tym samym przedziale czasowym spadła z 980 do 513. W przypadku pobić spadek jest jeszcze wyraźniejszy, bo z 14 338 do 4385. Teoria się sypie. W mitycznym „kiedyś”, gdy wszystkie dzieci bawiły się w chowanego, a świat nie znał gier, wcale nie było bezpieczniej. A co z tym złym wpływem na zdrowie? Przypomnij sobie Paracelsusa: „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. W nadmiarze to i trening szkodzi. Tak samo jest z grami. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku i odpowiednim dawkowaniu wirtualnej rozgrywki możesz nawet co nieco poprawić.

Pismo „Molecular Psychiatry” donosi, że platformówki, jak słynny „Mario”, poprawiają orientację przestrzenną, planowanie i pamięć krótkotrwałą. Ludzie grający w FPS-y, czyli chociażby gracze CS:GO, lepiej radzą sobie z wychwytywaniem szczegółów z chaotycznego tła i rozróżniają więcej odcieni szarości. Z kolei badacze z naukowego dziennika „Vision Research” są zdania, że jeśli grając, nie przekroczysz dawki 5 godzin tygodniowo, usprawnisz tym samym trzy obszary mózgu: płat ciemieniowy, płat czołowy oraz przednią część zakrętu obręczy, co sprawi, że będziesz się lepiej koncentrować, planować, oceniać działania i podejmować decyzje.

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij